بزرگترین اورژانس روانپزشکی کشور در بیمارستان ابن سینا ایجاد می شود

  • PDF

رییس بیمارستان ابن سینا از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد از تکمیل ساختمان اورژانس بیمارستان خبر داد و گفت: تلاش داریم بزرگترین اورژانس روان پزشکی کشور را با حدود 120 تخت درمانی با  اعتباری بالغ بر سه میلیارد تومان ایجاد کنیم.

به گزارش وب دا؛ دکتر فاطمه محرری در ارائه گزارش جامع سه ساله بیمارستان ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: این بیمارستان در سال 1359 تحت عنوان مرکز جامع روانی در محلی واقع در احمدآباد مشهد آغاز به کار کرد.

وی ادامه داد: بیمارستان ابن سینای مشهد در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین مجتمع های روان پزشکی در کشور به شمار می رود که علاه بر خدمات آموزشی و پژوهشی، سرویس های درمانی لازم را به گروه وسیعی از بیماران روانی بستری سرپایی ساکن در استان های خراسان رضوی، جنوبی، شمالی و سایر استان های شرق کشور ارائه می دهد.

رییس بیمارستان ابن سینا به اهمیت مجتمع کردن بیماران روانی در یک مرکز اشاره داشت و تصریح کرد: بیماران روانی در سال های قبل از انقلاب در محیط های پراکنده نگهداری می شدند ، دکتر حجازی با تاسیس بیمارستان حجازی این افراد را در یک مکان مجتمع و تحت درمان قرار داد.

وی ابراز داشت: در حال حاضر بیمارستان ابن سینا و دکتر حجازی در کنار یکدیگر در حال خدمت رسانی به بیماران روانی در سطح استان و کشور هستند.

ضریب اشغال تخت بیمارستان ابن سینا 100 درصد است

رییس بیمارستان ابن سینا مشهد اضافه کرد: بیمارستان ابن سینا در شکل یک مجتمع آموزشی روان پزشکی دارای حدود 750 تخت مصوب است و معمولا ضریب اشغال تخت بالای 80 تا 100 درصد دارد.

دکتر محرری در ادامه با تاکید بر اهمیت خدمات رسانی بیمارستان ابن سینا، اظهار داشت: معمولا مراجعین ما در این بیمارستان به شکل تک تخصصی مورد درمان قرار می گیرند و همه آن ها مشکلات روان پزشکی در حوزه های مختلف را دارا می باشند.

وی قدمت بیمارستان ابن سینا را بالاتر از 60 سال عنوان کرد و بیان داشت: در این بیمارستان پزشکان در کنار کادر درمانی مشغول خدمت رسانی به بیماران می باشند و کوشش می شود تا تسهیلات لازم جهت درمان بیماران مظلوم اعصاب وروان در حد نیاز فراهم شود.

رییس بیمارستان ابن سینا مشهد ادامه داد: تغییر دادن رفتار اجتماعی و اختلال بین فردی در میان تمام بیماران این مرکز امری مشترک است و همین علائم موجب می شود این بیماران عملکرد قبلی خود را در سطح جامعه نداشته باشند.

بازگرداندن بیماران به زندگی عادی عمده تلاش مراکز درمانی روانپزشکی است

دکتر محرری افت عملکرد در روابط بین فردی و انتظاراتی که خانواده از این بیماران دارند را موجب نگرانی و بستری شدن این افراد در این مرکز دانست و مطرح کرد: ناامیدی خانواده ها از این افراد پس از تغییر در عملکرد عادی زندگی؛ موجب منزوی شدن فرد از خانواده و جامعه می شود.

 وی اضافه کرد: تلاش ما در بیمارستان ابن سینا برگرداندن این بیماران به زندگی اجتماعی عادی است و از این جهت نیازمند محیط لازم برای رساندن فرد به سرحد مورد نیاز از عملکرد بین خانواده، اجتماع، شغل و روابط بین فردی است.

رییس بیمارستان ابن سینا مشهد متذکر شد: بیمارستان های روانپزشکی ابن سینا و حجازی مراکز آموزشی، پژوهشی و درمانی هستند که در هر سه حوزه ارائه خدمات می کنند.

دکتر محرری ادامه داد:در این بیمارستان بخش زنان، مردان، سالمندان و اطفال فعالیت می کنند و بسته به این که فرد چه سن و مشکلی دارد در بخش های مختلف بیمارستان بستری می شود.

وی افزود: در بخش فوریت و یا همان اورژانس بیمارستان، فرد بعد از ارزیابی پزشک متخصص به شکل سرپایی و یا با دستور بستری روال درمانی خود را طی می کند.

رییس بیمارستان ابن سینا مشهد خاطر نشان کرد: دو بخش آموزشی زنان یک و دو، بخش آموزشی مردان یک و دو، بخش درمانی مردان یک و دو، بخش درمانی زنان، دو بخش سالمندان زنان  و مردان، اطفال پسران و دختران، بخش وابستگی مواد و بخش اورژانس روان پزشکی در این بیمارستان در حال فعالیت است.

دکتر محرری تصریح کرد: بخش روان تنی نیز در بیمارستان امام رضا(ع) در حال فعالیت است؛ در این بخش بیمارانی که زیر بنای اصلی بیماری آن ها یک مشکل جسمی است و عامل بیماری روانی آنها همان عامل جسمی به شمار می رود مورد مراقبت قرار می گیرند.

دو هزار بیمار روانی در مشهد شناسایی نشده اند

وی ادامه داد: ماهیانه در این بیمارستان حدود هزار بیمار بستری و بیش از هزار بیمار سرپایی درمان می شوند و این در حالی است که اگر شیوع اسکیزوفرنی در جوامع بر اساس برآوردهای صورت گرفته یک درصد باشد در جامعه سه میلونی مشهد حدود سه هزار نفر بیمار روانی وجود دارد؛ که دو هزار بیمار هنوز شناخته نشده اند.

رییس بیمارستان ابن سینا مشهد در ادامه به اجرای بسته هتلینگ در این بیمارستان  اشاره کرد و افزود: ما تمامی تخت های بیمارستان را جدید و با استانداردهای روز هماهنگ کرده ایم و توانستیم تجهیزات اتاق های بیمارستان را نیز استاتدارد سازی کنیم.

دکتر محرری اعتبار هتلینگ به کار رفته در این مرکزدرمانی را حدود سه میلیارد تومان عنوان کرد و ابراز داشت: در اجرای بسته هتلینگ، ساختمان ها و چهار بخش (دو بخش آموزشی زنان و دو بخش آموزشی مردان)بیمارستان کاملا نوسازی شده است.

وی ادامه داد: البته بخش های آموزشی اطفال دختران و پسران، سالمندان خانم و آقا و اعتیاد خانم ها و آقایان در دست اقدام است که امیدواریم تا پایان امسال روند بازسازی این بخش ها نیز انجام شود.

رییس بیمارستان ابن سینا مشهد گفت: حدود 780 نفر پرسنل، کادر درمانی این بیمارستان را شکل می دهند و این در حالی است که بیمارستان دکتر حجازی با چهار بخش،360 تخت درمانی و 200 کادر درمانی با مدیریت واحد در کنار این مرکز درمانی، خدمت رسانی به بیماران را انجام می دهد.

وی بسته های مختلف برنامه تحول نظام سلامت را در این بیمارستان در حال اجرا دانست و گفت: کاهش فرانشیز در این بیمارستان قبل از اجرای برنامه تحول نظام سلامت با دریافتی کمتر از 10 درصد در حال اجرا بود و این در حالی است که بر اساس ابلاغیه وزارت خانه بنا شد دیگر در این گونه مراکز پزشک مقیم نداشته باشیم.

دکتر محرری ارتقای ویزیت در مرکز ابن سینا را تا خرداد 95 انجام  شده دانست و تاکید کرد: دیگر بسته های برنامه تحول نظام سلامت در این بیمارستان  به دلیل تک تخصصی بودن اجرا نمی شود.

رییس بیمارستان ابن سینا مشهد در ادامه به حضور 18 عضو هیئت علمی در این بیمارستان اشاره کرد و افزود: در این مرکز درمانی روان پزشکی حدود 50 رزیدنت تخصصی از مشهد و مهمان از سایر دانشگاه ها حضور دارند و در ماه 25 استاژر و 15 انتر را آموزش عمومی می دهیم.

مرکز تحقیقاتی روانشناسی ابن سینا به عنوان مرکز تحقیقات برتر دانشگاه شناخته شده است

وی ادامه داد: این بیمارستان به عنوان یک بیمارستان آموزشی دیگر دانشجویان پیراپزشکی از جمله دانشجویان روانشناسی، پرستاری، مامایی و گفتار درمانی را در دوره های آموزشی و مددکاری آموزش می دهد.

دکتر محرری به فعالیت مرکز تحقیقات بیمارستان اشاره کرد و بیان داشت: مرکز تحقیقات روانشناسی کار خود را از سال 89 آغاز کرده است و در دو نوبت مرکز تحقیقات برتر از طرف معاونت پژوهشی دانشگاه شناخته شده است.

رییس بیمارستان ابن سینای مشهد به مشکلات بیمارستان ابن سینا اشاره کرد و بیان داشت: ما در پرداخت حقوق و مزایای پرسنل خود مشکل داریم زیرا درآمد بیمارستان های روانپزشکی اصلا بالا نیست و قطعا مانند بیمارستان های ژنرال درآمد زایی نداریم و این موجب شده پرداخت های ما در خصوص کارانه کارمندان بسیار کم باشد.

وی ادامه داد: حدود یک سال است که بیمارستان، پرداختی از نظر کارانه به پرسنل خود نداشته است و این در روند انگیزشی پرسنل تاثیر دارد. مورد دیگر بحث نبود بیمه حوادث پرسنلی است که با بیماران پرخاشگر روبه رو هستند؛ اما هیچ بیمه شغلی خاصی در این راستا در حمایت از آنان وجود ندارد.

دکتر محرری ابراز داشت: مشکل دیگر ما کمبود پرسنل است به نحوی که در یک بخش دارای 80 نفر مریض تنها سه پرستار وجود دارد که این بسیار غیر استاندارد است.

رییس بیمارستان ابن سینای مشهد اظهارداشت: ما در این بیمارستان زیر 50 درصد نیرو داریم و این امر در حیطه ارائه خدمات درمانی مناسب مشکل ایجاد می کند؛ که بیشترین مشکل ما در این خصوص در حوزه نیروهای کمک بهیار و خدمات است.

هتلینگ کامل بیمارستان ابن سینا هفت میلیارد تومان هزینه در بر دارد

وی ابراز داشت: هتلینگ کامل بیمارستان ابن سینای مشهد حدود هفت میلیارد تومان هزینه نیاز دارد و این در حالی است که هزینه هتلینگ در بیمارستان حجازی حدود هجده میلیارد تومان برآورد شده است.

دکتر محرری به چشم انداز بیمارستان ابن سینا اشاره کرد و گفت: در چشم اندار این مرکز درمانی راه اندازی بخش پاراکلینیک و بخش کلینیک ویژه بیمارستان را دنبال می کنیم.

رییس بیمارستان ابن سینای مشهد اضافه کرد: احداث یک سایت آموزش و پژوهش در چهار طبقه در مساحتی بالغ بر هزار و 400 متر مربع با اعتباری بیش از یک میلیارد تومان را دنبال میکنیم؛ که تا کنون یک میلیارد و 300 میلیون تومان در این راستا هزینه شده است.

وی توسعه لابراتوارخواب بیمارستان را نیز مد نظر قرار داد و افزود: به جز بیمارستان ابن سینا با تعرفه دولتی تنها بیمارستان رضوی امکانات لابراتوار خواب را دارا می باشد که این امر موجب استقبال بیماران از مرکز ابن سینا  شده است.

بزرگترین اورژانس روان پزشکی کشور را ایجاد خواهیم کرد

دکتر محرری از تکمیل ساختمان اورژانس بیمارستان خبر داد و گفت: تلاش داریم بزرگترین اورژانس روان پزشکی کشور را با حدود 120 تخت درمانی با  اعتباری بالغ بر سه میلیارد تومان ایجاد کنیم که روند کار در حال حاضر در مراحل ابتدایی قرار دارد.

وی با گلایه از دیگر بیمارستان های استان در ارائه امکانات درمانی به بیماران مرکز ابن سینای مشهد، گفت: متاسفانه دیگر بیمارستان ها هنگام ارجاع بیماران این بیمارستان جهت درمان مقاومت بسیاری می کنند و این در حالی است که ما مشاوره های دیگر بیمارستانها را به راحتی قبول می کنیم.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.