بخش قلب بیمارستان شریعتی سومین مرکز اصلی قلب و عروق در استان است

  • PDF

رییس بیمارستان دکتر شریعتی از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: در حال حاضر بخش قلب این مرکز، سومین مرکز اصلی قلب و عروق در استان خراسان بزرگ است.

به گزارش وب دا، دکتر علیرضا محمودی قرایی با اشاره به اینکه در چند سال اخیر به توسعه خدمات در حوزه قلب و جراحی قلب در این مرکز توجه جدی شده است خاطر نشان کرد: در این راستا قسمت قلب و جراحی قلب بیمارستان دکتر شریعتی تبدیل به یکی از سه مرکز اصلی قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه های اطراف( خراسان شمالی وجنوبی) شده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بخش قلب بیمارستان های امام رضا(ع)، قائم(عج) و دکتر شریعتی بیماران ارجاعی قلبی را از دیگر مراکز پوشش می دهند.

رییس بیمارستان دکتر شریعتی با بیان اینکه میزان مراجعه بیماران به این مرکز پس از اجرای برنامه تحول نظام سلامت افزایش چشمگیری یافته است خاطر نشان کرد: بر این اساس، در ارائه خدمت و قیمت تمام شده خدمات در امر درمان در بیمارستان به ترتیب سیر صعودی و نزولی داشته است.

دکتر علیرضا محمودی قرایی به دیگر بخش های جنرال بیمارستان اشاره کرد و ابراز داشت : هر چند بخش های داخلی، زنان و مامایی، ارتوپدی، جراحی عمومی، اورولوژی و... طی سه سال اخیر در این مرکز درمانی رشد داشته است ، ولی با در نظر گرفتن نیازهای جمعیتی منطقه و شهر مشهد نیاز به افزایش امکانات در جهت خدمت رسانی به بیماران وجود دارد.

همچنین با توجه به نیاز به ایجاد و توسعه بخش بستری نورولوژی برنامه ریزی های لازم صورت گرفته است که به زودی با حمایت دانشگاه بسته های پزشکی به اجرا در خواهد آمد.

وی تقویت بخش های جنرال بیمارستان را در دستور کار دانست و بیان داشت: در حال حاضر با توجه به این که این بیمارستان تنها مرکز درمانی در غرب مشهد است که شهرستان های طرقبه و شاندیز، و بخش زیادی از مشهد  (بلوار وکیل آباد و قسمت های از امامیه و قاسم آباد) را پوشش می دهد؛ تلاش داریم بخش های جنرال بیمارستان را به خوبی گسترش دهیم.

بخش های پشتیبان بلوک زایمانی در بیمارستان در حال ساخت است

رییس بیمارستان دکتر شریعتی ادامه داد: بر این اساس از اعتبارات حوزه هتلینگ در طرح تحول نظام سلامت برای بازسازی بخش های بیمارستان استفاده و از محل بودجه های اختصاص یافته وزارت بهداشت به دانشگاه؛ زایشگاه بیمارستان را بازسازی، نوسازی و استاندارد سازی کردیم.

دکتر قرایی اضافه کرد: شش اتاق «LDR» در بخش زایشگاه جدید ساخته شده است که بر اساس آخرین تکنیک ها و سیستم های جدید بلوک زایمانی را دارا است.

وی تصریح کرد: همزمان با این طرح، بخش های پشتیبان بلوک زایمان (NICU) را که سابق بر این در بیمارستان وجود نداشت در حال طراحی داریم و طی ماه آینده کار بازسازی ساختمانی و تجهیز آن انجام می شود.

رییس بیمارستان دکتر شریعتی به ساخت بخش «ICU بالغین» اشاره کرد و اظهار داشت: طراحی های این بخش نیز انجام شده است و عملیات بازسازی آن از محل اعتبارات هتلینگ لحاظ خواهد شد؛ که حامی بیماران مراجعه کننده جهت دریافت خدمات جراحی ، داخلی و زنان است.

وی به بازسازی و نوسازی بخش های بیمارستان اشاره کرد و ابراز داشت: مقدمات بازسازی بخش جراحی و پاراکلینیک را در دستور کار قرار داده و تلاش داریم تا کیفیت اقامت بیمار در دوران حضورش در بیمارستان بهبود پیدا کند.

برنامه ریزی برای مجهز  شدن بیمارستان به تجهیزات پیشرفته

رییس بیمارستان دکتر شریعتی خاطر نشان کرد: مجهز کردن این مرکز درمانی به تجهیزات پیشرفته تر مسئله ای است که به طور جدی درحال پيگیری است؛ که با توجه به هزینه بر بودن، نیاز به حمایت وزارت بهداشت و دانشگاه به صورت توامان دارد.

دکتر قرایی اظهار داشت: با حمایت های مناسبی که تا کنون صورت گرفته است، توانسته ایم تجهیزات خوبی مانند اکوی تخصصی (اکوکاردیوگرافی فوق تخصصی) و سونوگرافی جدید ( با توان انجام سونوی داخلی رنگی و تخصصی و فوق تخصصی زنان) را خریداری کنیم.

وی از مجهز کردن اتاق عمل به تجهیزات جدیدتر در زمینه بیهوشی، گروه جراحی و اورولوژی خبر داد و بیان داشت: در این خصوص یک دستگاه سنگ شکن درون اندامی بسیار پیشرفته را طی روزهای قبل تهیه و در اتاق عمل به کار گرفته ایم و در کنار این مهم، ست های جراحی بیمارستان را نیز جدید کرده ایم.

افزایش پزشکان متخصص و فوق متخصص در بیمارستان دکتر شریعتی

وی از به کارگیری پزشکان متخصص در بیمارستان خبر داد و گفت: تعدادی پزشک متخصص و فوق تخصص در رشته های قلب ، غدد ، نوزادان ، جراح مغز و اعصاب ، نورولوژی ، به تیم تخصصی بیمارستان اضافه شده است.

دکتر قرايی مطرح کرد: در حال حاضر به صورت محدود جراحی   ستون فقرات در بیمارستان آغاز شده است و با خرید دستگاه اسکوپی به طور کامل جراحی های ستون فقرات در این بیمارستان پوشش داده خواهد شد.

وی ادامه داد: در قسمت های دیگر بیمارستان دستگاه سی تی اسکن راه اندازی شده است و تلاش برای خرید دستگاه MRI و ساخت بخش MRI در حال انجام است.

توسعه فضای فیزیکی بیمارستان دردستور کار است

رییس بیمارستان دکتر شریعتی افزود: نگاه ما به آینده بیمارستان با توجه به رشد جمعیتی، مسئله گردشگری، توریستی بودن طرقبه و شاندیز و زیارتی بودن شهر مشهد؛ نگاهی توسعه ای در خصوص فضای فیزیکی بیمارستان است.

دکترقرایی گفت: اکنون با فعالیت بیشتر بخش های داخلی و جراحی علی الخصوص پس از اجرای طرح تحول سلامت نیاز به افزایش فضای فیزیکی در بخش های درمانی و اورژانس احساس می شود . در همین زمینه مطالعات و طراحی اولیه بخش اورژانس جدید بیمارستان در مساحتی بالغ بر هزار و چهارصد متر مربع و با ظرفیت پذیرش حداقل 60 هزار بیمار در سال با حمایت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و وزارت بهداشت در حال انجام است.

دکتر قرایی بیان داشت: قابل ذکر است در حال حاضر بیمارستان به دنبال گرفتن مجوزهای اولیه ساخت فاز دوم بیمارستان با ظرفیت 120 ال 150 تخت درمانی هستیم . شایان ذکر است  در حال حاضر با 160 تخت مصوب و ضریب اشغال تخت 60 درصد کار خود را دنبال می کند.

رييس بیمارستان دکتر شریعتی تصریح کرد: ما تلاش داریم تا بخشی از تخت های درمانی مصوب در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در راستای کمبود دو هزار تخت درمانی را جهت استفاده در این بیمارستان به کار گیریم.

در پنج رشته در بیمارستان پزشک مقیم مستقر است

 وی به بسته پزشکان مقیم در راستای برنامه تحول نظام سلامت اشاره کرد و بیان داشت: چهار رشته طب اورژانس، جراحی عمومی، بیهوشی و قلب در این بیمارستان پزشک مقیم دارند که پزشک مقیم بخش زنان همزمان با راه اندازی بلوک زایمان کار خود را در بیمارستان آغاز خوهد کرد.

دکتر قرايی اضافه کرد: همزمان با آغاز به کار بخش «NICU»بیمارستان یک متخصص اطفال نیز به پزشکان مقیم بیمارستان افزوده خواهد شد.

کد 247 در بیمارستان دکتر شریعتی در حال اجرا است

رييس بیمارستان دکتر شریعتی از اجرای کد 247 در این مرکز درمانی خبر داد و اظهار داشت: این کد در واقع مدیریت بیماران سکته حاد قلبی را در برنامه خود دارد به این معنا که بیمار سکته حاد در هر ساعتی از شبانه روز به این مرکز درمانی مراجعه کند؛ در بخش کت لب آنژیوگرفی شده و رگ بسته شده سریع باز و درمان می شود.

وی خاطر نشان کرد: این مهم نیازمند مدیریت در سطح بسیار بالا، داشتن ملزومات و تجهیزات گران قیمت و گروهی از پزشکان متخصص و فوق تخصص است؛ که خوشبختانه با تلاش های مسئولان و گروه قلب در این مرکز درمانی راه اندازی شده است.

 

آخرین اخبار