رضایت بیماران از خدمات بیمارستان خاتم الانبیا(ص) 75 درصد رشد نشان می دهد

  • PDF

مدیر بیمارستان تخصصی خاتم الانبیاء(ص) گفت: با توجه به آمار و پایش به عمل آمده در سال 94 درصد شاخص کیفیت ویزیت پزشکان 75 درصد، میزان بهبود و توسعه کلینیک های بیمارستانی 20 درصد، پزشکان تمام وقت جغرافیایی جذب شده در طرح ارتقاء ویزیت 80 درصد و رضایتمندی بیماران از نحوه ویزیت 75 درصد به صورت میانگین رشد نشان می دهد.

به گزارش وب دا؛ دکتر دهقانی در ارائه گزارش سه ساله بیمارستان تخصصی چشم پزشکی خاتم الانبیا(ص) گفت: این بیمارستان در سال 1382 طی تفاهم نامه ای با زیر بنای پنج هزار مترمربع توسط موسسه خیریه خاتم الانبیاء(ص) در اختیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار گرفت و راه اندازی شد.

وی ادامه داد: این مرکز آموزشی پژوهشی و درمانی به آموزش دانشجویان پزشکی در سطوح استاژر انترن، آسیستان و فلوشیپ پرداخته و به صورت شبانه روزی به عنوان تنها مرکز تخصصی چشم در شرق کشور، به ارائه خدمات درمانی با کیفیت بالا و هزینه هایی برابر با تعرفه های وزارت بهداشت می پردازد.

 مدیر بیمارستان تخصصی خاتم الانبیا(ص) تصریح کرد: این مرکز درمانی ارائه خدمات درمانی به مددجویان مراجعه کننده (استان‌های مجاور  شامل خراسان جنوبی، خراسان شمالی، گلستان، مازندران،  استان سمنان و...)  را نیز در دستور کار خود دارد.

دکتر دهقانی به روند توسعه ای بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) اشاره کرد و بیان داشت: در سال 1384 ساخت فاز دوم بیمارستان بازیر بنای حدود هشت هزار و 500 متر مربع آغاز شد که مرحله اول آن در سال 86 تکمیل گردید و شامل گسترش طبقه همکف، اورژانس  و طبقه اول درمانگاه بود.

وی اضافه کرد: در مرحله دوم توسعه؛ طبقه دوم درمانگاه های تخصصی شامل کلينیک شبکیه2، قرنیه ،گلوکوم، و کلینیک ROP و پاویون دانشجویان تخصصی چشم راه اندازی گردید که این روند در مرحله سوم که هم اکنون در دست اجرا است با بازسازی اتاق های عمل با 11 اتاق،  واحد آموزش، سالن آمفی تاتر و ... در حال انجام است.

مدیر بیمارستان تخصصی خاتم الانبیا(ص) مجموع فضای فیزیکی اضافه شده به این مرکز را 9 هزار متر مربع عنوان کرد و اظهار داشت: فضای فیزیکی بیمارستان با توجه به بازسازی ها و نوسازی های انجام شده از پنج هزار متر مربع به 14 هزار متر مربع افزایش یافته است.

 دکتر دهقانی ادامه داد: کلیه این ساخت و سازها  توسط موسسه خیریه و شورای خیرین بیمارستان انجام می شود و این در حالی است؛ که تجهیزات فضاهای اضافه شده تا کنون از محل درآمدهای بیمارستان تامین شده است؛ اما نیاز  به کمک دانشگاه در این خصوص امری کاملا محسوس است، که در این راستا مکاتباتی نیز انجام شده است.

وی تاکید کرد: این مرکز توسط موسسه خیریه درمانی خاتم الانبیا (ص)حمایت می شود لذا کلیه امور خیریه نیز توسط این موسسه انجام می گیرد.

مدیر بیمارستان تخصصی خاتم الانبیاء(ص) بیان داشت: این بیمارستان دارای تعداد 64 تخت مصوب  است و مجوز 128 تخت را نیز در حال پیگیری دارد؛ که با توجه به تعداد پذیرش بالای بیماران؛ با کمبود تخت درمانی، نیروی تخصصی پزشک، پرستار و فضای فیزیکی روبه رو می باشیم.

دکتر دهقانی به چشم انداز بیمارستان تخصصی خاتم الانبیا(ص) اشاره کرد و ابراز داشت: در چشم انداز این مرکز گسترش فضای فیزیکی بخش های درمانی، افزایش نیرو و تجهیزات، افزایش فضای سبز،  پارکینگ و... مد نظر قرار گرفته است و برای بالا بردن هر چه بیشتر کیفیت خدمات با استفاده از خرد جمعی گام های اجرایی خوبی برداشته می شود.

وی به معوقات سازمان های بیمه گر اشاره کرد و بیان داشت: بیمه سلامت معوقات خود تا دی ماه 94 را تسویه نموده است، سازمان تامین اجتماعی  معوقات خود تا اسفند ماه 94 را تسویه و 60 در صد معوقات فروردین 1395 را نیز پرداخت کرده، کمیته امداد امام خمینی(ره) تا پایان سال 94 معوقات خود را تسویه کرده و معوقات دیگر سازمان های بیمه گر( بیمه های متفرقه یا تجاری )همچنان مانند سایر واحدهای درمانی زیر نظر دانشگاه به قوت خود باقی است.

مدیر بیمارستان تخصصی خاتم الانبیا(ص) در بخش دوم صحبت های خود در خصوص اجرای بسته های طرح تحول نظام سلامت گفت: در این مرکز درمانی بسته های کاهش پرداختی بیماران(کاهش فرانشیز)، ارتقا خدمات ویزیت، هتلینگ و بسته مربوط به تعرفه ها در حال اجراست.

دکتر دهقانی به اجرای بسته ارتقا خدمات ویزیت اشاره کرد و اظهار داشت: در سال 93 تعداد 10 پزشک تمام وقت در طرح تحول سلامت ( ارتقا ویزیت ) جذب شده اند که این پزشکان درنیمه اول سال 94 در طرح ارتقا ویزیت نیز همکاری داشتند.

مدیر بیمارستان تخصصی خاتم الانبیاء(ص) ادامه داد: با توجه به آمار و پایش به عمل آمده در سال 94 درصد شاخص کیفیت ویزیت پزشکان 75 درصد، میزان بهبود و توسعه کلینیک های بیمارستانی 20 درصد، پزشکان تمام وقت جغرافیایی جذب شده در طرح ارتقاویزیت 80 درصد و رضایتمندی بیماران از نحوه ویزیت 75درصد به صورت میانگین رشد نشان می دهد.

دکتر دهقانی بیان داشت: با توجه به تک تخصصی بودن این بیمارستان، همچنین پوشش وسیع بیماران استانهای همجوار و شلوغی بیمارستان؛ تعداد ویزیت بیماران در هر شیفت کاری سیر صعودی داشته و پزشکان با توجه به شلوغی درمانگاه ناچار به ویزیت تعداد بیشتری بیمار می باشند.

وی افزود: بر این اساس، بیشتر همکاران پزشک در ساعات حضور در کلینیک باید افراد بیشتری را ویزیت کرده؛ که علاوه بر نوبت های اینترنتی و تلفنی، بیماران f/u  و نامه ای نیز بر حجم کار اضافه می شود و در نتیجه تعداد بیماران ویزیت شده در یک ساعت بالاتر از هشت بیمار خواهد بود .

مدیر بیمارستان تخصصی خاتم الانبیا(ص) خاطر نشان کرد: ترغیب پزشکان به وارد شدن در طرح، افزایش تعداد پزشکان و سایر نیروهای مرتبط و افزایش فضای فیزیکی از مواردی است که در خصوص این بسته باید قابل توجه قرار گیرد.

دکتر دهقانی به چشم انداز آینده بیمارستان اشاره داشت و گفت: افزایش تعداد پزشکان و سایر پرسنل مرتبط کادر درمان، افزایش فضای فیزیکی در جهت افزایش رضایت مندی بیماران و ارائه خدمات با کیفیت مناسب به بیماران در راستای اجرای برنامه تحول نظام سلامت از اهدافی است که به دنبال آن هستیم.

وی در ادامه به اجرای بسته کاهش پرداختی مردم از جیب اشاره و ابراز داشت: میزان انطباق کدهای HIS بیمارستان ها با کتاب ارزش نسبی خدمات و مراقبت های سلامت در مورد جزء حرفه ای کدها 100 درصد است.

 مدیر بیمارستان تخصصی خاتم الانبیا(ص) ادامه داد: متاسفانه از ابتدای سال 1394 با توجه به پیگیری ها و مکاتبات مکرر با معاونت درمان و همچنین ضمیمه نمودن مکاتبات بیمه های پایه جهت اصلاح کدهای بیهوشی تا کنون واحدهای بیهوشی با کتاب ارزش نسبی انطباق نداشته و بیمارستان متحمل کسورات زیادی شده است. که با توجه به پیگیری بعمل آمده به همت مسئولان در سال 1395 این مهم اصلاح گردیده است.

وی به انجام اقدامات در خصوص اجرای مناسب طرح تحول نظام سلامت اشاره و تصریح کرد: راه اندازی صندوق مرکزی جهت رفاه حال بیماران، تهیه مجموعه ای جامع و کامل از کدهای کتاب ارزش نسبی در حوزه چشم پزشکی و هماهنگی لازم با ادارات بیمه جهت رضایت و تکریم ارباب رجوع به خوبی انجام گرفته است.

مدیر بیمارستان تخصصی خاتم الانبیا(ص) تصریح کرد: راهنمایی و اطلاع رسانی به بیماران در خصوص استفاده از بیمه تکمیلی نیز به خوبی در بیمارستان انجام گرفته و در نهایت سامانه سپاس باعث کنترل بیشتر و دقیق تر بیمارستان بر روی پرونده ها و افزایش درآمد بیمارستان شده است.

مدیر بیمارستان تخصصی خاتم الانبیا(ص) به اجرای بسته هتلینگ در این بیمارستان اشاره داشت و افزود: تعویض لوله هاي آب اصلي و بخار، پمپ هاي قديمي، لوله هاي داخل تاسيسات و استفاده از پمپ تقويتي جهت ارتقا جريان آب، در بسته هتلینگ دنبال شد.

وی ادامه داد: هتلینگ در حد بسیار وسیعی در بیمارستان خاتم الانبيا(ص) مشهد اجرایی شده است که در این خصوص میتوان به تعمیرات وسیع تاسیسات، زیباسازی بخش ها و ترمیم بخش های قدیمی اشاره کرد.

وی تصرح کرد: درصد اشغال تخت بیمارستان در سال 92 حدود 98.3 درصد بوده است که این میزان در سال 94 به 109.1 درصد تغییر پیدا کرده است و این در حالی است که تعداد بیماران بستری از 20 هزار و 582 نفر به 26 هزار و 405 نفر افزایش پیدا کرده است و تعداد بیماران سرپایی نیز از 157 هزار  569 نفر به تعداد 150 هزار و 25 نفر رسیده است.

دکتر دهقانی در پایان گفت: در خصوص کاهش پرداختی های بیماران دقیقا طبق دستور العمل اقدام شده است و هیچ بیماری به هیچ عنوان جهت تهیه ملزومات به خارج از بیمارستان مراجعه نمی کند؛ البته نکته قابل توجه این است که قبل از اجرای طرح نیز تمام ملزومات بیماران توسط بیمارستان تهیه می شده است.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار