ابلاغ آیین‌نامه اعطای پروانه صلاحیت حرفه‌ای کادر پرستاری به مراکز درمانی

  • PDF

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد از ابلاغ آیین‌نامه اعطای پروانه صلاحیت حرفه‌ای کادر پرستاری به بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه خبر داد.

به گزارش وب دا، محمدحسن عزتی در خصوص ابلاغ این  آیین‌نامه اظهار داشت: پرستاری، حرفه ای است مراقبت محور و هرگونه خطا و اشتباه در نحوه ارائه خدمات پرستاری ممکن است صدمات جبران ناپذیری بر سلامت افراد و جامعه وارد کند. 

وی تاکید کرد: اکنون در بیشتر کشور های پیشرفته جهان مکانیسم هایی برای اطمینان از صلاحیت بالینی پرستاران ارائه دهنده خدمت وجود دارد؛ که یکی از معمول ترین آنها اعطای پروانه صلاحیت حرفه ای است.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاری؛ گواهینامه ای است که علاوه بر مدرک تحصیلی دانشگاهی و پس از احراز شایستگی های لازم از نظر صلاحیت های علمی، انضباطی، اخلاقی، جسمی و روانی به پرستاران تعلق می گیرد.

عزتی با تاکید بر این که دانش آموختگان سال 94 و دارای امتیاز کامل بازآموزی، نیازی به شرکت در آزمون جامع ندارند، اظهار داشت: با توجه به نکات عنوان شده طبق مقررات ابلاغی، کلیه فارغ التحصیلان سال 94 و قبل از آن به شرط داشتن امتیاز کامل بازآموزی، مطابق مقررات اداره کل آموزش مداوم وزارت بهداشت، نیازی به شرکت در آزمون جامع ندارند.

وی خاطر نشان کرد: این نکته حائز اهمیت است که اعلام کنیم؛ کلیه فارغ التحصیلان سال 95 و کسانی که فاقد امتیاز بازآموزی از سوی دفتر آموزش مداوم وزارت بهداشت هستند،  ملزم به شرکت در آزمون جامع خواهند بود.

عزتی به تمدید پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاری هر پنج سال یکبار اشاره کرد و گفت: پروانه صلاحیت پرستاری طبق قانون هر پنج سال یکبار مجددا مورد بررسی و تمدید می گردد؛ که بی شک صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران یک ضرورت و نبود آن یکی از نواقص و  کاستی ها ی مهم در سیستم بهداشت و درمان کشور محسوب می شود.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد به اهمیت برگزار آزمون های جامع در ارائه خدمات پرستاری مطلوب اشاره کرد و یادآور شد: برگزاری آزمون ها ی جامع، انجام بازآموزی  های اثر بخش و کارآمد، بروز رسانی دانش و مهارت های علمی و رفتاری پرستاران می تواند دست آورد های مهمی در حوزه ارائه خدمات پرستاری ایجاد کند.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراز داشت: از مزایای اجرای این طرح می توان به بهبود کیفیت مراقبت های پرستاری، همگام سازی خدمات پرستاری کشور با استاندارد های جهانی، برانگیختن دانشجویان و دانش آموختگان جهت ارتقاء صلاحیت حرفه ای، ایجاد مرجع آماری معتبر در خصوص  تعداد پرستاران شاغل به فعالیت، ارتقاء اعتبار پرستاری کشور در سطح جهانی و پیشگیری از ورود افراد فاقد صلاحیت به حرفه پرستاری اشاره کرد.

عزتی در ادامه افزود: کسب پروانه صلاحیت حرفه ای جهت ایفای هر گونه نقش و ارائه خدمات پرستاری درعرصه های مختلف؛ همچون مراکز درمانی دولتی و غیر دولتی همچنین بیمارستان های خصوصی، خیریه، تامین اجتمایی و ... امری الزامی می باشد.

 وی اضافه کرد: پرستاران شاغل در مراکز مشاوره و ارائه مراقبت های پرستاری در منزل و کلیه پرستاران کشور بایستی بر اساس برنامه زمان بندی که توسط شورای صدور پروانه ها اعلام خواهد شد نسبت به دریافت پروانه مذکور اقدام نمایند.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد:  در این راستا در سطح دانشگاه،  واحد صدور  پروانه صلاحیت حرفه ای؛ در زیر مجموعه مدیریت پرستاری دانشگاه تشکیل خواهد شد، که این واحد عهده دار کلیه امور اجرایی و نظارتی ایین نامه می باشد.  

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار