همزمان با سراسر کشور، افتتاح تخت های روانپزشکی در بیمارستان ابن سینا مشهد

  • PDF

در راستای اجرای برنامه تحول نظام سلامت، همزمان با سراسر کشور 20 تخت روانپزشکی در مرکز روانپزشکی ابن سینا از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به بهره برداری رسید.

به گزارش وب دا، در مراسم بهره برداری از 20 تخت اورژانس روانپزشکی، دکتر مصطفی مهرابی بهار رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر محرری رییس مرکز روانپزشکی ابن سینا و جمعی از مدیران و مسئولان دانشگاه حضور داشتند.

رییس مرکز روانپزشکی ابن سینا و دکتر حجازی در حاشیه این مراسم در گفتگو با وب دا اظهار داشت: توسعه تخت های روانپزشکی در راستای برنامه تحول نظام سلامت و از محل اعتبارات هتلینگ در این مرکز به اجرا در آمده است.

دکتر فاطمه محرری بهسازی و توسعه بخش های روانپزشکی کودکان، سالمندان، زنان و مردان، وابستگی به مواد و روان تنی را از دیگر اقداماتی برشمرد که در راستای برنامه تحول نظام سلامت در این مرکز به اجرا در آمده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس گزارش های منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی میزان اختلالات روانپزشکی از جمله افسردگی در جهان در حال افزایش است و در سال 2050 افسردگی رتبه دوم را در میان بیماری ها خواهد داشت اظهار داشت: بر این اساس توسعه تخت های روانپزشکی به منظور ارائه خدمات مناسب به بیماران امری ضروری است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه بیمارستان ابن سینا قطب روانپزشکی شمال شرق و شرق کشور محسوب می شود، بر افزایش و توسعه بیشتر تخت های روانپزشکی در این مرکز تاکید کرد.

در مسیر اجرای طرح تحول نظام سلامت به بیماران مبتلا به بیماری های روانپزشکی به عنوان یکی از محروم ترین اقشار جامعه، نگاه و توجه ویژه ای شد بگونه ای که مجریان این طرح، با اولویت بخشی به حوزه اعصاب و روان و فراهم آوردن منابع مورد نیاز، نسبت به ایجاد زیرساخت های پیشگیری و مراقبت های درمانی این بیماران، اقدام کردند.

ارائه خدمات بهداشتی به ویژه در حاشیه شهرها در قالب طرح تحول سلامت، عاملی شد تا نظام مراقبت های روانپزشکی به سطح یک خدمات بهداشتی و درمانی در سطح مراکز بهداشتی برده شود و بر این اساس  کارشناس سلامت روان به کار گرفته شدند تا بتوانند به مردم، خدمات ارزشمندی را ارائه داده و موجب کاهش آسیب های اجتماعی شوند.

در مدتی کوتاه و با عزم و تلاش فراوان، بیش از 1000 تخت روانپزشکی و توسعه امکانات جنبی و وابسته در سطح کشور  احداث شد که در مقایسه با 9527 تخت فعال کنونی(شامل 7566 تخت دولتی و 1961 تخت بخش خصوصی) شاهد افزایش مناسبی در نظام مراقبت های بالینی حوزه روانپزشکی خواهیم بود.

 این میزان گسترش زیرساخت ها به ویژه در مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور در مقایسه با امکانات محدود کنونی، انقلابی در حوزه روانپزشکی کشور محسوب می شود.

امید است که توسعه زیرساخت های حوزه روانپزشکی و حمایت های مادی و معنوی از بیماران مزمن روان، در دولت های آینده با مشارکت و همراهی مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گیرد تا مظلوم ترین بیماران، به خدماتی شایسته دسترسی داشته باشند.

مخاطبان برای دریافت تصاویر این همایش می توانند به اینجا مراجعه کنند. 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار