معاون وزیر بهداشت: روستاها در برنامه تحول نظام سلامت از اولویت ویژه ای برخوردار هستند

  • PDF

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  اظهار داشت: روستاها در برنامه طرح تحول نظام سلامت از جایگاه و اولویت ویژه ای برخوردار هستند بطوریکه قبل از اجرای این طرح سه هزار و 400 پزشک در روستاها وجود داشت که این تعداد اکنون به 6 هزار و 800 نفر رسیده است.

به گزارش وب دا، دکتر علی اکبر سیاری جمعه شب در نشست معاونین بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی کشور در مشهد خاطر نشان کرد: با اجرای برنامه  تحول سلامت در 2 سال اخیر به اندازه 30 سال گذشته سرمایه گذاری در شبکه بهداشت انجام شده و دولت یازدهم در عرصه سلامت انقلاب کرده است.

وی افزود: از سال 1382 تا 1392 حدود 2 هزار میلیارد ریال برای توسعه فضای فیزیکی بیمارستانها هزینه شد اما با اجرای طرح تحول سلامت تاکنون 10 هزار و 350 میلیارد ریال در 20 هزار واحد بهداشتی تعمیر و تجهیز انجام شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  با بیان اینکه منتقدین یا اطلاع ندارند و یا کم لطفی می کنند اظهار کرد: امسال نیز 2 میلیون و 500 هزار متر مربع فضای فیزیکی در 6 هزار و 200 پروژه با 40 هزار میلیارد ریال اعتبار در حال ساخت است و در بخش ترابری نیز 2 هزار و 400 خودرو به ناوگان ترابری حوزه بهداشت افزوده شده است.

دکتر سیاری استخدام 18 هزار نفر را از دیگر اقدامات مهم در بخش بهداشت ذکر کرد و گفت: برای توسعه کشور باید بخش های اقتصادی، اجتماعی و محیط زیست با هم کار کنند و برای اینکه خدمات بهتر مدیریت شود باید قابل اندازه گیری باشد.

وی با اشاره به برنامه های سال آینده بخش بهداشت اظهار کرد: سند ملی پیشگیری از بیماری های غیر واگیر، کاهش آسیب رفتارهای پرخطر، افزایش سواد سلامت، نظام ارجاع روستایی، پزشک خانواده شهری از برنامه هایی است که در این سال نیز ادامه می یابد و دارای اولویت است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  گفت: آسیب های اجتماعی نیز جدی گرفته شده و نباید با آنها برخورد انکاری یا فیزیکی داشت زیرا با این اقدام دچار مشکلات بدتری خواهیم شد.

دکتر سیاری ادامه داد: انتقال ایدز از طریق تماس جنسی در سال 1380 حدود 6 درصد بود که این رقم اینک به 42 درصد افزایش یافته و به عبارتی انتقال ایدز از طریق تزریقی رو به کاهش و انتقال جنسی سیر صعودی طی می کند.

وی گفت: برنامه های گذشته نیز باید تقویت شود بطوریکه هم اکنون افزایش جمعیت و سلامت باروری نیز البته با فاصله مناسب بین فرزندان و به صورت اقناعی پیگیری می شود.

وی افزود: هم اکنون برای 62 میلیون نفر پرونده سلامت الکترونیک تهیه شده که این خدمات باید به اطلاع مردم برسد.

نشست معاونین بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور تا روز یکشنبه اول اسفند ماه در مشهد ادامه دارد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.