فرهنگ عاشورا فرهنگ استقامت است

  • PDF

یک کارشناس مسائل مذهبی فرهنگ عاشورا را متعلق به تمامی مردم جهان دانست و گفت: امام حسین(ع) در روز عاشورا نشان داد؛ که بر مسند فرهنگ اسلام باید تا پای جان دادن خود و خانواده ایستادگی کرد.

به گزارش وب دا؛ حجت الاسلام حجت هاشم زهی؛ در مراسم روز سوم محرم در مجموعه فرهنگی ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به معنای آیه 151 سوره بقره گفت: معنای این آیه از قران کریم ترویج فرهنگ استقامت در اسلام است.

 وی پیامبران را طلایه داران فرهنگ دانست و  ادامه داد: این که خداوند در قرآن کریم می فرماید« ما پیامبرانی را از جنس خودتان در میان شما فرستاده ایم تا آیات ما را بر شما تلاوت کنند» نشان از این نکته دارد که آیات الهی مبین فرهنگ ناب اسلام است.

این کارشناس مسائل فرهنگی خاطر نشان کرد: فرهنگ دارای چنان اهمیتی است که رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان هوایی که تنفس می کنیم یاد می کنند. البته این هوا گاه ممکن است آلوده باشد و گاه تمیز که در بعد آلوده آن می توان به تلاش دشمنان از صدر اسلام  با تهاجم به فرهنگ اسلامی اشاره کرد.

هاشم زهی بیشترین هجمه ها بر علیه فرهنگ اسلامی را متعلق به خاندان بنی امیه و معاویه دانست و بیان داشت: در حقیقت امام حسین(ع) قیام خود را جهت از میان بردن میکروب های فرهنگی این خاندان بر علیه فرهنگ اسلامی ایجاد کردند.

وی اسلام را تنها ترازویی دانست که توان محک زدن فرهنگ را داراست و گفت: به فرموده رسول گرامی اسلام « من ترازوی حکمت هستم و علی(ع) شاقول وسط آن» و این فرموده یعنی علی (ع) مهر تائید و لسان این ترازو به شمار می رود.

این کارشناس مسائل مذهبی ابراز داشت: امام حافظ فرهنگ اسلامی است و پیامبران مبلغ این فرهنگ  و در این میان عاشورای حسینی به عنوان یک فرهنگ استقامت در برابر ظلم را به ما آموزش می دهد.

هاشم زهی با اشاره به برخی نظرات در خصوص رفتار امام حسن(ع) و قیام امام حسین(ع) گفت: این سخن که امام حسن(ع) امام صلح و امام حسین(ع) امام جنگ می باشد اشتباه است؛ زیرا این دو امام بر اساس مصلحت اسلام و رسالتی که بر دوش خود داشتند به اقتضای زمان رفتار کردند.

این کارشناس مسائل مذهبی به یکی از تهاجم های فرهنگی و بدعت های دشمن در اسلام اشاره کرد و گفت: من به جرات می گویم این سخن که عید غدیر عید سادات است اشتباه می باشد؛ زیرا رسول گرامی اسلام فرمودند «امت من عید سعید غدیر را بزرگ جلوه دهند».

هاشم زهی ابراز داشت: این اتفاق مبارک که در طول چهار سال از آغاز مراسم شیر خوارگان حسینی می گذرد و اکنون در بیش از چهار هزار و 500 نقطه جهان این مراسم برگزار می شود نشان از حقیقتی است که در فرهنگ عاشورا وجود دارد.

وی ابراز داشت: دشمن یهودی قبل از ایجاد عاشورای حسینی به عبیدالله بن زیاد دستور داد تا فرهنگ رسول خدا را جایی ببرند که آب و علفی نباشد تا در نهایت امام حسین(ع) به واسطه سختی که بر اهل حرم وی وارد می آید از مقاومت دست بکشد؛ اما فرهنگ اسلام می طلبد که انسان با همه افراد خانواده خود در  این راه فدا شود.

این کارشناس مسائل مذهبی بیان داشت: عاشورا در حقیقت یک دانشگاه الهی است که هر فردی از هر کجای این جهان بی کران می تواند دانشجوی این دانشگاه باشد؛ همان گونه که در دوران دفاع مقدس  تجلی این فرهنگ موجب فتح خرمشهر شد و این اتفاق را فتح ارزش ها نام گذاری کردند.

هاشم زهی تاکید کرد: دشمن از همان ابتدا با این فرهنگ مخالف بوده و خواهد بود؛ زیرا این فرهنگ اجازه موفقیت را از دشمن می گیرد و تفاوتی ندارد در کجای دنیا سر بلند کند.

این کارشناس مسائل فرهنگی افزود: در انتهای کار نیز که یاران اصلی امام مشخص شده بودند نیز یاران خود را به صبر بشارت و دخترشان سکینه را به نیز به صبر فراخواندند و حتی در لحظات سخت جان دادن نیز با خدای خویش راز و نیاز و رضا و حکمت خداوند را رضایت خود دانستند.

وی در پایان تصریح کرد: حضرت رقیه(س) در این اتفاق بزرگ مانند پایگاهی در دل دشمن بود؛ که امروزه این پایگاه توسط شهدای مدافع حرم در حال حفظ شدن است و به قول سردار سربلند کشور تا انتهای ماه صفر جشن نابودی داعش با اتکای به فرهنگ حسینی برگزار خواهد شد.

 

برگزاری مراسم عزاداری در ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

 همزمان با ماه محرم الحرام و ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع)، مراسم قرائت زیارت عاشورا و سخنرانی در مجتمع فرهنگی شهرک دانش و سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود.

به گزارش وب دا، در نخستین روز از برگزاری این مراسم، حجت الاسلام امین سینا اظهار داشت: بندگان خاص خداوند دارای صفاتی هستند؛ که در دیگران دیده نمی شود و به واسطه این خصوصیات در درگاه خداوند مقرب می شوند.
به گزارش وب دا؛ حجت الاسلام امین سینا افزود: دهه اول ماه محرم در سال جاری با هفته دفاع مقدس همراه است و ما باید تلاش کنیم تا از این همزمانی استفاده و از خاطرات شهدای هشت سال دفاع مقدس سخن بگوییم.
این کارشناس مسائل مذهبی  در ادامه به ویژگی بندگان خاص خداوند پرداخت و تاکید کرد: در معرفی بندگان خاص خداوند دراحادیث و روایات مختلف آمده است که این افراد هنگام راه رفتن با غرور و تکبر قدم بر نمی دارند و هنگامی که به افراد جاهل و یاوه گو می رسند با بی اعتنایی عبور کرده و سلام می کنند.
حجت الاسلام امین سینا بیان داشت: بندگان خاص خدا شکم باره نیستند و اگر چیزی به دستشان رسید می خورند؛ اما اسراف نمی کنند. این بندگان دنبال هوی و هوس و ثروت آن چنانی نیز نمی باشند.

تجمع اعتراض آمیز نسبت به فجایع انسانی میانمار در دانشکده پزشکی مشهد برگزار شد

  • PDF

تجمع اعتراض آمیز نسبت به فجایع انسانی در میانمار به میزبانی کانون هلال احمر دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور دانشجویان دانشگاه های مشهد برگزار شد.

به گزارش وب دا؛ دکتر سیده صبای مشهدی عضو جوان هیأت ایرانی در نشست سران صلیب سرخ آسیا در ابتدای این مراسم خطاب به دانشجویان و اساتیدشرکت کننده در تجمع، گفت: تجمع کنونی در اعتراض به برائت از کشتار دسته جمعی، نسل کشی و جنایتی است؛ که هم اکنون در کشور برمه بر انسان های بی گناه و هم کیشان ما روا می شود.

 وی ادامه داد: از این دغدغه مندی، اهمیت و نگرانی جمعی که در این مکان حاضر شده اند تشکر می کنم؛ زیرا این تجمع نشان دهنده حضور دانشجویان و دانشگاهیانی است که انسانیت و ارزش های انسانی را پاس می دارند.

عضو جوان هیأت ایرانی در نشست سران صلیب سرخ آسیا ابراز داشت: امروزه وحشی گری و جنایات و کشتار صدها نفری جزء اخبار روزانه رسانه ها شده است و سکوت در برابر این رفتارهای غیر انسانی به امری عادی تبدیل شده است.

دکتر صبای مشهدی، دانشگاه را به عنوان محل تحول و موظف به انجام اقدام در مسیر آزادی بشریت دانست و گفت: در کشورهای همسایه ایران انسان هایی هم دین در حال کشته شدن هستند و اکنون در کشور برمه انسان ها زنده زنده سوزانده می شوند که این جنایات در قالب واژه ها گنجانده نمی شود.

وی افزود: امروز از طریق این تریبون از دانشکده پزشکی مشهد از مسئولان کشوری و بین المللی و تمامی کسانی که دغدغه حقوق بشر دارند خواهش می کنیم چاره ای بیندیشند تا این حجم از جنایات غاصبانه به پایان برسد.

بهرام حمیدی در ادامه در گفت و گو با وب دا؛ با اشاره به همزمانی این تجمع با روز جهانی صلح، گفت: با توجه به فجایعی که در کشور میانمار در سکوت حامیان حقوق بشر در حال اتفاق است بر آن شدیم که حمایت و اعتراض خود را به این جنایات نشان دهیم.

وی افزود: بر این اساس از کلیه دانشجویان دانشگاه های مشهد دعوت به عمل آوردیم تا به عنوان قشر دغدغه مند در این تجمع حضور و علاوه بر امضای بیانیه صادر شده؛ زنجیره انسانی تشکیل و انزجار خود را به جامعه بشریت نشان دهند.

دبیر کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی مشهد این حرکت را الگویی برای دیگر دانشجویان مشهد دانست و تاکید کرد: این تجمع با وجود این که در پایان هفته تعطیلات تابستانی و قبل از آغاز رسمی ترم تحصیلی جدید برگزار شد؛ اما با استقبال خوب دانشجویان همراه بود که این جای تشکر دارد.

حمیدی با تاکید بر این نکته که دانشگاه نباید در قبال این جنایات سکوت کند، خاطر نشان کرد: امیدوارم این زنجیره هر روز گسترده تر از قبل شود و به امید خدای به زودی نابودی جبهه کفر در تمامی کشورهای مسلمان جهان را شاهد باشیم.

 در پایان این مراسم دانشجویان شرکت کننده در حالی که پلاکاردهایی را در دست داشتند دست در دست یکدیگر اقدام به ایجاد حلقه انسانی جهت پایان جنایات میانمار نموده و در حمایت از بیانیه صادر شده اقدام به امضا و نگارش دلنوشته هایی نمودند.

در این بیانیه بر جمع آوری و ارسال کمک های مالی و نیروهای انسانی جهت تسکین آلام در دفاع از مسلمانان بی گناه برمه تاکید شد و خواهان به کار بستن هرچه بیشتر دیپلماسی بین المللی جهت همراه کردن سایر قدرت های منطقه ای و فرا منطقه ای در محکومیت، انزوا و تحریم هرچه بیشتر جانیان این جنایت و دولت برمه شدند.

همچنین بر برپایی راهپیمایی، تجمع، امضا، بیانیه و روشن سازی هرچه بیشتر افکار عمومی با استفاده از وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو و تلویزیون تاکید و خواهان پیگیری و مطالبه جهت باز پس گیری جایزه صلح نوبل در سطح بین المللی از رئیس جمهوری وقت کشور برمه شد.

مخاطبان برای دریافت تصاویر این گزارش به اینجا مراجعه کنند. 

اعزام تیم های پزشکی به مناطق محروم و حاشیه شهر مشهد

  • PDF

همزمان با هفته دفاع مقدس، تیم های بسیج جامعه پزشکی به مناطق روستایی و حاشیه شهر مشهد اعزام شدند.

به گزارش وب دا، رییس بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی اظهار داشت: به مناسبت هفته دفاع مقدس و با هدف محرومیت زدایی از مناطق محروم استان، 13 تیم پزشکی به روستاها و مناطق حاشیه شهر مشهد اعزام می شوند.

دکتر هادی جلالی  ادامه داد: در این اقدام جهادی و خداپسندانه که با همکاری بهداری نیروهای مسلح و دانشگاه علوم پزشکی مشهد اجرا می شود  80 پزشک، پرستار و کادر درمانی مشارکت دارند.

وی افزود: در این طرح ویزیت عمومی و دارو به صورت کاملا رایگان ارائه می شود و افراد مستضعف می توانند با مراجعه به پایگاه های از پیش تعیین شده از این خدمات رایگان استفاده کنند.

وی گفت: در قالب این طرح، دو تیم در منطقه طرق و سیدی، دو تیم در خیابان بهمن ۲۲ و رسالت ۵۷، دو تیم در روستای اسماعیل آباد و ساغروان، سه تیم در روستاهای صالح آباد، تیمور آباد و چخوشک، یک تیم نیز به ناحیه میثم و یاسر اعزام می شوند.

دکتر جلالی خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود در این طرح بیش از هزار و ۵۰۰ نفر از این خدمات بهره بگیرند.