افتتاحیه دومین دوره ی طرح « توانمندسازی فرهنگی دانشجویان جدیدالورود »

  • PDF

مراسم افتتاحیه دومین دوره «  طرح توانمندسازی فرهنگی دانشجویان جدیدالورود»  دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، با حضور مسوولان دفتر نهاد دانشگاه و جمعی از اعضای این طرح برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در این مراسم که در دانشکده پزشکی برگزار شد، معاون دفتر نهادرهبری در مقدمه ای به تبیین برنامه ها و اهداف پبش بینی شده در طرح توانمندسازی فرهنگی پرداخت و ابراز امیدواری کرد: دانشجویان پرورش یافته در این طرح بتوانند علاوه بر کسب جایگاه علمی مناسب، به عنوان عضو فعال و اثرگذار در حوزه های مختلف فرهنگی نقش آفرینی کنند.

حجت الاسلام رضایی خطیر، با بیان اینکه فعالیت در حوزه های فرهنگی مستلزم داشتن تحصیلات مرتبط نبوده و منحصر به قشر خاصی از دانشگاهیان نیز نیست، تاکید کرد : عموم دانشجویان در هر جایگاه علمی که باشند، می توانند به توانمند ساختن خود در این حوزه پرداخته و به عنوان عضو فعال فرهنگی و تاثیر گذار بر اجتماع فعالیت کنند.

در ادامه، جلیل معماریانی از اساتید « طرح توانمندسازی دانشجویان »، توضیحاتی را در خصوص طرح های فرهنگی اجرا شده در سال های گذشته ارایه و ضمن ارزبابی مثبت از نتایج این طرح ها،  بر تداوم این روند، در جهت تحکیم بنیان های فکری و اعتقادی دانشجویان و تسرّی آن به فضای عمومی جامعه تاکید کرد.

وی با بیان این نکته که هجمه های فرهنگی و دینی در دنیای امروز بیش از ابزارهای سخت، کارآیی و تاثیرگذاری دارد افزود: محورهای ورودی هجمه های دشمن در کشور ما از ۴ طریق شبهات، شهوات، فتنه ها و بدعت هاست که مصون سازی و روشن ساختن ذهن دانشجویان نسبت به این چهار محور، مهم و ضروری است و بر همین اساس، اصل مصونیت سازی به عنوان یک هدف شاخص در طرح توانمندسازی فرهنگی دانشجویان تعریف شده و دنبال خواهد شد.

معماریانی همچنین با اشاره به تلاش هدفمند رسانه ها در شکل دادن و هدایت افکارعمومی،  بر مطالعه ی مستمر و بروز رسانی داشته های علمی و اعتقادی دانشجویان تاکید کرد و گفت: افرادیکه پایه های فکری عمیق ندارند، با کوچکترین شائبه ( که عموما از طریق همین رسانه ها مطرح میشود)،  اعتقادات خود را پس زده و نسبت به آموخته های خود دچار تردید میشوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، به ضرورت کسب مهارتهای زندگی در راستای افزایش ظرفیت های وجودی اشاره کرد و گفت: هنر زندگی آن است که یک فرد در  موقعیتی که نمی تواند شرایط بیرونی را تغییر دهد، با افزایش ظرفیت های درونی شرایط را به نفع خود تغییر داده و مسیری جدید را برای پیشبرد اهدافش باز کند.

معماریانی همچنین، با اشاره به فلسفه وجودی انسان و اهمیت خلقت او گفت: همه ما برای بینهایت خلق شده ایم و نه یک زندگی یکنواخت و روزمره. توانمندي های شگرف وجود انسان که به بیش از نهصد مورد می رسد، بیانگر آن است که همواره باید در مسیر رشد، حرکت و ارزیابی خود بود و به آنچه در این مسیر کسب می کنیم قانع نبوده و متوقف نشویم.

شایان ذکر است؛ طرح توانمندسازی فرهنگی دانشجویان جدیدالورود دانشگاه علوم پزشکی مشهد، از سال گذشته به همت دفتر نهاد این دانشگاه برنامه ریزی، تدوین و اجرا گردید که با توجه با دستاوردهای مثبت این طرح و استقبال دانشجویان، در سال تحصیلی جدید نیز (۹۵_۹۶) ادامه خواهد داشت.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار