با حضور شاهدان عینی واقعه ۲۳ آذر سال ۵۷؛

مراسم روز همبستگی مردم و جامعه پزشکی در مشهد برگزار شد

  • PDF
مراسم بازخوانی ۲۳ آذر سال ۵۷ روز همبستگی مردم و جامعه پزشکی و روایت خاطرات حمله رژیم پهلوی به بیمارستان امام رضا(ع) مشهد و بخش کودکان این بیمارستان با حضور یادگاران آن واقعه تاریخی در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد برگزار شد.

به گزارش وب دا، در این مراسم عبدالله بهرامی رئیس بیمارستان امام رضا(ع) با بیان اینکه بیمارستان امام رضا(ع) به عنوان پایگاه انقلاب در مشهد بود، افزود: مقام معظم رهبری، شهید هاشمی‌نژاد، مرحوم حضرات آیات مرعشی و واعظ‌طبسی نقش‌آفرینان آن دوران بودند.

دکتر فتاحی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و شاهد عینی واقعه ۲۳ آذر سال ۵۷ گفت:  جریان انقلاب تداوم دارد و تنها در برنامه ۲۳ آذر که توسط جامعه پزشکی به وقوع پیوست خلاصه نمی‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  با بیان اینکه بیمارستان در آن روز وضعیت خاصی داشت و در آن مقطع زمانی هرکس به دنبال آن بود تا اقدامی موثر و ثمربخش داشته باشد، خاطرنشان کرد: تشکل‌های پزشکی پس از زلزله طبس در سال ۵۶ شکل گرفت و ۲۳ آذر حاصل یک حرکت مردمی پزشکی است.

فتاحی تصریح کرد: در ۳۰ آبان یک راهپیمایی اعتراض آمیز برگزار کردیم و در این روز نیروهای رژیم به حرم مطهر رضوی حمله کردند.

وی با بیان اینکه در ۲۲ آذر ۵۷ به بیمارستان ۱۷ شهریور مشهد حمله شد و در ادامه این حملات، حمله به بیمارستان امام رضا(ع) در ۲۳ آذر همان سال و ۲۴ ساعت پس از حمله قبلی داشتیم، تاکید کرد: در ۲ دی هم حوادثی به وقوع پیوست که امروزه یادی از این روز نمی‌شود و از مسئولان درخواست داریم که روی معرفی این روز هم کار کنند، روزی که امتدادش وقایع ۹ دی و ۱۰ دی سال ۵۷ بود و نتیجه واقعه ۲۳ آذر سال ۵۷ در ۱۰ دی همان سال بود.

محمود فرهودی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و شاهد عینی واقعه ۲۳ آذر سال ۵۷ بیان کرد: آحاد مردم و به‌ویژه جامعه پزشکی نقش پررنگی در وقایع انقلاب داشتند که یکی از آن‌ها واقعه ۲۳ آذر بود.

وی با اشاره به اینکه نباید چنین رویدادی کمرنگ برگزار شود، افزود: مسئولان باید این رویداد را به گونه‌ای به نسل‌هایی که در آن دوران نبودند معرفی کنند تا به درستی با وقایع انقلاب آشنا شوند.

محمدتقی صراف عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و شاهد عینی واقعه ۲۳ آذر سال ۵۷ تصریح کرد: در ۲۳ آذر ۵۷ ،صدای انفجار آمد و نزدیکترین محل بخش اطفال بود و من در حال معاینه کودکان بیمار بودم که با این انفجار همه نگران شدند و کودکان را به محل دیگری منتقل کردند تا آسیب نبینند.

وی با بیان اینکه خاطرات تلخی ثبت شد و از نظر روحی و روانی شرایط خاصی ایجاد شده بود و اتفاقات فراموش نشدنی‌ای رخ داد، افزود: امتداد این واقعه به پیروزی انقلاب منجر شد، انقلابی که برای دیگر کشورها الگو بوده است.

مهدی بنایی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و شاهد عینی واقعه ۲۳ آذر سال ۵۷ با بیان اینکه

در آن روز مجروحان زیادی آوردند، گفت: یکی از این مجروحان که شهید منفرد بود گفت: من به خاطر شما آمدم تا در انقلاب نقش آفرین باشم.

وی افزود: همه مردم در آن دوران و آن روز خاص فداکاری می‌کردند و هرکس به شکلی همبستگی خاص خودش را نشان می‌داد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: هر نيروي ارتشی‌ که می‌آمد تنمان می‌لرزید و با وجود این شرایط سخت از آرمان‌های خود کوتاه نیامدیم.

محمدرضا هاتف عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و شاهد عینی واقعه ۲۳ آذر سال ۵۷ اظهار کرد: مشهد وقایع زیادی همچون ۱۰ دی داشت و تمام رویدادهای تاریخی آن دوران به ۲۳ آذر ختم نمی‌شود.

وی تاکید کرد: واقعه ۲۳ آذر یک نقطه عطفی در انقلاب بود که جامعه پزشکی در این رویداد نقش آفرین بودند.

محمدرضا داوودی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و شاهد عینی واقعه ۲۳ آذر سال ۵۷ خاطرنشان کرد:  در آن روز جمعی از کارکنان بخش‌های تاسیسات، رادیولوژی، داخلی و اطفال مشغول خدمت‌رسانی بودند که صدای انفجار آمد و چند تیر به حاضران در آن صحنه خورد.

وی با بیان اینکه پس از این تیراندازی ۱۱ مصدوم به بیمارستان امام رضا(ع) آمدند اظهار کرد: در تماسی که با مقام معظم رهبری داشتیم ایشان به همراه شهید هاشمی‌نژاد، مرحوم آیت‌الله واعظ‌طبسی و دکتر محمود روحانی بلافاصله خود را به بیمارستان رساندند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  ادامه داد: مقام معظم رهبری برای مردم سخنرانی کردند و خبر حمله به بیمارستان امام رضا(ع) را به مردم اعلام کردند، نام این بیمارستان شاه رضا بود، اما به جهت آنکه نام شاه که امام رضا(ع) بودند با شاه خائن اشتباه گرفته نشود، نام امام رضا(ع) در سر در این بیمارستان نوشته شد.

داوودی گفت: در آن روز خبرنگاران داخلی و خارجی برای مصاحبه آمده بودند و این رویداد تا ۱۰ دی ادامه داشت و حتی برنامه استقبال از امام خمینی(ره) را در بیمارستان امام رضا(ع) ریخته بودند.

محمدتقی رجبی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و شاهد عینی واقعه ۲۳ آذر سال ۵۷ بیان کرد: امتداد واقعه ۲۳ آذر به شکست رژیم و پیروزی انقلاب ختم شد و بیمارستان امام رضا(ع) امن‌ترین مکان برای تجمع‌ها و تظاهرات‌های مردمی بود و مردم این مکان را امن‌تر از مساجد دیدند.

وی افزود: در ۲۳ آذر جنایت و بی‌رحمی رژیم پهلوی به همگان ثابت شد، رژیمی که حتی به کودکان بی‌گناه هم رحم نکرد و آخرین تیر ترکشش در بیمارستان بود .

اين عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  با اشاره به اینکه در سخنرانی مقام معظم رهبری در بیمارستان امام رضا(ع) شعار استقلال، پیروزی، جمهوری اسلامی تبیین شد، تصریح کرد: پس از واقعه ۲۳ آذر، واقعه ۱۰ دی را در مشهد داشتیم و امروز هم که رژیم صهیونیستی اقدام به کودک‌کشی می‌کند نشانه پایان راهش است، همانند رژیم پهلوی که در پایان راه خود این اقدام را صورت داد.

حمید عربلین عکاس بازنشسته بیمارستان امان رضا(ع) مشهد و شاهد عینی واقعه ۲۳ آذر سال ۵۷ گفت: در ایام انقلاب بیش از ۶۰۰ عکس از وقایع آن دوران گرفتم.

در واقعه ۲۳ آذر ۵۷ عکس‌های زیادی از صحنه‌های آن حادثه گرفتم و تیراندازی، پرتاب سنگ و آجر، گازاشک‌آور و غیره دیده شد که عکس‌های آن دوران به ثبت رسید.

وی افزود: نیروهای رژیم با من برخورد کردند و دوربینم را گرفتند و فیلم آن سوزاندند، اما مانع از ادامه فعالیتم نشد و بازهم عکس‌های زیادی از وقایع انقلاب گرفتم.

محمدتقی شاکری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و شاهد عینی واقعه ۲۳ آذر سال ۵۷ بیان کرد: در نظر داریم که جشنواره دائمی ۲۳ آذر برگزار شود و این واقعه به بهترین شکل ممکن به مردم معرفی شود.

وی با اشاره به اینکه باید نقش جامعه پزشکی در ۲۳ آذر به‌خوبی تبیین شود گفت: دانشگاه، مرکز اسناد و شهرداری برنامه‌هایی را در این راستا در برنامه‌های کاری خود دارند و به دنبال مستندکردن اسناد هستیم.

محسن منفرد فرزند شهید منفرد تصریح کرد: من تنها فرزند شهید منفرد هستم و افتخار خدمت در ناجا را دارم.

وی با بیان اینکه من در آن زمان ۸ ماهه بودم که پدرم در سن ۲۳ سالگی به شهادت رسید افزود: از سال ۸۷ نسبت به بازخوانی واقعه تاریخی ۲۳ آذر اقدام شد.

فرزند شهید منفرد یکی از ضعف‌های موجود را در عدم به‌روزشدن آن واقعه و معرفی درست آن به آحاد مردم دانست و

 گفت: تحصن‌ها مربوط به پس از ۲۳ آذر است و نام پدرم مظلوم واقع شده است و متاسفانه هیچکس سخنی از رشادت‌هایش به زبان نیاورده است.

وی با بیان اینکه پدرم مردم‌دوست و عاشق مردم بود تاکید کرد: در دوران رژیم پهلوی بارها دستگیر شد، اما هیچ‌وقت از آرمان‌های خود کوتاه نیامد و تا لحظه شهادت خود در راه امام و انقلاب استوار بود.

جواد تقوی مدیر فرهنگسرای انقلاب مشهد اظهار کرد: اقدامات بلندمدت و تاثیرگذار در قالب برگزاری جلسات کارشناسانه در فرهنگسرای انقلاب مشهد در حال برنامه‌ریزی است.

وی افزود: با همکاری آموزش و پرورش به دنبال چاپ کتابی با عنوان وقایع تاریخی مشهد هستیم تا این وقایع به دانش‌آموزان آموخته شود.

مدیر فرهنگسرای انقلاب مشهد با بیان اینکه به دنبال برگزاری جلسه‌ای با عنوان دلایل عدم معرفی درست وقایع سال ۵۷ همچون ۲۳ آذر هستیم، خاطرنشان کرد: در این رابطه از نظرات تاریخ‌شناسان بهره‌مند خواهیم شد تا بتوانیم اقدامی موثر و ثمربخش داشته باشیم.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار