«محفل شعر وصال» ویژه دانشجویان دانشگاه های خراسان رضوی

  • PDF

 « محفل شعر وصال» به همت ستاد ازدواج دانشجویی استان خراسان رضوی و با حضور جمع زیادی از دانشجویان مجرد و متأهل این استان  در تالار رازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.

 به گزارش وب دا، در این مراسم که با حضور قاسم رفیعا (شاعر و طنزپرداز کشوری) و جمعی از عوامل برنامه قند پهلو برگزار شد، اشعار منتخب دانشجویان با موضوع " ازدواج" قرائت و در پایان مراسم جوایزی به برگزیدگان اهدا شد.

ازدواج؛ امری مقدس و مکمل ابعاد وجودی انسان

در ابتدای این مراسم دکتر طباطبایی رییس ستاد ازدواج دانشجویی استان خراسان رضوی، ضمن بیان این نکته که ازدواج امری مقدس و مکمل ابعاد وجودی انسان است افزود: ما مفتخریم به پیروی از دینی که در آیات و روایات متعدی بر امر مقدس ازدواج تاکید داشته و همگان را به انجام این سنت حسنه سفارش می کند. نمونه شاخص این روایات، حدیث معروف پیامبر اکرم (ص) است که می فرمایند: « النکاح سنتی فمن رغب عن سنتی فلیس منی».

وی به موضوع کاهش آمار ازدواج در دو دهه اخیر نیز اشاره کرد و گفت: طبق آمار رسمی کشور بالغ بر یازده میلیون جوان در آستانه ازدواج در کشور وجود دارد که از این رقم حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر در آستانه تجرد قطعی هستند؛ یک میلیون نفر دختر و سیصد هزار نفر پسرمجرد.

 رییس ستاد ازدواج دانشجویی استان خراسان رضوی افزود: این در حالی است که در حوزه طلاق روند افزایشی را در همین فاصله زمانی شاهد بودیم.

دکتر طباطبایی اضافه کرد: خوشبختانه این امر در بخش دانشجویی بسیار کمتر از آمار کلی جامعه است بطوریکه در بخش دانشجویی ۳ درصد و در فضای جامعه 26 درصد آمار جدایی ثبت شده است که بخش قابل توجه آن در یک سال اول زندگی مشترک رخ داده است.

لزوم توجه به سیاست های ابلاغی در حوزه‌ی "جمعیت" و "خانواده"

دکتر طباطبایی همچنین با بیان اینکه حفظ بنیان خانواده به عنوان هسته اولیه ساختار اجتماعی رسالتی عظیم و همگانی است، ضرورت توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در سال های ۹۳ و ۹۵ را نیز خاطر نشان ساخت و افزود: بند۲ سیاستهای کلی جمعیت ابلاغ شده در سال ۹۳ بر رفع موانع ازدواج و تسهیل این فرآیند تاکید داشته و نیز در بند ۴ سیاستهای کلی خانواده که شهریور ماه امسال ابلاغ گردید مجددا لزوم توجه و اهتمام به این رسالت بزرگ مورد تاکید قرار گرفته است.

وی، فعالیتهای گسترده ستادازدواج دانشجویی در سال جاری را هم یادآور شد و افزود: تا پایان سال کلینیک مشاوره با رویکرد دینی در ستاد ازدواج دانشجویی راه اندازی خواهد شد تا در فضا و ساختاری امن زمینه آشنایی جوانان در راستای ازدواجی آگاهانه و پایدار رافراهم سازد.

تبیین فعالیت های ستاد ازدواج در سال95

دکتر روحانی، مدیر ستادازدواج دانشجویی استان خراسان رضوی هم در سخنانی کوتاه به تشریح برنامه های این ستاد در سال جاری پرداخت و گفت: ستادازدواج دانشجویی با هدف آموزش و مشاوره دانشجویان مجرد و متاهل در امر همسر گزینی و به منظور تحقق ازدواج آگاهانه، رضامند، متعالی و پایدار و همچنین کاهش آمار طلاق در حوزه ازدواج دانشجویی فعالیت های متعددی را در دست اجرا دارد که مخاطبین آن در سه بخش دانشجویان، کارمندان و خانواده های آنان از این خدمات برخوردار می شوند.

وی با اشاره به سرفصل های تدوین شده در ستاد ازدواج دانشجویی نیز گفت: این سرفصل ها در بخش مجردین شامل موضوعات  خودشناسی، ضرورت های ازدواج، همسر شناسی و... و در بخش زوجین مهارت های خودآگاهی، حل تعارض، ارتباط با خانواده همسر ، مدیریت هیجان و ...می باشد  و در بخش والدین نیز برنامه های مختلفی تدوین و اجرا شده که در قالب های گوناگون همچون همایش، کارگاه های تخصصی، کلاس های آموزشی، اردوهای فرهنگی و آموزشی، مشاوره، آزمون های آنلاین و....به دانشجویان ارایه شده است.

دکتر روحانی اضافه کرد: با همایش هایی که در یک ماه آینده برگزار خواهد شد، مجموعا۵۷ همایش و ۵۴۱ کلاس آموزشی ، 2هزارنفر آزمون آنلاین و ۳۷۰۰  نفر اعزام به سفر شمال در ستادازدواج دانشجویی استان انجام خواهدشد.

وی در خصوص ارایه تسهیلات اعطایی به دانشجویان نیز گفت: این تسهیلات در قالب همایش های تخصصی( با حضور اساتید مجرب)، بسته های آموزشی، وام قرض الحسنه، جوایز نقدی، سفر کربلا ، بسته های فرهنگی، سفر فرهنگی و آموزشی شمال ، شبکه های اجتماعی و تست های روانشناختی به دانشجویان ارایه می گردد.

دکتر روحانی افزود: تاسیس مرکز مشاوره با رویکرد دینی، تاسیس مرکز همسر گزینی، باشگاه جوانان در آستانه ازدواج ، باشگاه زوجین جوان، کانون های ازدواج دانشکده ای و ایجاد اپلیکشن تخصصی ستاد ازدواج از جمله برنامه هایی است که در آینده ای نزدیک اجرایی خواهد شد.

گفتنی است در پایان این همایش، قرعه کشی سفر فرهنگی و آموزشی شمال ویژه حاضرین در سالن نیز انجام شد.

 

 

آخرین اخبار