برگزاری مراسم بزرگداشت شهدا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

همزمان با 22 اسفند، بزرگداشت شهدا هشت سال دفاع مقدس و انقلاب اسلامی، مراسمی گرامیداشتی با حضور خانواده های معظم شهدا و جمعی از مسئولان در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.

به گزارش وب دا، ۲۲ اسفند ماه سالروز تاسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی به فرمان حضرت امام خمینی(ره) است که با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۸۳ به نام روز بزرگداشت شهدا نام گرفت و به همین منظور مراسم گرامیداشتی در تالار شهید چمران مرکز آموزشی، پژوهشی درمانی قائم(عج) برگزار شد.

در این مراسم که مصادف با سالگرد وفات مادر حضرت ابوالفضل(ع) روز تکریم مادران و همسران شهدا نیز بود،ضمن تجلیل از مقام مادران و همسران شهدا، از تصویرنقش برجسته سردار شهید ولی الله چراغچی رونمایی شد.

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این مراسم اظهار داشت: هدف از برگزاری چنین نشستهایی نزدیک شدن به شهداست.

حجت الاسلام دکتر مهدی ابراهیمی افزود: انسان تا با خدا سنخیت نداشته باشد به سوی خدا نخواهد رفت و شهدا به این سنخیت رسیده بودند.

وی خاطر نشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد و واحدهای تابعه آن دراین شهرستان در مجموع 71 شهید تقدیم آرمانهای انقلاب اسلامی کرده است .

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: شهادت این افراد مربوط به مبارزات دوران انقلاب در رژیم ستم شاهی ، ترورهای منافقین و هشت سال دفاع مقدس می باشد که از این تعداد 38 نفر دانشجو و 33 نفر از کارمندان دانشگاه علوم پزشکی ، بیمارستانها و ادارات وابسته به این دانشگاه درشهرستان مشهد بوده اند.

رئیس بیمارستان قائم مشهد نیز در حاشیه این مراسم گفت: در عملیات ساختمانی و بازسازی درمانگاه بیمارستان قائم(ع) تصویر نقاشی دیواری شهید گرانقدر ولی الله چراغچی نیاز به تعمیر پیدا کرد که پس از هماهنگی با بنیاد شهید نسبت به ساخت یک اثر نقش برجسته از تصویر شهید اقدام شد.

دکتر مصطفی داستانی افزود: برای انتخاب عکس از خانواده شهید کمک گرفته شد و در نهایت به سفارش مادرشهید عکسی که حضرت امام خمینی(ره) عبارت«خداوند این شهید عزیز را رحمت نماید» رانوشته بود، انتخاب شد.

وی گفت:این اثر نقش برجسته در ابعاد 9 مترمربع و به وزن سه هزارو 500کیلوگرم از جنس رزین و سیمان ساخته شده و مراحل طراحی اولیه، مدل سازی، قالب گیری، ریخته گری، مونتاژ ، رنگ آمیزی، حمل و نصب این تمثال حدود2 ماه به طول انجامید و در مجموع ساخت آن 200میلیون ریال هزینه داشته است.

شهید ولی الله چراغچی مسجدی متولد اول شهریور1337 در مشهد ، قائم مقام فرمانده لشکر5 نصرسپاه پاسداران انقلاب اسلامی درعملیات ظفرآفرین بدر بر اثر اصابت گلوله به ناحیه سر مجروح و در بیمارستان شهدای تهران بستری شد.

این سردار شهید ، سرانجام در 18 فروردین ماه سال 1364 به درجه رفیع شهادت نایل و پیکر مطهرش در گلزار شهدای بهشت رضا (ع) مشهد خاکسپاری شد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.