مراسم اعتکاف دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

همزمان با فرخنده میلاد امام علی (ع) و فرا رسیدن ایام البیض، آیین معنوی اعتکاف با حضور دانشجویان ، اساتید و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در این مراسم معنوی که از نیمه شب دوشنبه، ۲۱فروردین ماه آغاز و تا پایان روز پنجشنبه۲۴ فروردین ادامه داشت، معتکفین با حضور در مسجد دانشگاه فردوسی ( ویژه برادران ) و مسجد دانشگاه علوم پزشکی( ویژه خواهران ) در خلوتی خالصانه به روزه داری و راز و نیاز با معبود خویش پرداختند.

افتتاحیه ی مراسم اعتکاف

در شب افتتاحیه ی این مراسم ، جشن میلاد امیرالمومنین (ع )در قالب مولودی خوانی و سخنرانی در مسجد الزهرا (س) دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد و در ادامه جلسه پرسش و پاسخ با موضوع « احکام اعتکاف» ( با حضور خانم جنگی کارشناس مذهبی )و نشست « مدیریت و بهره گیری حداکثری از ایام اعتکاف»با حضور استاد معماریانی  برگزار شد.

برنامه های اعتکاف در روز نخست

برنامه های نخستین روز اعتکاف نیز، با نشستی پیرامون « انسان کامل از منظر صحیفه سجادیه» با حضور حجت الاسلام تقوی ( مسوول نهاد رهبری در استان هرمزگان) آغاز شد، محور های این بحث تبیین و تحلیل دعای هشتم و بیستم صحیفه سجادیه بود.

در ادامه، جلسه ی پرسش و پاسخ به مسایل شرعی و حلقه مهارتهای زندگی با حضور دو تن از مشاوران دینی و روانشناسی برگزار شد.

روایتگری زندگی شهید ابراهیم هادی توسط حجت الاسلام نیک نژاد و قرائت دعای مجیر از دیگر برنامه های این روز بود.

برنامه های اعتکاف در روز دوم

دومین روز اعتکاف با برگزاری جلسه ی آموزش قرائت و تجوید قرآن کریم آغاز و پس از آن دکتر طباطبایی مسوول نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی، سخنانی را حول موضوع « معنویت و نقش آن در زندگی انسان» بیان کرد.

وی با اشاره به اینکه اعتکاف میراث انبیای الهی و فرصتی مغتنم برای خودسازی و رشد معنوی است تاکید کرد: بهترین فرصت برای این عمل عبادی دوران جوانی است، زیرا این زمان، بیشترین قابلیت و آمادگی برای ارتقای معنوی انسان را در بردارد.

در ادامه ی برنامه های این روز، جلسات « تدبر در قرآن»، « دوست یابی از نگاه نهج البلاغه» و « پرسش و پاسخ پیرامون احکام شرعی » برگزار و پس از آن نشست صمیمانه ی معتکفین با سه تن از همسران شهیدان مدافع حرم( شهید مرتضی عطایی، شهید محمود شهریاری مقدم و شهید علی اکبر زواره ای) تشکیل شد.

 پایان بخش برنامه های این روز قرائت مناجات و مرثیه خوانی به مناسبت وفات حضرت زینب (س) بود که با حضور حجت الاسلام سوری صورت گرفت.

برنامه های اعتکاف در آخرین روز

درروز پایانی اعتکاف، رییس شورای استانی دفتر نهاد رهبری در جمع معتکفین حاضر شد و سخنانی را در خصوص راه های رشد معنوی انسان و موانع آن بیان کرد.

از جمله نکات مهمی که حجت الاسلام ترابی در این جلسه به آن اشاره کرد، ضرورت تقویت بعد معرفتی بمنظور پیشگیری از لغزش ها، توبه کردن و نا امید نبودن از رحمت الهی تحت هر شرایطی و تقویت یاد خداوند در زندگی با بهره گیری از اذکار و ادعیه ی منسوب به ائمه معصومین بود.

حجت الاسلام رضایی معاون فرهنگی دفتر نهاد دانشگاه علوم پزشکی هم، ضمن حضور در بین معتکفین و اقامه نماز جماعت ظهر، توضیحاتی را در رابطه با فرایند برنامه ریزی و اجرای مراسم اعتکاف ارایه کرد.

وی همچنین در سخنانی، بر لزوم بهره گیری هر چه بیشتر معتکفین از فرصت موجود تاکیدکرد و افزود: مهمتر از بحث حضور در مراسم اعتکاف، نگهداری از ثمرات آن و مراقبت بر اعمال در آینده است که لازم است مورد توجه و اهتمام قرار گیرد.

در بخش دوم برنامه های این روز، مراسم ختم قرآن کریم و قرائت دعای ام داوود با حضور حاج مهدی کاظمی و حجت الاسلام شفیعی صورت گرفت.

با پایان یافتن مراسم، معتکفین نماز جماعت مغرب را اقامه و پس از صرف افطار با شاخه ای گل و یک جلد صحیفه سجادیه بدرقه شدند.

 

 

آخرین اخبار