هزارمین پیوند کلیه و دویستمین پیوند کبد در بیمارستان منتصریه با موفقیت انجام شد

  • PDF

مسئول واحد فرآهم آوری اعضاء دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: طی هفته گذشته هزارمین پیوند کلیه و دویستمین پیوند کبد در مرکز دیالیز و پیوند اعضای منتصریه از مراکز زیر پوشش دانشگاه با موفقیت انجام شد.

دکتر ابراهیم خالقی در گفت‌وگو با وب دا؛ از انجام هزارمین پیوند کلیه در دانشگاه مشهد خبر داد و تصریح کرد: از مجموع یک هزار کلیه پیوندی که از زمان آغاز راه اندازی بیمارستان منتصریه تا کنون( در مدت شش سال) انجام شده است 701 نفر کلیه پیوندی از بیمار مرگ مغزی و 299 نفر به صورت زنده به زنده دریافت شده است.

وی یادآور شد: این در حالی است که در چند روز گذشته دویستمین پیوند کبد با موفقیت در بیمارستان منتصریه به انجام  رسیده است.

دکتر خالقی در خصوص تعداد پیوندهای انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: در مجموع 16 سال گذشته 735 بیمار مرگ مغزی در استان خراسان رضوی به مرحله اهدای عضو رسیده اند؛ که از این تعداد به دو هزار و 754 نفر عضو پیوندی اهدا شده است.

وی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود تیم پیوند دانشگاه علوم پزشکی مشهد در طول  سال های گذشته توانسته است میزان رضایت خانواده های بیماران مرگ مغزی را از پنج نفر در سال به 86 نفر در سال 95 و 90 نفر تا نیمه اول اسفندماه سال 1396 برساند؛ که نشان از رشد فرهنگ اهدای عضو در میان مردم دارد.

مسئول واحد فرآهم آوری اعضاء دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: از مجموع 90 بیمار مرگ مغزی در سال جاری به 101 بیمار کلیه، 66 بیمار کبد، 78 بیمار قرنیه، 64 بیمار پوست، 14 بیمار قلب، یک بیمار ریه، چهار بیمار به صورت همزمان کلیه و کبد و دو بیمار به صورت همزمان کبد و پانکراس اهدا شده است.

دکتر خالقی تاکید کرد: در سال جاری تعداد 10 مورد کلیه به شهر شیراز ارسال شده است و این در حالی است؛ که با توجه به رشد پیوند کبد در دانشگاه مشهد ارسال تعداد کبد به شیراز از 21 مورد در سال گذشته به 13 مورد در سال جاری کاهش و تعداد پیوندهای کبد دانشگاه در سال 97 را به 66 مورد رسانده است.

وی اظهار داشت: از مجموع اعضای اهدا شده 90 بیمار مرگ مغزی در سال جاری 355 نفر عضو پیوندی مورد نیاز خود را دریافت کرده اند؛ که این موفقیت بزرگی برای دانشگاه مشهد و این افراد به حساب می آید.

مسئول واحد فرآهم آوری اعضاء دانشگاه علوم پزشکی مشهد به تاکید وزارت بهداشت بر رشد فرهنگ اهدای کلیه از بیمار مرگ مغزی اشاره و تاکید کرد: قبل از این که تیم پیوند در سال 1390 در بیمارستان منتصریه به صورت متمرکز مستقر شود؛ نسبت پیوند کلیه از زنده به مرگ مغزی 70 به 30 بود. در حالی که پس از استقرار در این مرکز موفق شده ایم این نسبت را معکوس کنیم.

مسئول واحد فرآهم آوری اعضاء دانشگاه علوم پزشکی، اذعان داشت: جهت پوشش این خواسته باید شناسایی و رضایت مندی خانواده بیماران مرگ مغزی را بهبود داد؛ که بیمارستان منتصریه در این راستا بسیار موفق عمل کرده و توانسته از 440 بیمار مرگ مغزی طی شش سال گذشته به 700 نفر کلیه اهدا کند.

دکتر خالقی بیان داشت: بر اساس تلاش های انجام شده در طول سال 96 نسبت پیوند کلیه از بیمار مرگ مغزی به زنده 83 به 17 شده است؛ که موفقیت بزرگی محسوب می شود.

اهدای عضو به 5 بیمار زندگی دوباره بخشید

  • PDF

اهدای اعضای بیمار مرگ مغزی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، موجب نجات و ادامه زندگی 5 بیمار نیازمند به عضو شد.

به گزارش وب دا، مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: در هفتصدو سی و سومین  ( 733 ) عمل اهدای عضو از اهدا کننده مرگ مغزي؛ آقای غلامعلی سلیمی 56 ساله ؛  كه از بیمارستان امام حسن شهرستان  بجنورد  به واحد فراهم آوری اعضای پیوندی در مرکز پیوند اعضای دانشگاه مشهد معرفی شده بود، پس از انجام مراحل تأييد مرگ مغزي و رضايت خانواده وی در بيمارستان منتصریه تحت عمل جراحي اهدای عضو قرار گرفت .

دکتر ابراهیم خالقی خاطر نشان کرد: کلیه های زنده یاد  غلامعلی سلیمی به آقای 48 ساله ساکن فریمان و آقای 54 ساکن جاجرم که سالها از نارسایی کلیه رنج می بردند و با دیالیز تحت درمان بودند به صورت رایگان اهدا و پیوند شد.

وی گفت: کبد مرحوم ؛ در بيمارستان منتصریه  به آقای 39 ساله ساکن مشهد پيوند و به بیمار زندگي دوباره بخشيد .

دکتر ابراهیم خالقی افزود: قرنیه ها ی مرحوم جهت پيوند به بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) مشهد  ارسال شد. 

نوجوان مرگ مغزی به سه بیمار زندگی دوباره بخشید

  • PDF

اهدای اعضای نوجوان  مرگ مغزی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، موجب نجات و ادامه زندگی سه بیمار نیازمند به عضو شد.

به گزارش وب دا، مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: درهفتصدو سی و پنجمین  ( 735 ) عمل اهدای عضو از اهدا کننده مرگ مغزي؛ نوجوان 12 ساله ؛  حسین سوختانلو ؛   ساکن روستای ماروس از توابع شهرستان نیشابوركه از بیمارستان قائم (عج)  به واحد فراهم آوری اعضای پیوندی در مرکز پیوند اعضای دانشگاه مشهد معرفی شده بود، پس از انجام مراحل تأييد مرگ مغزي و رضايت خانواده وی در بيمارستان منتصریه تحت عمل جراحي اهدای عضو قرار گرفت .

دکتر ابراهیم خالقی خاطر نشان کرد: کلیه های زنده یاد  حسین سوختانلو به پسربچه 9 ساله ساکن رازو جرگلان از توابع بجنورد و نوجوان 18 ساله ؛ ساکن مشهد که سالها از نارسایی کلیه رنج می بردند و با دیالیز تحت درمان بودند به صورت رایگان اهدا و پیوند شد.

وی گفت: کبد این نوجوان مرگ مغزی  ؛ در بيمارستان منتصریه  به آقای 28 ساله ساکن مشهد  پيوند  و به بیمار زندگي دوباره بخشيد .

 

 

 

اهدای عضو به یک بیمار زندگی دوباره بخشید

  • PDF

اهدای عضو بانوی مرگ مغزی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، موجب نجات و ادامه زندگی یک بیمار نیازمند به عضو شد.

به گزارش وب دا، مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: در هفتصدو سی  و چهارمین  ( 734 ) عمل اهدای عضو از اهدا کننده مرگ مغزي؛ خانم محبوبه رحیم آبادی 36 ساله؛ كه از بیمارستان 22 بهمن نیشابور  به واحد فراهم آوری اعضای پیوندی درمرکز پیوند اعضای دانشگاه مشهد معرفی شده بود، پس از انجام مراحل تأييد مرگ مغزي و رضايت خانواده وی در بیمارستان منتصریه تحت عمل جراحي اهدای عضو قرار گرفت .

دکتر ابراهیم خالقی خاطر نشان کرد: کبد زنده یاد محبوبه رحیم آبادی ؛ در بيمارستان منتصریه  به خانم 37 ساله ساکن تایبار روستای کلات کاظم  به صورت رایگان اهدا و پیوند شد و به بیمار زندگي دوباره بخشيد.

آخرین اخبار