کسب رتبه اول آزمایشگاه جامع تحقیقات شرق در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

  • PDF

ساخت نانو حامل های هوشمند برای انتقال ژن‌های مؤثر در درمان بیماری‌های مزمن کلیویآزمایشگاه جامع تحقیقات شرق از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، موفق به کسب رتبه نخست در میان دانشگاه های علوم پزشکی کشور شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: بر اساس نتایج چهارمین دوره ارزیابی عملکرد مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، آزمایشگاه جامع تحقیقات شرق موفق به کسب رتبه نخست در میان دانشگاه های علوم پزشکی کشور و رتبه یازدهم در میان 262 آزمايشگاه مجموعه آزمایشگاهی عضو شبکه فناوری هاي راهبردی کشور (وابسته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) شد.

دکتر محسن تفقدی خاطر نشان کرد: سالانه، مراکز عضو قطعی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی بر اساس دستورالعمل ارزیابی این شبکه که برای ایجاد رقابتی سالم و سازنده، به منظور بهبود کیفیت خدمات آزمایشگاهی و افزایش توانمندی علمی آنها تدوین شده‌است، ارزیابی می شوند.

وی تصریح کرد:  عملکرد مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی بر اساس سه شاخص کلان «کارکرد آزمایشگاه»، «مشتری مداری» و «همکاری شبکه‌ای» سنجیده می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: تا پایان سال 96، 282 مجموعه آزمایشگاهی از دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دولتی و شرکت‌های خصوصی سراسر کشور عضو قطعی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی بوده‌اند که از این بین، 262 مجموعه آزمایشگاهی در این ارزیابی حضور داشتند.

دکتر تفقدی افزود: آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی مشهد توانسته است با ارائه خدمات به بهترین نحو  رتبه اول را درمیان دانشگاه‌های علوم پزشکی و رتبه یازدهم را در میان 262 مجموعه کسب کند.

 آزمایشگاه جامع  تحقیقات با دارا بودن دستگاه‌های آزمایشگاهی LC/MS-MS، AFM، DLS، NMR، FE-SEM، Small animal Imaging، در حال حاضر در حال خدمت رسانی به اعضای هیات علمی دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور است.

 روزانه در این مجموعه تعداد زیادی نمونه آزمایشگاهی به صورت حضوری و غیرحضوری پذیرش و پاسخ آزمون‌ها در اسرع وقت به متقاضیان ارسال می‌شود. کیفیت و سرعت ارائه خدمات و همچنین رضایتمندی متقاضیان از دلایل مهم رتبه کسب شده است.

جشنواره ایده‌های برتر سلامت در مشهد برگزار می‌شود

  • PDF

فراخوان شرکت در جشنواره ایده برتر سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهدجشنواره ایده برترسلامت با مدیریت توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و با همکاری مجموعه ایران بنیان مرداد ماه امسال برگزار می شود.  

مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پرشکی مشهد در گفتگو با وب دا اظهار داشت: این جشنواره در محورهای  ایده پردازی ، مدل کسب و کار، شناسایی نیازها و فرصت ها، خلاقیت و مدل سازی، تیم سازی، ثبت اختراع و مالکیت فکری، مصاحبه با مشتری برگزار خواهد شد.

مجتبی سنکیان خاطر نشان کرد:  امسال جشنواره بصورت کارگاهی برگزار خواهد شد و قرار است کارگاه ها پنجشنبه هر هفته از مرداد تا مهرماه در غالب 24 ساعت آموزشی برگزار گردد.

مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد مشهد، در خصوص نحوه شرکت در این جشنواره، گفت: ایده‌پردازان می‌توانند حداکثر تا پنجشنبه دهم مرداد ایده های خود را در سامانه طراحی شده به نشانی اینترنتی  Iranbonyan.com/idebartar ثبت کنند.

وی ادامه داد: پس از گذراندن دوره های آموزشی و شرکت در کارگاه های ارائه شده و آشنایی با مفاهیم کسب و کارهای جدید در یک بازه زمانی 20 روزه به شرکت کنندگان در جشنواره فرصت ایده پروری و ارائه ایده در قالب طراحی شده داده می شود.

دکتر سنکیان اعلام کرد:  پس از دریافت ایده در قالب یک طرح مختصر کسب و کار، ایده ها برای داوری در حوزه های مختلف سلامت توسط کمیته داوری خواهد شد و درنهایت به ایده‌های برتر انتخاب شده در هرکدام از محورهای جشنواره جوایزی در مراسم اختتامیه هفته پژوهش اهداء خواهد شد.

لازم به ذکر است افتتاحیه و شروع نخستین کارگاه این جشنواره با عنوان " ایده پردازی" روز پنج شنیه مورخ یازدهم مرداد  از ساعت 9 الی 13 در تالار امام رضا(ع) دانشکده پزشکی برگزار خواهد شد.

دبیرخانه این جشنواره از همه  دانشجویان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دعوت می نماید تا بصورت رایگان در این جشنواره که با هدف آموزش راهکارها و مهارت های راه اندازی کسب و کارهای جدید و استارت اپی در حوزه سلامت برگزار می شود، شرکت نمایند. 

علاقمندان برای ارتباط با دبیرخانه و دریافت اخبار و اطلاعات این جشنواره می توانند از طریق ذیل اقدام نمایند.

شماره تماس         09158181826 –  37292151  051

پست الکترونیک    این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

رشته PHD طب سنتی به صورت مشترک بین دانشگاه‌های مشهد و چین راه اندازی می‌شود

  • PDF

عضو هیات علمی دانشگاه برنده جایزه مقاله برتر کنگره جهانی چشم  شدمدیر امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: در حال ایجاد یک رشته PHD طب سنتی به صورت یک برنامه مشترک با دانشگاه‌های چین( پکن و یا هنگ کنک) هستیم.

دکتر سیامک زارعی قنواتی در گفتگو با وب دا؛ در خصوص برنامه‌های مدیریت بین الملل دانشگاه در سال 97، گفت: در حال ایجاد یک رشته PHD طب سنتی به صورت مشترک با دانشگاه‌های چین هستیم؛ که توانمندی‌های اولیه این مهم در دانشگاه مشهد با توجه به وجود دانش آموختگان طب سنتی و چینی که در کشور بی نظیر هستند وجود دارد.

وی ادامه داد: اعضای هیات علمی این رشته توانمند بوده و با توجه به قابلیت‌های زیادی که دارا هستند درخواست ایجاد این رشته را داده‌اند؛ که در ادامه این تلاش، موفق به دریافت موافقت وزارت بهداشت شده و مقدمات اولیه این امر انجام شده است.

مدیر امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراز داشت: در حال حاضر در حال رایزنی هستیم که این برنامه را به صورت یک برنامه مشترک با دانشگاه‌های چین( پکن و یا هنگ کنک) برگزار کنیم؛ به صورتی که دانشجویان دوره‌هایی را هم در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و هم در دانشگاه‌های چین که از این نظر در جهان قوی می‌باشد بگذرانند.

دکتر زارعی قنواتی ابراز داشت: ارتباط گیری با دانشگاه‌های استرالیا نیز در حال انجام است؛ که این مورد نیز در سال جاری دنبال خواهد شد و از دیگر برنامه‌های ما در این سال ورود به مرکز نوع دوی یونسکو و همکاری با WHO در  فاز اجزایی می باشد.

وی تصریح کرد: بر این اساس در یک ماه آینده مکان مورد نظر در این خصوص مشخص می‌شود و پس از آن کنگره و دعوت از یونسکو را خواهیم داشت تا فعالیت‌ها وارد فاز اجرایی شود.

مدیر امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: در فاز اجرایی به دنبال رسیدن به تحقیقات، کمک به کشورهای منطقه و دعوت از کشورهای منطقه در بحث تغذیه هستیم و در فازهای بعدی نیز به دنبال ایجاد مرکز آموزش‌های بین الملل در بحث‌های تغذیه در این مرکز می‌باشیم.

دکتر زارعی قنواتی به جایگاه بین المللی دانشگاه اشاره و ابراز داشت: در بحث بین الملل سابق بر این در اکثر رتبه بندیهای بین الملل نه تنها دانشگاه مشهد که دانشگاه‌های ایران حضور نداشتند؛ اما در یک سال و شش ماه اخیر دانشگاه مشهد در سه رتبه بندی بین المللی دیده شده است.

وی اضافه کرد: دانشگاه مشهد در رتبه بندی QS حضور داشت و در رتبه بندی تایمز و لایدن وارد شد و از نظر رتبه دانشگاه‌های جهان اسلام نیز رتبه سوم را بعد از دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تهران در کشور دارا می‌باشد.

مدیر امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد، خاطر نشان کرد: این در حالی است که دانشگاه مشهد در دیگر رتبه بندیهای کشوری نیز دوم و یا سوم است و در رتبه‌های بین المللی جایگاه قابل قبولی دارد که باید از این بهتر شود.

دکتر قنواتی بیان داشت: در این میان بسیاری از فعالیت‌های دانشگاه دیده  و به صورت کافی مستند سازی نمی‌شود؛ که در صورت معرفی صحیح دانشگاه دیگر دانشگاه‎ها و دانشجویان بر روی دانشگاه مشهد حساب ویژه باز می‌کنند و متقاضی شرکت در دوره های آموزشی این دانشگاه خواهند بود.

وی اظهار داشت: در بحث رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی ظرفیت‌های دانشگاه تکمیل است و فضای بیشتری برای پذیرش نداریم و بر همین اساس عمده بحث‌های ما کیفی است و باید دانشجویانی را انتخاب کنیم که می‌دانیم در آینده در کشور خود می‌توانند تاثیر گذار باشند.

مدیر امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: اما در بحث‌های تحصیلات تکمیلی، دوره‌های فوق تخصصی، فلوشیپ، دوره‌های کوتاه مدتی که کشورهای دیگر نیز دارند مانند رادیوتراپی، بیوپسی‌ها یا اینترونشن‌های مختلف چشم،متقاضی زیاد و ظرفیت و استقبال اساتید وجود دارد.

دکتر زارعی قنواتی تصریح کرد: این دوره‌ها برای کشوری که دانشجو اعزام می کند بسیار مفید است؛ زیرا مشکل اختصاصی مورد نظر را فرد آموزش می‌بیند در حالی که دوره‌ها نیز سه، شش ماه و یا در نهایت یک ساله است.

وی اذعان داشت: برگزاری این دوره‌ها برای دانشگاه جذابیت زیادی دارد؛ زیرا این قسمت گنجایش پذیرش دانشجوی خارجی را دارد و با در نظر گرفتن شهریه، هم به گروه‌ها و هم به دانشگاه کمک می‌شود.

مدیر امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: یکی از مواردی که به نوعی پی‌گیری برنامه‌های سال 96 به شمار می‌رود و در حال حاضر نیز دنبال می‌شود فراگیر کردن و تجهیز مرکز جامع مهارت‌های بالینی دانشگاه است.

دکتر زارعی قنواتی ادامه داد: در حال حاضر در این بخش از مرکز تجهیزاتی با فناوری بالا نصب شده و بنا  است اعضای هیئت علمی و گروه‌های هدف سمیلاتورها، با این دستگاه‌ها کار و ارزیابی لازم را انجام دهند و با ابراز نظر، دانشگاه در فاز بعد برای خرید اقدام کند.

وی خاطر نشان کرد: انتقال تکنولوژی نیز در دانشگاه طراز اول کشور صورت خواهد گرفت و در ادامه فاز سرمایه گذاری در خراسان رضوی انجام می‌شود؛ که استانداری خراسان رضوی و وزارت بهداشت نیز در این راستا کمک و حمایت‌های لازم را انجام می‌دهند.

مدیر امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: این برنامه جزء پروژه‌های همکاری‌های بین المللی ایران و روسیه است و رئیس جمهور کشور روسیه نیز این همکاری را حمایت و بر آن پافشاری می‌کند که آغاز به کار بخش شبیه سازهای جراحی و آندوواسکولار ثمره فعالیت‌های صورت گرفته در سال 96 است.

مدرسه تابستانی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی در دانشگاه برگزار می شود

  • PDF

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد از برگزاری مدرسه تابستانی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی در این دانشگاه خبر داد.

به گزارش وب دا، دکتر محسن تفقدی اظهار داشت: مدرسه اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی به مدت یک هفته از 12 الی 19 مرداد با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و با شرکت 60 نفر از متخصصان اخلاق پزشکی کمیته های اخلاق در پژوهش دانشگاه های علوم پزشکی کشور در مشهد برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: این مدرسه به منظور تقویت اخلاق در پژوهش و ترویج اهداف آموزشی و پژوهشی در جامعه دانشگاهی برگزار می شود.

آخرین اخبار