کسب رتبه دوم دانشگاه در برنامه های رجیستری بیماریها و پیامدهای سلامت

  • PDF

دانشگاه علوم پزشکی مشهد در آخرین رتبه بندی فعالیت های پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، برای دومین سال متوالی موفق به کسب رتبه دوم در محور برنامه های رجیستری بیماریها  و پیامدهای سلامت شد.

به گزارش وب دا، دبیر کارگروه رجیستری بیماریها و پیامدهای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در آخرین ارزشیابی فعالیت های پژوهشی دانشگاه های تیپ یک علوم پزشکی کشور برای دومین بار موفق شد در حوزه ی راه اندازی سیستم های رجیستری (ثبت) بیماریها و پیامدهای سلامت که یکی از محورهای حوزه ی زیرساخت پژوهش  به شمار می رود، جایگاه دوم را به خود اختصاص دهد.

دکتر خلیل کیمیافر با اشاره به اینکه برنامه ثبت بیماری­ها و پیامدهای سلامت به عنوان یک زیر ساخت مهم تحقیقاتی در کشور جزو اولویت­های معاونت تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت قرار گرفته است عنوان کرد این برنامه با مشارکت دانشگاه­ها و مراکز تحقیقات علوم پزشکی کشور اجرا شده و منجر به تولید نظام مند و مستمر داده­­ های با کیفیت از انواع بیماری‏ و پیامدهای سلامت در کشور خواهد شد.

وی تاکید کرد:ایجاد بانک اطلاعاتی معتبر و قابل بهره برداری از داده­ های مرتبط با مداخلات و پیامد­های مختلف بهداشتی و درمانی امکان برنامه ریزی، سیاستگذاری و انجام پژوهش­های ­کاربردی و تدوین راهنماها و دستورالعمل­های مختلف در حوزه­ های پیشگیری و درمان بیماری­ها را میسر خواهد کرد.

دکتر کیمیا فر افزود:  اجرای بهینه برنامه ­های ثبت موجب گسترش فعالیت­های پژوهشی چند مرکزی و بین بخشی در سطح ملی و بین المللی در دانشگاه­ها و انتشار مقالات و گزارشات با کیفیت در مجلات معتبر داخلی و بین المللی خواهد ­شد. لذا برنامه ثبت بیماری­ها و پیامد­های سلامت به عنوان یکی از شاخص­های رتبه بندی پژوهشی در ارزشیابی سالانه دانشگاه­های علوم پزشکی  قرار گرفته است.

دبیر کارگروه رجیستری بیماریها و پیامدهای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: معاونت پژوهشی دانشگاه، نزدیک به سه سال است که با تشکیل کارگروه رجیستری بیماریها و پیامدهای سلامت فعالیت جدی در خصوص آماده سازی زیرساختهای راه اندازی برنامه های ثبت آغاز کرده است که با تلاش بی وقفه کارشناسان کارگروه و حمایت مدیران پژوهشی دانشگاه تا کنون اقدامات ارزشمندی در این زمینه انجام شده است.

دکتر خلیل کیمیافر افزود: راه اندازی یازده مورد برنامه ثبت فعال در سطح دانشگاهی، استانی و کشوری و برنامه ریزی و اقدام جهت راه اندازی 45 مورد برنامه ثبت جدید، برگزاری اولین کنگره بین المللی و کارگاه کشوری آموزشی مدرسین ثبت، عقد تفاهم نامه با دانشگاه Neueolm آلمان جهت همکاری در برنامه های آموزشی کارشناسان ثبت و برگزاری جلسات متعدد توجیهی با مراکز و گروه های مختلف بالینی، عقد تفاهم نامه با دانشگاه های مختلف کشور جهت مشارکت در برنامه های ثبت، مدیریت سایت ثبت بیماری های وزارت بهداشت، از جمله فعالیت های این کارگروه  به شمار می رود.

بر اساس گزارش مرکز توسعه و هماهنگی تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد توانسته است بعد از دانشگاه علوم پزشکی تهران جایگاه دوم را در بین دانشگاه های علوم پزشکی تیپ یک به خود اختصاص دهد.

دکتر کیمیافر یکی از مهمترین برنامه های آینده این کارگروه را  توسعه برنامه های ثبت جدید، حمایت از برنامه های ثبت فعال و توسعه همکاری های کشوری و بین المللی در این زمینه و نیز ارتباط سیستم های رجیستری با برنامه های بیوبانک دانشگاه اعلام کرد.

وی افزود: تدوین چارچوب ارزیابی برنامه های رجیستری بیماریها و پیامدهای سلامت در سطح کشور با مشارکت دفتر ثبت بیماریهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و برگزاری برنامه های آموزشی در این حوزه از دیگر برنامه های آینده این کارگروه می باشد.

 

فراخوان «نیماد» برای اعطای گرنت اصلی به محققان

  • PDF

 مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی پنجمین فراخوان اعطای گرنت اصلی به محققان را منتشر کرد

به گزارش وب دا، بر اساس اعلام معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، طرح‌های ارایه شده در گرنت اصلی باید فرادانشگاهی بوده و منطبق با محورهای ارایه شده در فهرست اولویت‌های کمیته‌های نیماد باشند

بر اساس این فراخوان، طرح‌هایی که موضوع آن‌ها بررسی اثربخشی و عوارض ترکیبات (اعم از شیمیایی و گیاهی) است باید ابتدا مطالعات پایه (حیوانی، سلولی، آنزیمی و نظایر آن) آن در سطح دانشگاهی انجام شود و طرح ارایه شده به مؤسسه بر اساس نتایج مرحله اول طراحی و ارسال شود.

همچنین طرح‌هایی که با مشارکت سازمان‌‌ها و نهادهای بین‌المللی انجام می‌شود باید مراحل انجام طرح در ایران کاملا تبیین شده و دستاورد طرح برای کشور به طور شفاف توضیح داده شود. جلب مشارکت‌های ملی و بین‌المللی (در صورت ارایه مستندات قانونی)، به کسب امتیاز بالاتری برای طرح منجر خواهد شد
چنانچه طرح ارسالی در فراخوان‌‌های قبلی مورد پذیرش قرار نگرفته ارسال مجدد آن تنها در شرایطی مورد قبول است که تغییرات و به روزرسانی طرح ارایه شده (به خصوص اعمال نظرات داوران در مرحله طرح کامل) در فایل جداگانه‌ای به طور کامل و شفاف توضیح داده شده باشد. در غیر این صورت طرح به مراحل بعدی راه پیدا نخواهد کرد و مسکوت اعلام خواهد شد.
هر فرد متقاضی می‌تواند فقط یک طرح (گرنت اصلی یا گرنت محقق جوان) در هر فراخوان ثبت کند و چنانچه طرح مصوب در حال اجرا  (گرنت اصلی یا گرنت محقق جوان) داشته باشد تا زمانی که آن را به اتمام نرساند نمی‌تواند طرح جدیدی را ارسال کند.

محقق اصلی باید مقیم داخل (محل کار وی در داخل کشور) یا محقق ایرانی غیرمقیم با وابستگی دانشگاهی به یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی در داخل کشور باشد.

متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به وب‌سایت نیماد (بخش گرنتهای تحقیقاتی/ راهنمای متقاضیان)  به نشانی  اینجا مراجعه کنند

انتشار شماره پاییز مجله Nanomedicine Journal

  • PDF

شماره پاییز (Volume 4, Issue 4, Summer 2017) مجله Nanomedicine Journal  دانشگاه علوم پزشکی مشهد منتشر شد.

 به گزارش وب دا، در این شماره ۸ مقاله (یک مقاله مروری و ۷ مقاله اصیل) در زمینه‌های نانوپزشکی، زیست‌شناسی، بیوتکنولوژی و داروسازی از پژوهشگران دانشگاه‌های معتبر به چاپ رسیده است.

لازم به ذکر است که مجله Nanomedicine Journal به همت مرکز تحقیقات نانوفناوری دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و به سردبیری دکتر محمد رمضانی منتشر می‌شود.

 این مجله به صورت فصلنامه بوده و تاکنون چهار جلد مشتمل بر ۱۷ شماره که حاوی ۱۲۴ مقاله اصلی و ۱۵ مقاله مروری است، در آن چاپ شده است.
مجله Nanomedicine Journal توانسته است علاوه بر کسب امتیاز علمی-پژوهشی از کمیسیون نشریات وزرات بهداشت، در پایگاه‌های زیر نیز نمایه شود و برای نمایه شدن در پایگاه اطلاعاتی تامسون رویترز (ISI) نیز اقدام نموده است که توسط مؤسسه تامسون رویترز در دست بررسی است.
Chemical Abstracts Service (CAS)
Islamic World Science Citation Database (ISC)
EBSCO
Medical-Journals-Links (MJL)
DOAJ
Magiran
IrMedex
این مجله از دریافت مقالات اصیل و مروری اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان در زمینه کاربرد فناوری نانو در پزشکی، داروسازی و علوم پایه پزشکی استقبال می‌کند. لازم به یادآوری است سعی شده است، فاصله بین دریافت تا پذیرش مقاله بسیار کوتاه (حداکثر یک‌ماه) باشد.
علاقه‌مندان به ارسال مقاله برای چاپ در این مجله می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی مجله مراجعه نمایند.

بازدید اساتید دانشگاه رسول اعظم لبنان از دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

جمعی از مسئولان و اعضای هیات علمی دانشگاه رسول اعظم (ص) بیروت از  دانشگاه علوم پزشکی مشهد بازدید کردند.

به گزارش وب دا، مسئولان و اعضای هیات علمی دانشگاه رسول اعظم (ص) بیروت با حضور در دانشکده پرستاری و مامایی و پژوهشکده بوعلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در جریان توانمندی های علمی، پژوهشی و درمانی این دانشگاه قرار گرفتند.

دانشگاه رسول اعظم بیروت نیازمند همکاری های آموزشی، علمی، پژوهشی و درمانی با دانشگاه علوم پزشکی مشهد است و این بازدید نیز به همین منظور صورت گرفته است.

در این بازدید مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز آمادگی خود را برای همکاری با دانشگاه رسول اعظم بیروت اعلام کردند.