تقدیر از برگزیدگان بیست و سومین دوره جشنواره تحقیقات علوم پزشکی رازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی از برگزیدگان بیست و سومین دوره جشنواره تحقیقات علوم پزشکی رازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد قدردانی شد.

به گزارش وب دا، مراسم اختتامیه بیست و سومین دوره جشنواره تحقیقات علوم پزشکی رازی در محل تالار امام خمینی (ره) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت و جمعی از روسای دانشگاه ها برگزار شد.

 بیست و سومین جشنواره تحقیقات علوم پزشکی رازی در سه گروه علوم پایه پزشکی، علوم بالینی و سلامت، ابداعات و اختراعات و فناوری برگزار شد که در این دوره تعداد ۶۵ نفر در گروه علوم بالینی و سلامت، ۱۳۵ نفر در گروه علوم پایه پزشکی و ۴۶ نفر در گروه ابداعات و اختراعات و فناوری شرکت کردند و در نهایت ۱۱ نفر در حوزه حقیقی برگزیده شدند.

۸ محقق، ۲ پژوهش برتر، یک محقق جوان، سه دانشگاه علوم پزشکی، یک پژوهشکده علوم پزشکی، ۶ مرکز تحقیقاتی، سه کمیته تحقیقات دانشجویی و ۲ مجله علمی - پژوهشی علوم پزشکی در این دوره تقدیر شدند.

بر این اساس در این مراسم از دکتر خلیل آبنوس استاد شیمی دارویی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد رتبه دوم گروه محققین، علوم پایه پزشکی دارای H.Index23 ،   هفده مقاله داخلی تایید شده و ۱۸۱ مقاله خارجی(در ۸ سال اخیر).، دکتر مجید غیور مبرهن، استاد گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد رتبه سوم گروه محققین، علوم پایه پزشکی دارای H.Index :24، سی و چهار مقاله داخلی تایید شده و ۱۷۲ مقاله خارجی تایید شده (در ۸ سال اخیر) و دکتر امیر آوان، عضو هیات علمی گروه ژنتیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزیده گروه محققین جوان و دانشجو، دارای H.Index :15 ،شش مقاله داخلی تایید شده و ۱۳۸ مقاله خارجی تایید شده (در ۸ سال اخیر) قدردانی شد.

همچنین در این مراسم، از  مرکز بیوتکنولوژی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد که  در گروه مراکز تحقیقات بیومدیکال با  بیش از سه سال فعالیت موفق به کسب رتبه برتر شده بود تقدیر شد.

بر اساس پایگاه استنادی اسکوپوس تعداد استنادات سال ۲۰۱۶ این مرکز تحقیقات بیش از ۱ هزار و ۷۸۴ مورد و شاخص H.Index نیز ۴۰ است.

گفت‌و گوی وب دا؛ با دانشمند یک درصد برتر دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

دکتر محمد رمضانی در سال 61 در رشته داروسازی، دانشجوی دانشکده داروسازی مشهد شد. وی در سال 67 از این دانشکده فارغ التحصیل و سربازی خود را در همین دانشکده به عنوان عضو هیات علمی پشت سر گذاشت و در سال 1371 جهت ادامه تحصیل بورس دانشگاه دال حوزی کانادا شد.

 وی در مهرماه سال 1375 به ایران بازگشت و در گروه بیوتکنولوژی فعالیت خود را از سر گرفت و در سال 1379 به عنوان عضو برد بیوتکنولوژی دارویی کشور برگزیده و این همکاری را تا به امروز به عنوان دبیر برد ادامه داده است.

دکتر رمضانی در سال 1375 استادیار، پس از چهار سال در سال 1379 به عنوان دانشیار و در سال 1384 استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی مشهد می شود و در ادامه در سال 1396 به عنوان استاد ممتازی دانشگاه، به جهت فعالیت های تحقیقاتی مستمری که در کارنامه خود نشان داده نائل می شود.

این استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی مشهد اکنون موفق به برگزیده شدن به عنوان دانشمند یک درصد برتر جهان در موسسه علم سنجی تامسون رویترز ((Thomson Reutersشده است و این موفقیت بهانه ای شد تا در گفت و گو با وب دا؛ بر چگونگی موفقیت خود اشاراتی داشته باشد.

دانشمندان یک درصد برتر جهان در حوزه علمی خود جزو برترین ها هستند

وی در ابتدا گفت: قانون انتخاب دانشمند یک درصد برتر جهان  به این معنا است؛ که اگر در رشته داروسازی در جهان حدود 10 هزار نفر در زمینه تحقیقاتی فعال هستند؛ دانشمندان یک درصد برتر جهان جزو 100 نفر اولی هستند که در این زمینه حرفی برای گفتن دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: برای کسب این موفقیت تعداد مقالات و تعداد ارجاعات به مقالات دارای اهمیت است و در این میان مخلوطی از این دو ،مورد توجه موسسه می باشد؛ به این معنا که اگر پژوهشگر مقاله زیاد و یا اگر مقالات کم؛ اما ارجاعات زیاد داشته باشد تاثیر آن چنانی نخواهد داشت و باید هر دوی این موارد در کنار هم دیده شوند.

دانشمند یک درصد برتر جهان دانشگاه علوم پزشکی مشهد ارجاع به مقالات را بسیار مهم دانست و ابراز داشت: تعداد ارجاع به مقالات در صورتی بیشتر می شود که موضوع مورد بحث پژوهشگر بیشتر مورد توجه مخاطبین به لحاظ کیفیت مقاله و مورد توجه بودن علمی که به آن پرداخته شده ، قرار گیرد.

حدود چهار هزار ارجاع به مقالاتم شده است

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: از ابتدا تا کنون حدود چهار هزار ارجاع به مقالاتم شده است؛ که از این تعداد تنها سه هزار و 231 ارجاع از سال 2012 تا کنون صورت گرفته است؛ به دیگر معنا 75 درصد ارجاعات در طول پنج سال اخیر اتفاق افتاده؛ که نشان از تولید مقالات مورد توجه مخاطبان در طول این مدت است.

دکتر رمضانی از تولید 250 مقاله  ISI خبر داد و ابراز داشت: زمینه کاری من در حوزه نانوبیوتکنولوژی است؛ به نحوی که ساختارهای نانو را در سیستم های بیولوژی که ساخته می شوند تست می کنم.

عمده تحقیقات انجام شده در حوزه دارورسانی و ژن درمانی است

 وی ادامه داد: عمده کار ما دارورسانی یا دراگ دلیوری و بخشی نیز ژن درمانی یا ژن دلیوری است؛ که در ژن درمانی قابل استفاده می باشد. در این تحقیقات ساختارهای نانو را ساخته و دارو را در داخل آن وارد می کنیم؛ که در نتیجه موجب می شود انتقال دارو با مکانیسم بهتر و راحت تری صورت گیرد.

بیشترین تست ها در خصوص داروهای ضد سرطان با عوارض بالا است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: بیشترین تست های انجام شده در خصوص داروهای ضد سرطان بوده است که به تومور منتقل می شود. این دارو به دلیل ساختاری که پیدا کرده است بسیار بهتر و راحت تر به تومور منتقل می شود؛ به نحوی که سمیت داروی ضد سرطان را برای دیگر سلول های بدن کاهش و درمان را هدفمند می کند.

دانشمند یک درصد برتر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراز داشت: این دارو به دلیل ساختار نانوی خود در تومور تجمع پیدا کرده و در مکان تومور آزاد می شود و اهمیت آن برای تومور به جهت کاهش اثرات جانبی می باشد.

دکتر رمضانی خاطر نشان کرد: در خصوص ژن ها نیز می توان ساختار ژن خاصی را با ساختار نانو به شکل نانوذره در آورد و انتقال آن را به داخل سلول تسهیل کرد. پس از انتقال ژن به داخل سلول و خون از تخریب DNA جلوگیری می شود و در نهایت با بیان ژن و ایجاد پروتئین، درمان حاصل می گردد.

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تعریف ژن درمانی، گفت: ژن درمانی به معنای ساخت ساختار حاملی است؛ که ژن را به سلول منتقل می کند. در قالب این تحقیقات دانش فنی تولید هیدروژل دارای ساختار نانو انجام شده است؛ که جهت ترمیم در زخم پای دیابتی و زخم های سوختگی قابل استفاده می باشد.

ساختارهای نانو تلاش دارند تا دارو را در بافت تومور آزاد کنند

وی تاکید کرد: بخش عمده کار تحقیقاتی ما بر روی ساختارهای نانو است و تلاش داریم ثابت کنیم؛ که این حامل ساخته شده می تواند مقدار کافی دارو در خود وارد کند به نحوی که دارو در جریان خون آزاد نشود و پس از رسیدن به سلول در بافت تومور جمع و سپس خود را آزاد کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: داروهایی که جهت ایجاد  این ساختار انتخاب می کنیم داروهای مرسوم شیمی درمانی مانند داکسروبیسین است؛ که عوارض شدیدی مانند سمیت قلبی و ریزش مو را به دنبال دارد و تلاش داریم با ساختار نانو در ابتدا دز مصرف دارو را پایین آورده و در ادامه کاری کنیم تا دارو در تومور تجمع و بتواند سمیت لازم را ایجاد کند.

 دانشمند یک درصد برتر جهان دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: اکثر مقالات ما در این خصوص در مجلاتی با ضریب نفوذ بالا به چاپ می رسند که دلیل این توجه در جهان اهمیت وجود سیستم های دارو رسانی در درمان سرطان می باشد.

علمی که روی آن کار می شود باید جهانی باشد

دکتر رمضانی در پاسخ به این سئوال که چگونه می توان دانشمند یک درصد برتر جهان شد، گفت: اصلی ترین عامل مورد توجه  جهانی بودن علمی است که بر روی آن کار می کنیم؛ زیرا در این صورت افراد بیشتری به مقالات تولیدی محقق توجه و میزان ارجاع به مقالات وی را افزایش می دهند.

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: در ادامه باید تحقیقات خود را در زمینه های بین رشته ای انجام دهیم تا با این کار محدودیت ها را از میان برده و بتوان در زمینه های کاری مفصل تری به تولید مقاله رسید.

مدیر گروه بیوتکنولوژی دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در خصوص موفقیت های خود در دانشگاه، بیان داشت: واقعیت این است که این تشویق ها در سنین جوانی بسیار تاثیر گذار است؛ زیرا فرد را در ابتدای راه جهت رسیدن به مدارج بالاتر کمک می کند؛ اما برای اساتیدی چون من کسب جایگاه دانشمند یک درصد برتر به جهت حفظ موقعیت دانشگاه و دانشکده دارای اهمیت می باشد.

عشق عامل مهمی در موفقیت به شمار می رود

وی مهمترین دلیل موفقیت های خود را عشق به کار دانست و اضافه کرد: در حقیقت عشق داشتن به علم است؛ که انسان را موفق می کند و در صورتی که به کار خود علاقه داشته باشیم حتی بدون هیچ مشوقی فعالیت خود را ادامه می دهیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام تحقیقات در ساعات متوالی را در موفقیت خود تاثیر گذار دانست و بیان داشت: کاردربخش خصوصی در زندگی من اصلا معنایی ندارد و با عشق در دانشگاه تلاش علمی خود را ادامه می دهم.

دانشجویان جوان قدردان امکانات و جایگاه دانشگاه باشند

دکتر رمضانی بیان داشت: امیدوارم جوانان قدردان تجهیزات و پیشرفت های دانشگاه باشند؛ زیرا در زمان ما این همه امکانات در یک مرکز علمی جهت انجام تحقیقات وجود نداشت به نحوی که امروز حتی امکانات مجتمع دانشگاه مشهد در برخی دانشگاه های برجسته جهان وجود ندارد و این مهم را دستیاران ما در سفرهای کوتاه مدت درسی به کشورهای معتبر علمی عینا مشاهده کرده اند.

دانشمند یک درصد برتر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: در شرایط کنونی در سایه حمایت دانشگاه، دانشجویان می توانند با سرعت دو برابری رشد علم را طی کنند؛ زیرا زیر ساخت های علمی در کشور برای برداشتن گام های پژوهشی کاملا آماده است و مسئولان دانشگاه در حوزه پژوهش کاملا توجیه هستند که با در اختیار دادن فرصت مطالعاتی، دستگاه های مورد نیاز و ... از محققین خود حمایت کنند.

 

استفاده از نانوذرات در تهيه سيستم های دارو رسانی هدفمند در درمان بیماران سرطانی

  • PDF

محققان مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق شدند با استفاده از پلیمرهای آمفی فیلیک زیست سازگار و تخریب پذیر اقدام به ساخت نانوذرات پلیمری با نام پلیمروزوم شدند که داروی هیدروفوب دوسه تاکسل در درون آن انکپسوله می شود.

دکتر منا علی بلندی استادیار مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت و گو با وب دا اظهار داشت: بر اساس جدیدترین آماری كه در سیزدهمین همایش سالانه انجمن آسیب‌شناسی و هفتمین همایش سالانه انجمن علمی سرطان اعلام گرديد روزانه 100 نفر در ايران بر اثر بيماری  سرطان  جان  خود را  از دست  می ‌دهند.

این پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: با توجه به تغییر سبک زندگی و افزایش جمعیت سالمندی، بروز بیماری های غیر واگیر از جمله سرطان در کشور رو به افزایش است كه همين امر لزوم سياستگذاری برای پيشگيری از ابتلا و هم چنين انجام تحقيقات و سرمايه گذاری در توليد داروهای ضد سرطان همگام با فناوری های روز و برتر دنيا را در كشورمان نشان می دهد.

دکتر علی بلندی با بیان اينكه داروهای ضد سرطان عوارض جانبی شديدی را برای بیمار به همراه دارد تصریح کرد: همين امر باعث كاهش كيفيت زندگی بيماران تحت شيمی درمانی و گاهی اوقات نيز مرگ آنها می گردد،و بر این اساس طراحی سيستم های نوين و بهينه در دارو رسانی اين داروها امری ضروری و اجتناب ناپذير به شمار می رود.

استادیار مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: به همین منظور با استفاده از پلیمرهای آمفی فیلیک زیست سازگار و تخریب پذیر اقدام به ساخت نانوذرات پلیمری با نام پلیمروزوم نمودیم که داروی هیدروفوب دوسه تاکسل را در درون آن انکپسوله نماید.  

وی با اشاره به مزايای كاربرد نانوذرات در تهيه سيستم های دارو رسانی، بیان کرد: افزايش نفوذ دارو در سلولهای هدف، افزايش حلاليت های داروها، كاهش نوسانات، كاهش غلظت خوني و بافتی دارو و امكان هدفمند نمودن اين ذرات برای رسيدن به بافت و سلولهای بيمار مزایای كاربرد نانوذرات در تهيه سيستم های دارو رسانی است.

دکتر علی بلندی،نانوذرات بكاررفته در داروسازی را شامل حاملهای مبتنی بر پليمرهای محلول در آب، پليمرهای زيست تخريب پذير، ليپوزوم ها عنوان کرد و گفت: امروزه حاملهای پليمری به جهت پتانسيل های بالائی كه دارند مانند circulation (گردش) طولانی مدت در خون، حمل هدفمند دارو و جذب و آزادسازی كنترل شده دارو، بسيار مورد توجه قرار گرفته اند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه يك نسل جديد از حامل های پليمری كلوئيدی پليمروزومها می باشند، اظهار داشت: در مقايسه با ليپوزوم ها، حاملهای پليمری مزايایی مانند پايداری بالای ديواره و نفوذپذيری پائين آن كه بوسيله طول بلاك های آنها كنترل و تنظيم می شوند، دارند  در مطالعات صورت گرفته كارآمدی اين نوع سيستم ها برای حمل داروها و آزاد سازی قابل كنترل دارو توسط آنها اثبات شده است.

دکتر علی بلندی اذعان داشت: جهت هدفمند نمودن سيستم های پليمروزومی و برای اينكه نانوحامل، به سلول يا بافت بيمار برسند بايد ليگاندهای اختصاصی در سطح آنها تعبيه شود تا بطور اختصاصی با رسپتورهای (گیرنده های) سطح سلول  يا بافت بيمار ميانكنش ايجاد نمايند.

وی در ادامه افزود: در این مطالعه اسیدفولیک به سطح سیستم متصل شد که در این صورت می توان رسپتورهای اسیدفولیک را که در سطح سلولهای سرطانی سینه، کولون و پانکراس و ... به میزان بالایی بیان می شوند، هدفگیری نمود.

استادیار مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، خاطرنشان کرد: از سیستم پلیمروزومی حاوی دوسه تاکسل و هدفمند شده با اسیدفولیک جهت درمان سرطان سینه متاستیک موشی استفاده شد که نتایج بسیار امیدوار کننده بود.

این پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: فرمولاسیون ایجاد شده بسیار مؤثرتر از تاکسوتر(فرم تجاری داروی دوسه تاکسل) در درمان سرطان سینه متاستیک موشی عمل کرد و توانست بصورت معنی داری درصد زنده ماندن با این مدل درمانی را افزایش دهد.

وی اذعان داشت: از رهگذر اين پژوهش می توان با شناسائی نقاط قوت و ضعف سيستم های دارو رسانی هوشمند، مبادرت به بهينه سازی اين نوع سيستم ها و كاربری آنها در سيستم های داروئی-درمانی كشور نمود، تخمین فاصله زمانی جهت بهره برداری از نتایج این تحقیق بعد از تحقق اهداف آن قابل انجام می باشد.

 

 

کسب رتبه دوم پژوهشکده فناوری های نوین دانشگاه علوم پزشکی مشهد در کشور

  • PDF

بر اساس ارزشیابی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، پژوهشکده فناوری های نوین دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به کسب رتبه دوم در میان دانشگاه های علوم پزشکی کشور شد.

به گزارش وب دا،معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: در راستای تحقق اهداف نقشه جامع علمی سلامت و سیاست های کلان پژوهشی کشور مبنی بر توسعه فعالیت پژوهشکده ها و پژوهشگاه های علوم پزشکی در حوزه های اولویت دار و استقرار نظام جامع نظارت و ارزشیابی 23 پژوهشکده دانشگاه های علوم پزشکی کشور توسط وزارت بهداشت مورد ارزیابی قرار گرفتند.

دکتر محسن تفقدی خاطر نشان کرد: این پژوهشکده ها با عمر فعالیت بیش از سه سال و با لحاظ نمودن فعالیت های مراکز تحقیقاتی زیر پوشش بر اساس شاخص های تولید و انتشار علم مورد ارزشیابی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه این رتبه بندی در دو گروه علوم پایه و بالینی انجام شد اظهار داشت: بر این اساس پژوهشکده فناوری های نوین دانشگاه علوم پزشکی مشهد رتبه دوم را پس از انستیتو پاستور ایران در حوزه علوم پایه به خود اختصاص داد.