مشهد قطب علمی پروبیوتیک ها و پره بیوتیک در کشور

  • PDF

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: دانشگاه علم پزشکی مشهد قطب علمی پروبیوتیک ها و پره بیوتیک در کشور شناخته شده است.

به گزارش وب دا، کتر حمید آهنچیان افزود: یک فصل از کتاب مرتبط با پروبیوتیک ها در دانشگاه آریزونای آمریکا با محور پیشگیری از عفونت های تنفسی توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد نوشته شده است.

وی ادامه داد: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد در زمینه پروبیوتیک ها و پره بیوتیک ها تاکنون 20 مقاله ارائه کرده اند که 10 مقاله از این تعداد در مجلات علمی و معتبر بین المللی چاپ شده است.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد میزبان همایش کاربرد پروبیوتیک ها در پزشکی

وی با اشاره به برگزاری همایش کاربرد پروبیوتیک ها در پزشکی با حضور افزون بر 200 نفر از پزشکان عمومی، متخصص و پرستاران به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزود: این همایش با هدف شناسایی پره بیوتیک ها و پروبیوتیک ها از سوی مردم و پزشکان در هشتم مهرماه در بیمارستان قائم (عج) مشهد برگزار می شود.

دبیر همایش کاربرد پروبیوتیک ها در پزشکی افزود: پروبیوتیک ها میکروب های مفید موجود در بدن انسان هستند که باعث پیشگیری و درمان برخی از بیماریها می شوند و پره بیوتیک ها مواد و محصولاتی هستند که باعث افزایش رشد میکروب های مفید می گردند.

به گفته وی، به طور مثال مصرف میوه و سبزی های تازه، پیاز،موز، انواع لبنیات به ویژه ماست و دوغ از جمله پره بیوتیک هایی به شمار می روند که رشد میکروب های مفید را در بدن انسان موجب می شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه گفت: در بدن هر انسان 100 تریلیون میکروب غیر بیماریزا و بی آزار وجود دارد که بخشی از آنها مفید هستند و بیشتر در دستگاه گوارش، روده بزرگ، روده کوچک، پوست و ریه ها استقرار دارند.

مصرف پروبیوتیک ها و پره بیوتیک ها موجب پیشگیری از عفونت های تنفسی می شود

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مصرف پروبیوتیک ها و پره بیوتیک ها یا میکروب های مفید باعث پیشگیری از عفونت های تنفسی در فرد به میزان 30 تا 40 درصد می شود.  

وی ادامه داد: اگر در سه سال اول زندگی میکروب های مفید وارد بدن انسان شوند، نقش مهمی در پیشگیری و کنترل بیماریهای خود ایمنی و آلرژی در سنین بزرگسالی دارد.

دکتر آهنچیان با بیان اینکه زایمان به روش طبیعی و مصرف شیرمادر باعث ورود میکروب های مفید به بدن کودک می شود، افزود: میکروب های مفید موجود در کانال زایمانی و هم چنین شیر مادر، کودک را در مقابله با بیماریها مقاوم می سازد.

مصرف بی رویه و نامناسب آنتی بیوتیک ها باعث از یبن رفتن میکروب های مفید در بدن می شود

این پزشک فوق تخصص آلرژی و ایمنی شناسی خاطر نشان کرد: این در حالی است که مصرف بی رویه و نامناسب آنتی بیوتیک ها باعث از یبن رفتن میکروب های مفید در بدن شده و میکروب های مقاوم و مضر را جایگزین می کند و در نتیجه فرد را مستعد بیماری می سازد.

وی در ادامه اظهار کرد: میکروب های مفید نقش مهمی در پیشگیری و درمان بیماریهای مختلف نظیر آلرژی و آسم، گوارشی، حساسیت های پوستی، اسهال، دل دردهای مزمن کودکان، عفونت های دستگاه تنفسی، کولیک های نوزادان و بیماریهای اعصاب دارند.

دکتر آهنچیان همچنین گفت: مصرف میکروب های مفید به دو طریق ميسر است،يا از طریق مصرف محصولات حاوی پره بیوتیک مانند سبزی و میوه تازه و یا از طریق فراورده های دارویی و مصرف پودرهای مکمل . 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.