دانش فیزیک پزشکی به صورت تخصصی و علمی در دانشگاه های علوم پزشکی دنبال می شود

  • PDF

دبیر بورد فیزیک پزشکی ایران به نقش مهم گروه فیزیک پزشکی مشهد در توسعه این علم در کشور اشاره کرد و گفت: گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مفتخرانه اعلام می کند که تا کنون توانسته است 120 کارشناس ارشد و 21 دکترای فیزیک پزشکی با نگاه کیفی، تربیت و به جامعه پزشکی کشور تقدیم کند.

به گزارش وب دا؛ دکتر محمد تقی بحرینی طوسی در مراسم گرامیداشت روز جهانی فیزیک پزشکی که با حضور دکتر بحرینی؛ معاون توسعه و مدیریت منابع، دکتر تفقدی؛ معاون پژوهشی و فناوری و دکتر بهرامی؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد ضمن تاکید بر جایگاه ممتاز گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: در سال 61 نه تنها در جامعه؛ بلکه در محافل دانشگاهی و آکادمیک ایران، مدیکال فیزیکس، ترم و اصطلاحی نا آشنا بود.

وی تصریح کرد: مدتی پس از این زمان در شورای انقلاب فرهنگی و برای نخستین بار در تاریخ آموزش پزشکی کشور؛ دو واحد فیزیک برای دانشجویان فیزیک پزشکی تصویب شد و این در حالی بود که در تمام دانشگاه های کشور کمتر از پنج نفر اعضای هیات علمی علاقمند به فیزیک پزشکی حضور داشتند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: در شرایطی که تنها دو متخصص در این رشته در کشور فعالیت می کردند؛ افرادی معتقد به استقلال علمی کشور، حس مسئولیت حرفه ای در برابر نسل آینده و توفیق مبتلا نبودن به بیماری تنگ نظری و انحصار طلبی حرفه ای توانستند در مدتی کوتاه برنامه آموزشی جهت تربیت دانشجوی کارشناسی ارشد و دوره دکتری فیزیک پزشکی تدوین و به تصویب شورای عالی برنامه ریزی کشور برسانند.

دکتر بحرینی اظهار داشت: این تفکر و حس مسئولیت سبب شد که در طول سه دهه از آغاز پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی فیزیک پزشکی؛ اکنون 20 دانشگاه علوم پزشکی کشور در مقطع کارشناسی ارشد و شش دانشگاه در مقطع دکترا به پذیرش دانشجوی فیزیک پزشکی بپردازند.

رییس مرکز تحقیقات فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مطرح کرد: این در حالی است که جامعه فیزیک پزشکی در کشور در طول این مدت از چند نفر به چند صد نفر افزایش پیدا کرده است و ایران توانسته یکی از کشورهایی باشد که نه تنها در آسیا بلکه در دنیا یکی از بزرگترین جوامع  فیزیک پزشکی را به خود اختصاص دهد.

وی ابراز داشت: این باعث افتخار و مسرت است که اعلام کنیم تعداد متخصصین فیزیک پزشکی در ایران برابر با متخصصین فیزیک پزشکی در کشور ژاپن است.

دکتر بحرینی ادامه داد: تا امروز تنها در گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد 120 کارشناس ارشد و 21 دکترای فیزیک پزشکی تربیت و به جامعه پزشکی کشور تقدیم شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: در اوج فشارهای متعدد از سوی افرادی که تنها علاقه به ارائه آمار بالا داشتند؛ گروه فیزیک پزشکی مشهد مجدانه با تفاهم و صمیمیت موجود در گروه و حمایت مسئولان دانشکده و دانشگاه؛ مانع از افزایش ظرفیت پذیرش خود در شرایط نا متناسب با امکانات شد.

دبیر بورد فیزیک پزشکی ایران به تفاوت رشد علم فیزیک پزشکی در ایران در طول سه دهه گذشته اشاره و اضافه کرد: در سال های اول دهه 60 اکثریت رادیوگرافها که نقش عمده ای در عرصه خدمت رسانی در بخش سلامت داشتند عمدتا تکنیسین های تجربی بودند؛ در حالی که امروز در بیش از 40 موسسه آموزشی در کشور کارشناسان تکنولوژی، رادیوتراپی، رادیولوژی و پزشکی هسته ای تربیت می شوند.

وی افزود: در آن ایام در کمتر از پنج مرکز رادیوتراپی ، وظایف متخصصین فیزیک پزشکی را کارشناسان فیزیک بر عهده داشتند؛ اما امروز مراکز متعدد پرتو درمانی در کشور از دانش، مهارت و خلاقیت متخصصین فیزیک پزشکی با درجه دکتری و کارشناسی ارشد بهره مند می شوند.

دکتر بحرینی خاطر نشان کرد: گروه فیزیک پزشکی مشهد که از سال 1362 تشکیل شد با بازگشت دکتر محمد حسین بحرینی طوسی و دکتر حسن زاده نظرآبادی از خارج از کشور توانست با عزمی راسخ رسالت خود را در این عرصه با تمام امکانات به انجام برساند.

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.