گروه فیزیک پزشکی مشهد یکی از مطرح ترین اعضای IOMP است

  • PDF

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: گروه فیزیک پزشکی مشهد نه تنها در داخل کشور ممتاز است؛ بلکه بسیاری از اساتید مطرح جهان در علم فیزیک این گروه را به خوبی می شناسند و یکی از مطرح ترین اعضای انجمن بین المللی فیزیک پزشکی (IOMP) به شمار می رود.

به گزارش وب دا؛ دکتر اسدی نژاد در مراسم گرامیداشت روز جهانی فیزیک پزشکی که با حضور دکتر بحرینی؛ معاون توسعه مدیریت و منابع، دکتر تفقدی؛ معاون پژوهشی و فناوری و دکتر بهرامی؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد گفت: اکتشاف بزرگ مادام کوری موجب شد تا عرصه جدیدی در علم پزشکی و سایر علوم گشوده و مواد رادیواکتیو در درمان بسیاری از بیماری ها به کار گرفته شود.

وی گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد را یکی از ممتازترین گروه های این عرصه در کشور معرفی کرد و ابراز داشت: این گروه توانسته است همزمان با تربیت دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترای فیزیک پزشکی به اعزام این دانشجویان به دیگر دانشگاه های کشور در چند دوره اقدام کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: دفتر مجله فیزیک پزشکی ایران نیز به عنوان یک مجله بین المللی چند سالی است که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد مستقر شده است؛ که مقالات این حوزه از علم را به زبان انگلیسی و به صورت رایگان در اختیار همه علاقمندان قرار می دهد.

دکتر اسدی نژاد خاطر نشان کرد: علم فیزیک پزشکی بسیار گسترده است و کاربرد تمام حوزه های فیزیک در رشته های پزشکی را شامل می شود.

استادیار فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: قسمتی از این علم گسترده به پرتوهای یون ساز( اشعه ایکس و اشعه گاما ساتر شده از مواد رادیواکتیو) مربوط و قسمت دیگر به پرتوهای غیریون ساز(امواج صوتی و ماورای صوت در سونوگرافی، امواج حرارتی در ترموگرافی و لیزر) می پردازد.

وی به کشف ماده رادیوم توسط مادام کوری اشاره کرد و بیان داشت: در ابتدای کار خواص خارق العاده موجود در رادیوم؛ استقبال گسترده مردم جهان را به دنبال داشت و توانست به سرعت در عرصه پزشکی نیز وارد شود؛ اما مدتی طول کشید تا این که عوارضی در افرادی که تحت تابش پرتوهای یون ساز قرار داشتند مشاهده شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مطرح کرد: موسسات و انجمن هایی بر این اساس در سطح بین المللی شکل گرفت که مقررات و استانداردهای نحوه استفاده صحیح و علمی از این مواد را دنبال کردند.

دکتر اسدی نژاد ادامه داد: در حال حاضر اصول حفاظتی تجویز پرتوهای یون ساز برای یک بیمار باید توجیه پذیر باشد. به عبارتی باید بر اساس اصول استفاده از این مواد برای بیمار؛ مزایای استفاده از این پرتوها بیش از معایب آن باشد؛ که با توجه به علمی که از مخاطرات این مواد داریم نیز می توانیم عوارض آن را کنترل کنیم.

استادیار فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به چشم انداز گروه فیزیک پزشکی مشهد اشاره کرد و اظهار داشت: گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با وجود اساتید با سابقه، دانشجویان تحصیلات تکمیلی، امکانات و سابقه ای که در اختیار دارد نه تنها در ایران بلکه در سطح بین المللی بسیار شناخته شده و دارای آینده ای بسیار روشن است.

وی در پایان یادآور شد: مقالات بسیاری از این گروه در مجلات بین المللی به ثبت رسیده و اساتید مطرح جهان در علم فیزیک، گروه فیزیک پزشکی مشهد را به خوبی می شناسند به نحوی که این گروه توانسته است یکی از مطرح ترین اعضای انجمن بین المللی فیزیک پزشکی (IOMP) باشد.

{jcomments on}

آخرین اخبار