طراحی و تولید قرص کروسینا توسط پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

عضو هیات علمی گروه فارماکودینامی و سم شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: قرص ضد افسردگی و شادی آور 'کروسینا'، حاوی ماده موثره زعفران توسط پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد طراحی و پس از مراحل تایید و آزمون های بالینی و آزمایشگاهی در مردادماه امسال به مرحله تولید رسیده است.

به گزارش وب دا، دکتر سید احمد مهاجری یکی از پژوهشگران سازنده قرص کروسینا افزود: تاکنون 70 هزار عدد قرص "کروسینا" بومی خراسان با خواص ضد سرطان و ضد افسردگی برای نخستین بار در ایران و جهان تولید و توزیع شده است.   

وی بیان کرد: قرص کروسینا توسط شرکت دانش بنیان 'پویش داروی سینا' و با همکاری شرکت داروسازی 'سامی ساز' به سرپرستی "حسن انصاری" تولید شده است.

دکتر مهاجری افزود: قرص کروسینا حاوی ماده موثره کروسین(crocin)، مهمترین جزء فعال در زعفران است و مطالعات بالینی خواص پیشگیری و درمانی متعددی را برای این دارو به اثبات رسانده است.

عضو هیات علمی دانشکده داروسازی مشهد ادامه داد: داروی کروسینا که حاصل تلخیص و جداسازی ماده کروسین از زعفران است، در سال 1387 ثبت اختراع شد و در بهمن ماه 1394 پروانه ساخت آن صادر و در مردادماه سال 95 تولید گردید.

وی بیان کرد: از آنجا که محصول زعفران خاص و بومی خراسان است و یک محصول استراتژیک در کشور محسوب می شود، توسعه و عرضه داروی کروسینا در بازار ایران و جهان اشتغالزایی و ارزش افزوده را بدنبال دارد.

به گفته وی، هم اکنون داروی کروسینا به عنوان یک مکمل دارویی در بازار عرضه می شود و قیمت 30 عدد قرص این دارو حدود 800 هزار ریال است.

وی از جمله خواص درمانی زعفران و به تبع آن کروسین را شامل اثر درمانی آن در آلزایمر و بهبود حافظه، درمان افسردگی، کنترل و تنظیم قند خون، افزایش قوای بینایی، پیشگیری و درمان اختلالات شبکیه چشم،پیشگیری و کنترل سرطان، درمان اختلالات جنسی، کنترل و تنظیم قند خون و درمان بیماری های التهابی عنوان کرد.

دکتر مهاجری هم چنین خاطر نشان کرد: قرص کروسینا به دلیل خواص آنتی اکسیدان قوی می تواند در اختلالات و عوارض قلبی- عروقی و مغزی اثرات پیشگیرانه داشته باشد. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار