حمایت از پروژه های فناورانه و محصول محور در مرکز تحقیقات مواد دندانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

رییس مرکز تحقیقات مواد دندانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از ساخت ماده دندانی نانوسیلر در این مرکز تحقیقاتی خبر داد و گفت: این طرح پژوهشی مربوط به گروه اندوی دانشکده دندانپزشکی است؛ که بر اساس آخرین زمان بندی های صورت گرفته تا پایان سال جاری مجوزهای تولید آن را کسب خواهیم کرد.

به گزارش وب دا؛ دکتر حسین باقری در ارائه گزارش جامع سه ساله مرکز تحقیقاتی مواد دندانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر این نکته که این مرکز در سال 1389 کار خود را آغاز کرده است، گفت: موافقت اصولی این مرکز در سال 1391 از سوی شورای گسترش وزارت بهداشت دریافت شد.

وی  به توان این مرکز تحقیقاتی در کاربردی کردن دانش تولیدی ایجاد شده اشاره کرد و ابراز داشت: در حال حاضر توانسته ایم مجوزهای تولید یک محصول( ماده ای در درمان ریشه دندان) را دریافت و در مراحل آخر به سرانجام رساندن این موفقیت که مربوط به گروه اندوی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه است رسیده ایم.

دکتر باقری بیان داشت: در حال حاضر با حمایت و انجام آزمون های کیفی محصول و کسب تاییدهای مورد نیاز ، مجوز لازم از سوی یک شرکت دانش بنیان جهت تولید این ماده گرفته شده است و این شرکت اکنون در پژوهشکده بوعلی دانشگاه مستقر است و بزودی این موفقیت عملیاتی و بر روی نمونه انسانی آزمایش می شود.

رییس مرکز تحقیقات  مواد دندانی یادآور شد: بر اساس آخرین زمان بندی های صورت گرفته تا پایان سال جاری مجوزهای تولید این ماده دندانی (نانوسیلر HTND ) را کسب خواهیم کرد؛ که تولید این محصولات در داخل کشور می تواند نام ایران را در کنار تولید کنندگان مواد دندانپزشکی همچون کشورهای هند و برزیل قرار دهد.

دکتر باقری از اجرای دو طرح محصول محور در حوزه دندانپزشکی اطفال نیز خبر داد و گفت: در این طرح ها تلاش می شود مواد پوشش دهنده پالپ و خمیر های پالپکتومی که در پزشکی اطفال مورد استفاده قرار می گیردبه مرحله تولید برسد.

وی از راه اندازی واحد سنتز مرکز تحقیقاتی مواد دندانی خبر داد و گفت: در حوزه دیگر راه اندازی واحد سنتز بیومتریال (Biomaterial) مرکز را دنبال می کنیم و در این راستا حمایت های معاونت پژوهشی دانشگاه را به خوبی در کنار خود داریم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مطرح کرد: واحد سنتز مرکز تحقیقاتی مواد دندانی در بخشی از آزمایشگاه مرکز راه اندازی و تلاش داریم تا برنامه تولیدات محصول محور خود را در این واحد انجام دهیم.

رییس مرکز تحقیقاتی مواد دندانی خاطر نشان کرد: از ساخت بزاق مصنوعی، محلول های ایجاد پوسیدگی تا ساخت مواد سرامیکی(هیدروکسی آپاتیت با تک های مختلف) که دنیایی از تحقیقات به شمار می رود را در واحد سنتز دنبال و به سرانجام خواهیم رساند.

دکتر باقری از طراحی چسب های دندانی خبر داد و اظهار داشت: این توانایی بر پایه فیلترهای  هیدروسکی آپاتیت که جزء معدنی موجود در دندان و استخوان است ساخته می شود و در ادامه ساخت کامپوزیت هایی که پیش از این در خصوص خواص آن به پژوهش پرداخته بودیم را در برنامه داریم.

وی تصریح کرد: تمامی این طرح ها در قالب طرح های تحقیقاتی، پایان نامه ها، طرح های اولویت دار هدفمند معاونت پژوهشی و منابع موجود به اجرا در آمده است.

وی در بخش دوم صحبت های خود به ارائه اطلاعاتی در خصوص مرکز تحقیقاتی مواد دندانی پرداخت و ابراز داشت: در این مرکز همراهی 10 عضو شورای عالی در کنار فعالیت های تحقیقاتی 38 عضو هیات علمی آموزشی و دو عضو هیات علمی پژوهشی؛ توانسته است پتانسیل پژوهشی بسیار خوبی را در اختیار ما قرار دهد.

رییس مرکز تحقیقاتی مواد دندانی به اهداف تاسیس و راه اندازی این مرکز تحقیقاتی اشاره و تصریح کرد:  جذب عضو هیات علمی از دیگر رشته ها در چهارچوب قوانین موجود در دانشگاه از اهداف اصلی ایجاد این مرکز تحقیقاتی است تا بتوانیم به توسعه تحقیقات در رشته مواد دندانی برسیم.

دکتر باقری تاکید کرد: رشته مواد دندانی یک تخصص بین رشته ای است و محدود کردن آن در حوزه دندانپزشکی در حقیقت محدود کردن دانش گسترده مواد دندانی به شمار می رود که در صورت ناتوانی ما در ایجاد همکاری های بین رشته ای، پتانسیل زیادی از دانش و علم در این تخصص را از دست داده ایم.

رییس مرکز تحقیقاتی مواد دندانی ادامه داد: با پیگیری های در دست انجام، امیدواریم از نیروهای متخصص غیر دندانپزشک به صورت عضو هیات علمی پژوهشی، دانشجویان PHD پژوهشی، محققين آزاد و طراح پژوهشی جذب نیرو داشته و در واقع با امکانات این مرکز بتوانیم دانش این افراد را جهت توسعه علم در اختیار مرکز قرار دهیم.

دکتر باقری در بخش دیگری از این گزارش دست یابی به تحقیقات محصول محور را خروجی مورد نظر خود در این مرکز تحقیقاتی عنوان کرد و اظهار داشت: ما باید بتوانیم پس از انجام یک سلسله تحقیقات منسجم؛ موفق به تولید محصول شویم و تنها به تولید مقاله و تحقیق اکتفا نخواهیم کرد.

وی مطرح کرد: برخی فعالیت ها در این مرکز تحقیقاتی مربوط به دانشجویان و طرح های تحقیقاتی این قشر از دانشگاه است؛که البته اساتید در حوزه مواد دندانی در کنار رزیدنت ها و دانشجویان، جهت به ثمر نشستن این طرح ها تلاش می کنند.

رییس مرکز تحقیقاتی مواد دندانی متذکر شد: در واقع در مرکز تحقیقاتی مواد دندانی با دو دسته تحقیقات روبه رو هستیم، دسته اول مربوط به شناسایی موادی است که در بازار در حال استفاده مداوم در کلينيک ها است که شناسایی خواص و اعمال تغییرات در این مواد مورد توجه است.

دکتر باقری ادامه داد: شناخت تکنیک های درمانی و چگونگی به کار بردن این مواد در داخل دندان نیز در خصوص موادی که در بازار مورد استفاده قرار می گیرد نیز در این دسته از تحقیقات جای می گیرند.

وی تمرکز عمده مرکز تحقیقاتی مواد دندانی را متوجه دسته دوم تحقیقات دانست و خاطر نشان کرد: در این دسته که نگاه توسعه ای مرکز تحقیقاتی را نیز در بر گرفته است؛ عمده تمرکز و تلاش ما در خصوص آن دسته از مواد دندانی است که ساخت آن ها مد نظر می باشد.

رییس مرکز تحقیقات مواد دندانی بیان کرد: سیاست کشور در حال حاضر از منظر اقتصادی بر اقتصاد مقاومتی بنا گذاشته شده و از نگاه اشتغال نیز بر اساس تاکیدات ریاست جمهوری بی کاری افراد تحصیل کرده و دارای علم و دانش تبدیل به معضلی برای کشور شده است.

دکتر باقری تصریح کرد: مشکلی که امروز وجود دارد و ما در این مرکز تحقیقاتی در اندازه وسع خود تلاش در از بین بردن آن داریم آموزش و ایجاد مهارت و توانایی استفاده از دانش کسب شده در میان افراد تحصیل کرده در رشته دندان پزشکی است.

وی یکی از رسالت های تاسیس مراکز تحقیقاتی مواد دندانی را علاوه بر جذب عضو هیات علمی، شناسایی نیروهای آزاد و متخصص این رشته عنوان کرد و گفت: این افراد را با توجه به نداشتن قالب سازمانی مشخص و رها بودن پس از فارغ التحصیلی، می توان به خوبی جذب مراکز تحقیقاتی کرد و به ایجاد تیم های تحقیقاتی بسیار خوب با ارائه ایده و آموزش ایده پروری پرداخت.

رییس مرکز تحقیقات مواد دندانی تاکید کرد: باید در مراکز تحقیقاتی محصول را جایگزین مقالات کرد و مقالات را صرفا جهت کسب امتیاز انتشار نداد؛ البته این کار بسیار سختی است و نیاز به شناسایی نیاز کشور و انجام تحقیقات و تلاش بسیار دارد.

دکتر باقری آینده بسیار روشنی برای این مرکز تحقیقات متصور شد و ابراز داشت: باید هیات علمی در این گونه مراکز بر روی ایده هایی کار کنند که منتج به تولید محصول شود و صرفا انجام تحقیق برای انجام تحقیق نبوده و در چهارچوب سیاست های دانشگاه و نیاز کشور باشد.

وی  تاکید کرد: امروز نیاز اصلی کشور ما در حوزه بهداشت دهان و دندان بحث پیشگیری و ارتقای آگاهی مردم جهت حفظ بهداشت دهان و دندان است و اگر بتوانیم محصولاتی را تولید کنیم که در مرحله پیشگیری بتواند بهداشت مردم را ارتقا دهد بسیار موفق بوده ایم.

رییس مرکز تحقیقات مواد دندانی گفت: مشکل دندان با یک پوسیدگی کوچک آغاز می شود و در ادامه این پوسیدگی ترمیم شده به درمان ریشه، روکشی، کشیدن و در نهات اینتپلنت گذاری ختم می شود.

دکتر باقری نگاه سود دهی در زمینه بهداشت دهان و دندان را نادرست دانست و بیان داشت: من به عنوان فردی که مسئولیت بار پیشگیری از مشکلات حوزه دهان و دندان را برعهده دارم؛ حمایت خود را از طرح هایی بیشتر خواهم داشت (دهان شویه ها، خمیردندان ها)  که بر اصل پیشگیری استوار است.

وی رسالت مراکز تحقیقاتی را جذب بودجه از خارج دانشگاه عنوان کرد و ابراز داشت: ما اگر بتوانیم در مرکز خود تولید محصول کرده و شرکت های سرمایه گذار را جهت رسیدن به سود دهی با دانشگاه آشنا کنیم موفقیت بزرگی را کسب کرده ایم.

رییس مرکز تحقیقات مواد دندانی شناساندن مراکز تحقیقاتی به شرکت های سرمایه گذار را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: امیدواریم  با این نگاه و توانایی هایی که در میان همکاران وجود دارد بتوانیم دانش خود را کاربردی و به تولید ثروت در مسیر اجرای طرح های پژوهشی موفق نائل شویم.

دکتر باقری رسالت مرکز تحقیقات مواد دندانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد را شناخت، ارزیابی و ساخت بیومتریال مواد دندانی عنوان کرد و گفت: بیشترین درمان ها و حیطه های دندان پزشکی با مواد دندانی درگیر است و به همین دلیل این حوزه را نمی توان از دندانپزشکی جدا کرد.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از رسالت های این مرکز بهینه سازی مواد موجود و یا تولید مواد جدید است زیرا صرف مقایسه مواد تولیدی خارجی موجود در بازار در مقالات؛ هیچ سودی در داخل کشور ایجاد نمی شود و ذی نفع تنها تولید کننده خارجی است.

رییس مرکز تحقیقاتی مواد دندانی اقتصاد مقاومتی و ایجاد شغل برای دانشجویان تحصیل کرده در این مرکز را دارای اهمیت عنوان کرد و در پایان بیان داشت: باید به سمت تولید دانش محصول محور حرکت کرد و در این میان حوزه های بین رشته ای بسیار موفق تر خواهند بود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.