کسب رتبه دوم دانشگاه علوم پزشکی مشهد در محور برنامه های رجیستری بیماریها

  • PDF

دانشگاه علوم پزشکی مشهد در آخرین رتبه بندی فعالیت های پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور موفق به کسب رتبه دوم در محور برنامه های رجیستری بیماریها  و پیامدهای سلامت شد.

به گزارش وب دا، دبیر کارگروه رجیستری بیماریها و پیامدهای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در آخرین ارزشیابی فعالیت های پژوهشی دانشگاه های تیپ یک علوم پزشکی کشور موفق شد در حوزه ی راه اندازی سیستم های رجیستری (ثبت) بیماریها و پیامدهای سلامت که یکی از محورهای حوزه ی زیرساخت پژوهش  به شمار می رود، جایگاه دوم را به خود اختصاص دهد.

دکتر خلیل کیمیافر با اشاره به اینکه امروزه می­توان بسیاری از دستاوردهای دانش پزشکی را مدیون آنالیز و داده‏ کاوی داده ‏های جمع ‏آوری شده از سیستم های ثبت بیماریها و پیامدهای سلامت دانست، خاطر نشان کرد: این سیستم ها علاوه بر ایجاد زمینه ی ارائه خدمات مراقبت سلامت بهتر به بیماران، امکان تصمیم گیری و برنامه ریزی و تسهیل پژوهش‏های حوزه ی سلامت را برای مدیران فراهم می کنند.

وی تصریح کرد: سیستم های ثبت یا همان رجیستری، جمع آوری نظام مند داده های یک نوع بیماری خاص (مانند سرطان، ایدز)، قرار گرفتن در معرض مواد یا وقایع پر خطر (مانند مواد شیمیایی)، یا تروما و درمان (مانند کاشت ابزارهای پزشکی)  است که ممکن است بر حسب هدف، مکان، سطح پوشش و نوع سازمان ایجاد کننده آن متفاوت باشند.

دبیر کارگروه رجیستری بیماریها و پیامدهای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: معاونت پژوهشی دانشگاه،نزدیک به دو سال است که با تشکیل کارگروه رجیستری بیماریها و پیامدهای سلامت فعالیت جدی در خصوص آماده سازی زیرساختهای راه اندازی برنامه های ثبت را  آغاز کرده است که با تلاش بی وقفه کارشناسان کارگروه و حمایت مدیران پژوهشی دانشگاه تا کنون اقدامات ارزشمندی در این زمینه انجام شده است.

بر اساس گزارش مرکز توسعه و هماهنگی تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد توانسته است بعد از دانشگاه علوم پزشکی تهران و با اختلاف اندک جایگاه دوم را در بین دانشگاه های علوم پزشکی تیپ یک به خود اختصاص دهد.

دکتر کیمیافر یکی از مهمترین برنامه های آینده این کارگروه را  برگزاری اولین کنگره بین المللی ثبت بیماریها و پیامدهای سلامت در 26 تا 28 بهمن ماه سال1395 در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرد.

این کنگره با همکاری دفتر ثبت بیماریها و پیامدهای سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و تعدادی از نهادها، سازمانها و دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی برگزار خواهد شد و هدف آن آشنایی با تجربیات و آخرین دستاوردهای علمی افراد، سازمان ها و کشورهای مختلف در زمینه راه اندازی برنامه های رجیستری، بررسی چالشها و راهکارها و هم اندیشی در خصوص تدوین پروتکل ها و دستورالعملهای یکسان دراین حوزه است.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار