گسترش روابط بین المللی با رویکرد ارتقاء زمینه تحقیقات در مرکز تحقیقات روان‌پزشکی و علوم رفتاری

  • PDF

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از به کار بردن داروی کتامین در درمان بیماری افسردگی خبر داد و گفت: طرح پژوهشی درمان افسردگی دو قطبی به واسطه کتامین در این مرکز به پایان رسیده است و تلاش داریم با کمک دانشکده داروسازی این محصول را به استفاده داروخانه ای برسانیم.

به گزارش وب دا؛ دکتر علی طلایی در ارائه گزارش جامع سه ساله مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری گفت: مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری نمونه ای از یک مرکز پر تلاش در سطح جهانی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ابتدای صحبت های خود، خاطر نشان کرد: یکی از کارهای مهم ما که در کشور بسیار اهمیت دارد کار بر روی بیماران اوتیسم است؛ زیرا متاسفانه برای این افراد کار زیادی نمی توان انجام داد.

درمان اوتیسم به کمک سلول های بنیادی دنبال می شود

وی ادامه داد: اخیرا خبرهای خوبی از کار بر روی سلول های بنیادی با توجه به امکانات اتاق تمیز در پژوهشکده بوعلی مشهد شنیده شد که می توان در خصوص کشت سلول های بنیادی کار کرد؛ بر این اساس طی یک طرح تحقیقاتی با همکاری گروه های تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی و افرادی که در بحث سلول های بنیادی در دانشگاه فعالیت می کنند؛ طرح درمان اوتیسم به کمک سلول های بنیادی را دنبال کردیم.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: در حال حاضر مقاله اولیه این طرح مورد قبول قرار گرفته است و کار به خوبی جلو می رود به نحوی که نتایج اولیه بسیار خوب و مثبت دیده شده است و به دنبال موفقیت کامل این طرح هستیم.

ريیس مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری متذکر شد: در حال حاضر کار بر روی افسردگی با TDCS و پایش آن به واسطه ERP و QEJدر حال انجام  است و علاوه بر پایش بالینی، پایش آزمایشگاهی درمان افسردگی را نیز دنبال می کنیم.

اختراع داروی غیر تزریقی کتامین در دست اقدام است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از به کار بردن داروی کتامین در درمان بیماری افسردگی خبر داد و ابراز داشت: کشورهای مختلف دنیا به دنبال استفاده داروی کتامین جهت درمان بیماری افسردگی هستند و ما نیز دو طرح بزرگ تحقیقاتی خود را روی این موضوع متمرکز کرده ایم.

وی تاکید کرد: اکنون کار درمان افسردگی دو قطبی به واسطه داروی کتامین در این مرکز انجام و به پایان رسیده است و در شرایط کنونی به سمت استفاده عام از کتامین هستیم به نحوی که بتوانیم علاوه بر استفاده پژوهشی و استثنائی جهت درمان افسردگی از کتامین در بیمارستان ابن سینا به استفاده داروخانه ای این محصول نیز برسیم.

دکتر طلایی متذکر شد: برای رسیدن به این موفقیت باید این دارو را از حالت تزریقی خارج کنیم که برای رسیدن به این مهم به کمک دانشکده داروسازی در حال کار بر روی سایر فرآورده های غیر تزریقی کتامین هستیم که با انجام اختراع این دارو جزئیات بیشتر اعلام خواهد شد.

ريیس مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری متذکر شد: طرح های پژوهشی در خصوص پرستاران، اختلالات کارکنان دانشگاه، میزان فرسودگی و افسردگی دانشجویان پزشکی و خواص برخی گیاهان دارویی را در دست اقدام داریم.

دکتر طلایی به بیش از 200 طرح تحقیقاتی در حال انجام در این مرکز اشاره داشت و گفت: کتاب «سرطان و امید به زندگی» و تالیفات بسیار دیگری در این مرکز تحقیقات وجود دارد و این در حالی است که تنها یک گروه علمی در حال انجام کار درمانی و تحقیقاتی در این بیمارستان بزرگ هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از نمونه شدن غرفه این مرکز تحقیقات طی سه سال متوالی در نمایشگاه هفته پژوهش دانشگاه خبر داد و بیان داشت: با سرعتی که این مرکز در تولید علم دارد به خوبی در تمامی محافل علمی دیده می شود و از سوی دانشگاه و استانداری خراسان رضوی مورد تقدیر قرار می گیرد.

ريیس مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری به مجله قدیمی این مرکز تحقیقات اشاره کرد و گفت: قدمت مجله «اصول بهداشت روانی» که به زودي scopos آن خواهد آمد و به دو زبان و به شکل دو ماه نامه منتشر می شود بیش از 18 سال است.

فرصت های مطالعاتی مناسب در اختیار محققان مرکز تحقیقات قرار دارد

وی از ایجاد فرصت های مطالعاتی مناسب در این مرکز تحقیقات خبر داد و بیان داشت: اعزام رزیدنت های روانپزشکی به کشورهای آلمان و آمریکا جهت گذراندن دوره شش ماهه می تواند رشد این مرکز توسط این افراد در آینده را تضمین کند.

ريیس مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری از بورسیه کردن پزشکان عمومی روانپزشکی در این مرکز تحقیقات خبر داد و بیان داشت: ما توانسته ایم از ستاد علوم شناختی برای پزشکان عمومی این مرکز بورس جذب کرده و چهار تن از پزشکان خود را بورسیه کنیم.

دکتر طلایی متذکر شد: در این راستا نیز توانستیم برای دو نفر از اعضای هیات علمی فعال در مرکز از سوی ستاد علوم شناختی بورسیه گرفته و دوره های فوق تخصصی را نیز با موافقت های حاصل شده به خوبی برگزار خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: آمار مقالات این مرکز در طول سال های گذشته نشان می دهد این مرکز تحقیقات در طول تمام هفت سال گذشته رشد داشته است و توانسته بیش از 200 مقاله در این مدت به چاپ برساند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: بیش از 60 مقاله از این مرکز در مجلات ISI  و پاپ نت، حدود 50 مقاله در  scopus و بیش از 100 مقاله ایندکس دیگر مجلات معتبر را کسب کرده اند.

ريیس مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری به برگزاری کنگره بین المللی اطفال در سال 1390 اشاره کرد و ابراز داشت: این کنگره با موضوع روانپزشکی کودکان با استقبال بسیار بالای شرکت کنندگان روبه رو شد.

دکتر طلایی به تعداد اعضای هیات علمی فعال در این مرکز تحقیقات اشاره کرد و ابراز داشت: 19 عضو هیات علمی آموزشی در این مرکز فعالیت می کنند که از این تعداد 10 نفر روانپزشک، شش نفر فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان، یک نفر فلوشیپ نوروسایکرسی و سه نفر دکترای روانپزشکی بالینی هستند.

وی بیان داشت: سال ها است برای داشتن عضو هیات علمی پژوهشی برای این مرکز تحقیقات موافقت شده است اما بنا به دلایلی هنوز این اتفاق نیفتاده؛ البته این مسئله ما را نگران نکرده است زیرا ارتباط خوبی میان ما و بخش پزشکی اجتماعی دانشگاه جهت حفظ ساختار طرح های تحقیقاتی با متولوژی صحیح وجود دارد.

ريیس مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری به برگزاری کارگاه های موفق در این مرکز تحقیقات اشاره کرد و بیان داشت: کارگاه های روان درمانی خوبی در این مرکز برگزار شده است؛ که می توان گفت در اغلب شاخه های روان درمانی در این مرکز کارگاه داشته ایم.

دکتر طلایی افزود: حضور چهره های برجسته علم روانکاوی از داخل و خارج کشور از نکات برجسته برگزاری این کارگاه ها است؛ که اخیرا پرفسور سلمان اختر را از کشور آمریکا به عنوان یکی از پنج مولف برتر روان کاوی جهان جهت حضور در کارگاه های مرکز، دعوت کرده ایم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: در حوزه سایکوسوماتیک با دانشگاه فرایبورک آلمان ارتباط گرفته و به زودی سه تن از استادان این دانشگاه برای سومین مرتبه به مشهد خواهند آمد.

وی اضافه کرد: در واقع دوره پوستاک سایکوسوماتیک با ارائه گواهی مشترک بین دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه فرایبورک آلمان بر اساس تفاهم نامه نوشته شده بین مسئولان این دو دانشگاه برگزار می شود.

دکتر طلایی تاکید کرد: دوره آموزشی دیگری برای روانپزشکان افغانستان برگزار خواهیم کرد که با حضور این افراد، در مدت دو روز که آلمان ها در مشهد هستند؛ برنامه سه جانبه ای برگزار می شود.

تفاهم نامه سه جانبه مشهد، آلمان و افغانستان ایجاد خواهد شد

ريیس مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری از انعقاد تفاهم نامه سه جانبه میان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاه فرایبورک آلمان و دانشگاه کابل افغانستان خبر داد و افزود: بر اساس این تفاهم نامه و به دلیل مشکلات امنیتی موجود در افغانستان؛ از این پس کلیه دوره های آموزشی روانپزشکی افغانستان نیز در این مرکز برگزار خواهد شد.

دکتر طلایی از ارائه گاید لاین های ملی  در رشته روان پزشکی در این مرکز تحقیقات خبر و ادامه داد: وزارت بهداشت به فراخور ظرفیت های هر دانشگاه مسئولیت گاید لاین های یک رشته خاص را به دانشگاه خاصی واگذار می کند. بر این اساس تنها مرکز دانش بالینی که مسئولیت بومی سازی گاید لاین های جهانی در رشته روانپزشکی را دارد مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری مشهد می باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: تا کنون یک گایدلاین را نوشته و دو گایدلاین دیگر را در دست اجرا داریم و بر این اساس بودجه جداگانه ای را دریافت می کنیم.

وی به گسترش امکانات برای موارد ترانسکچوال در این مرکز تحقیقات اشاره کرد و گفت: با توجه به این که مشهد در این خصوص بسیار توانمند ظاهر شده؛ امکانات مناسبی برای این موارد در این مرکز ایجاد شده است.

ريیس مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری بیان داشت: در خصوص مرکز مطالعات تراجنسیتی در این مرکز تحقیقات تمام موارد ترنسی که می خواهند در دانشگاه علوم پزشکی مشهد عمل جراحی شوند؛ باید از یک کمیسیون چند تخصصی در این مرکز عبور و قبل از جراحی بازبینی نهایی شوند.

وی ادامه داد: تمام تخصص های موجود (روانپزشکی، روانشناسی، زنان، غدد، جراحی اورولوزی و ...) در این کمیسیون حاضر و بررسی لازم را انجام و با دقت زمینه های علمی را رعایت می کنند.

در خصوص موارد تراجنسیتی صاحب نظر در سطح جهانی هستیم

دکتر طلایی به بازبینی بیش از 200 مورد تراجنسیتی در این کمیسیون خبر داد و افزود: در واقع ما مجوز تغییر جنسیت به کسی نمی دهیم بلکه این مجوز را مقام قضایی و پزشکی قانونی می دهند؛ اما بعد از ارائه این مجوز کسی که بنا است در مشهد این عمل را انجام دهد؛ باید بازبینی مجدد این کمیسیون را داشته و گاه در دوره های روان درمانی رایگان در این مرکز حضور پیدا کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از ایجاد NJO حمایت از بیماران تراجنسیتی در مشهد با حضور اعضای هیات علمی این مرکز تحقیقات خبر داد و گفت: برای جلوگیری از تبلیغات سوء از سوی برخی رسانه های خارجی این مرکز تحقیقات تلاش کرد تا ارتباطات بسیار خوبی با برخی مراکز مهم اختلالت تراجنسیتی در سطح جهان برگزار کند و طرح های تحقیقاتی مهمی در این خصوص به شکل مشترک میان ما و این کشور ها ارائه شد.

ريیس مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری به نوشته شدن ICD11(طبقه بندی بین المللی بیماری ها) با ارائه نظر این مرکز تحقیقات خبر داد و افزود: از ICD از ما خواستند که در خصوص تریایی که برای این اختلال (تراجنسیتی) در نوجوانان وجود دارد نظر دهی کنیم و این نظر در مجلات معتبر جهانی چاپ شد.

دکتر طلایی تصریح کرد: با وجود این که بسیاری از کشورهای مسلمان در این خصوص جایگاهی ندارند؛ اما جمهوری اسلامی ایران علم و دین در این خصوص را در کنار یکدیگر قرار داده و اکنون در جهان در خصوص این موضوع صاحب نظر و دارای حرف برای گفتن است.

وی تاکید کرد: در مورد تراجنسیت ها بسیار جدی و قوی در حال پیشرفت هستیم و تا پایان سال جاری به موفقیت های بزرگی دست پیدا خواهیم کرد.

ريیس مرکز روانپزشکی و علوم رفتاری گفت: این مرکز از سال 88 فعالیت خود را در حالی آغاز کرد؛ که هیچ گونه امکانات و شرایط خاصی فراهم نبود و اعضای هیات علمی گروه روانپزشکی تعداد محدودی را شامل می شدند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی تلاش کردیم تا سریعا لاین های تحقیقاتی خود را فعال و شاخه های مختلفی را برای مرکز روانپزشکی با دو رویکرد فیلدهای مختلف روانپزشکی(کودکان، نوجوانان ، سالمندان و طب اعتیاد) ایجاد کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد متذکر شد: خاصیت رشته روان پزشکی ایجاد رابطه در هر زمینه ای با دیگر رشته ها است؛ که بر همین مبنا بسیاری از تحقیقات طرح های پژوهشی و پایان نامه های ما در ارتباط با دیگر رشته ها ایجاد می شود.

دکتر طلایی تصریح کرد: این مرکز در رشته های مختلفی از جمله زنان، داخلی، غدد، ریه، علوم پایه (ژنتیک پزشکی و بخش ایمونولوژی و... فعالیت و با دانشکده دندان پزشکی، داروسازی، طب سنتی و رشته های نورولوژی، نوروسرجری و...دارای طرح مشترک تحقیقاتی است.

بیمارستان ابن سینا بزرگترین بیمارستان روانپزشکی کشور است

وی از بیمارستان ابن سینا تحت عنوان بزرگترین بیمارستان روانپزشکی و آموزشی کشور یاد کرد و ابراز داشت: ما ارتباط خود را با بیمارستان بزرگ ابن سینا که از نظر تعداد تخت(750 تخت) از بیمارستان امام رضا(ع) نیز بزرگ تر است حفظ و تقویت کرده و از این پتانسیل بزرگ در مسیر انجام تحقیقات خود استفاده می کنیم.

ريیس مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری افزود: عمده بخش های مختلف که در کریکولوم آموزش روانشناسی کشور می باشد، در این بیمارستان ایجاد شده و جزء معدود گروه هایی به شمار می رویم که تمام بخش ها(روانپزشکی، سالمندان(آقا و خانم) کودکان (پسر و دختر) و اعتیاد) را دارا هستیم.

دکتر طلایی به امکانات موجود و در دسترس مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری در بیمارستان ابن سینای مشهد اشاره کرد و افزود: لابراتوار خوابی که در این بیمارستان ایجاد شده است اولین لابراتوآر خواب آموزشی کشور محسوب می شود و ما بسیاری از تحقیقات و پایان نامه های خواب خود را در این مرکز انجام می دهیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به تاسیس اولین RTMS کشور در بیمارستان ابن سینای مشهد اشاره کرد و بیان داشت: چندین طرح تحقیقاتی بسيار مهم در این مرکز بر روی RTMS که در واقع «درمان با تحریک مغناطیسی فرا جمجمه ای» محسوب می شود صورت گرفته است.

وی در ادامه اظهار داشت: در این مرکز با توجه به محدودیت بودجه ای موجود در دانشگاه بلافاصله به درآمد زایی برای هر گونه پژوهش خود پرداختیم و این در حالی بود که رشته روانپزشکی به خودی خود رشته پردرآمدی محسوب نمی شود.

مرکز تحقیقات روانپزشکی در تولید ثروت موفق بوده است

ريیس مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری ابراز داشت: در ابتدا جهت تامین مالی این مرکز از لاین طب اعتیاد استفاده و دوره های آموزش اعتیاد (درمان نگه دارنده با متادون) را در مرکز تحقیقات راه اندازی کردیم.

دکتر طلایی به برگزاری بیش از 60 دوره آموزشی اعتیاد در این مرکز تحقیقات اشاره و اضافه کرد: در هر کدام از این دوره ها با امتیاز بازآموزی حدود 35 نفر از پزشکان کشور حضورداشته اند که به طور میانگین حدود دو هزار پزشک از سراسر کشور در این دوره ها شرکت کرده اند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: در این میان تلاش کردیم ارتباط نزدیکی با وزارت بهداشت و سایر مراکز تحقیقاتی برقرار کنیم به نحوی که سال گذشته در سفری به تهران؛ معاون پژوهشی وزارت بهداشت، مشهد را در کنار تهران و شیراز از عمده مکان هایی معرفی کرد که در حال ارائه طرح تحقیقاتی و پزوهشی در حوزه روان پزشکی است.

مرکز تحقیقات روانپزشکی مشهد قطب پژوهش در کشور است

دکتر طلایی مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری را یکی از قطب های پژوهش روانپزشکی کشور از نگاه وزارت بهداشت معرفی کرد و گفت: با توجه به این پتانسیل سال گذشته بودجه 100 میلیون تومانی از سوی وزارت بهداشت جهت گسترش تحقیقات روانپزشکی در اختیار این مرکز تحقیقات قرار گرفت.

 ريیس مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری مطرح کرد: در سفر وزیر بهداشت در سال گذشته و در لحظه تحویل سال به بیمارستان ابن سینا؛ علاوه بر اختصاص بودجه ای بالغ بر یک میلیارد تومان جهت ساخت مجموعه آموزشی بیمارستان، حدود 300 میلیون تومان بودجه جهت ساخت مرکز تحقیقات روانپزشکی دریافت شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ساخت ساختمان جدید این مرکز در حال انجام است و تا حدود هشت ماه دیگر به اين مکان منتقل خواهیم شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد این مرکز را به لحاظ تولید درآمد از استثنا ترین مراکز تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانست و ابراز داشت: علی رغم این که در شرح برنامه مراکز تحقیقاتی به تولید درآمد اشاره شده است؛ اما تعداد محدودی از مراکز در دانشگاه به این موفقیت دست پیدا کرده اند.

دکتر طلایی ابراز داشت: جهش این مرکز تحقیقات در طول هفت سال را موجب دیده شدن آن در سطح کشور دانست و یادآور شد: مرکز تحقیقات که بودجه مصوب سال گذشته آن حدود 25 میلیون تومان است توانسته در همان سال حدود 200 میلیون تومان تولید درآمد داشته باشد؛ که این رشد هشت برابری درآمد بر اساس وظایف مراکز تحقیقاتی در هر مرکز دیگری به شرط داشتن رشد علمی می تواند صورت بگیرد.

وی به طرح های تحقیقاتی این مرکز اشاره کرد و ابراز داشت: طرح های این مرکز می تواند توصیفی و ساده و کم درآمد باشد؛ اما در هنگام کار بر روی موارد ترانسکچوال به عنوان طرح های علوم پایه( ژنتیکی، بررسی MRI، حجم های مغزی و...) نیازمند بودجه های کلان هستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: ما می توانیم با افتخار اعلام کنیم که برای انجام طرح های تحقیقاتی نیازمند بودجه بالا در این مرکز محدودیت مالی نداشته ایم و این را به جرات اعلام می کنم؛ هرگز در تمام طول عمر این مرکز، عضو هیات علمی در گروه روانپزشکی وجود نداشته است که نیاز به بودجه جهت انجام کار طرح تحقیقاتی داشته و با پاسخ منفی رو به رو شده باشد.

ريیس مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری خاطر نشان کرد: در حال حاضر معضل اصلی ما نبود پژوهشگر خبره است که بتواند در این مرکز؛ پژوهش هایی در سطح بالا انجام دهد.

دکتر طلایی به انجام موافقت های اولیه دریافت ساختمان چند طبقه از ستاد مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و ابراز داشت: بنا است که واحد آموزش و پژوهش اعتیاد مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری دانشگاه به این ساختمان منتقل شود.

وی ایجاد ارتباط میان مراکز تحقیقاتی و دیگر ارگان ها در کشور را منجر به رشد تولید دانش و جذب سرمایه بر اساس پتانسیل دیگر واحد ها دانست و ابراز داشت: اخیرا با ستاد علوم شناختی ریاست جمهوری ارتباط بر قرار کرده و دکتر خرازی و معاون آموزشی و پژوهشی وی از مرکز تحقیقات دیدن کردند که در این دیدار؛ روسای تمام دانشگاه های حیطه پزشکی و غیر پزشکی استان مهمان این مرکز تحقیقات بودند.

وی در پایان گفت: این مرکز از یک رشد سازمانی کار خود را آغاز کرد و اکنون با عبور از استان و کشور در سطح بین المللی شناخته شده و کارشناسان آن در سطح جهانی در حال ارتباط گیری هستند؛ مطمئنا برای حفظ این موقعیت باید حمایت مسئولان دانشگاه را در کنار خود حس کنیم. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار