اختراع عینک سنجش دید با استفاده از لنز کانون متغیر در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

محققان مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به طراحی عینک سنجش دید با استفاده از لنز کانون متغیر شدند.

به گزارش وب دا، این اختراع به همت دکتر عباس عظیمی خراسانی، دکتر هادی استادی مقدم ، محمد ابراهیم تولایی ، رامین یزدان پرست و مهدیس چمن آرا با شماره ثبت888-37 در اداره ثبت اختراعات به ثبت رسیده است.

عینک سنجش دید با استفاده از لنز کانون متغیر ( sight measurement glasses with variable focus lens ) ابداع شده و ابزاری برای تعیین دقیق تر نمره چشم به شمار می رود.

 این ابزار دارای تنها سه عدسی است. در این ابزار، جابجایی نسبی دو عدسی با دو نوع تراش متفاوت، جایگزین عملکرد 60 لنز موجود در جعبه لنز شده است.

 همچنین جابجایی عدسی سومی با نوع تراشی  متفاوت ، جایگزین عملکرد 40 لنز دیگر موجود در جعبه لنز شده است.

به این ترتیب، بوسیله جابجایی این سه عدسی،نمره چشم افراد دچار عیوب دوربینی و نزدیک بینی و آستیگماتیسم تعیین خواهد شد.

عملکرد این وسیله مشابه عملکرد دستگاه های فاراپتر، رتینسکوپ و تریال فریم هایی است که درحال حاضر به همراه جعبه لنز در اختیار چشم پزشکان قرار دارد. با این تفاوت که این ابزار کوچک تر است و تمامی توانمندی های تجهیزات قبلی در یک تریال فریم که سه عدسی طراحی شده در آن ثابت میشود گنجانده شده است. لذا جابجایی آن آسان تر شده و از لحاظ اقتصادی  به صرفه تر است.

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار