مشهد از ظرفیت های مناسبی در زمینه سلول های بنیادی برخوردار است

  • PDF

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی ریاست جمهوری با اشاره به ظرفیت های مناسب استان خراسان رضوی در زمینه سلول های بنیادی اظهار داشت: نقشه راه و برنامه ای این استان به منظور استفاده از تمامی ظرفیت های موجود و گسترش فعالیت های این حوزه در حال پیگیری و برنامه ریزی است.

به گزارش وب دا،دکتر حمیدیه در شورای سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی استان خراسان رضوی ؛ تاکید کرد: نقشه راهی که در زمینه سلول های بنیادی در حال برنامه ریزی است،حاصل از نیروی انسانی قدرتمندی است که در این استان مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه شورای سلول های بنیادی در استان های مختلف نقاط قوت منحصر به فردی دارد  تصریح کرد: استان خراسان رضوی خوشبختانه از همکاری و تعامل میان دانشگاهی مناسبی بهره مند است.

دکتر حمیدیه با اشاره به اهمیت تحقیق و پژوهش در زمینه سلول های بنیادی اظهار داشت: علم آینده پزشکی به سمت سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در حرکت است. به این معنی که تولید اندام های انسانی هم اکنون در سطح دنیا مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری و تاکید بر گسترش فعالیت در زمینه سلول های بنیادی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با حرکت به موقع به سمت این علم می تواند جایگاه و بازاری مناسب در این حوزه از علم در دنیا کسب نماید.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی ریاست جمهوری افزود: فناوری مورد نظر ستاد تنها بخش پزشکی آن نیست بلکه تولید محصولاتی که مورد نیاز برای کشور در این حوزه هستند و هم اکنون وارد می شوند نیز بسیار مهم است و می بایست سرمایه گذاری و برنامه ریزی برای  تولید تمامی تجهیزات در کشور صورت پذیرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این نشست با تاکید براجرای طرح های تحقیقاتی فناورانه و توجه به حوزه پژوهش اظهار داشت: گسترش تحقیقات علمی و درمانی در زمینه سلول های بنیادی نقش موثری در جذب توریسم سلامت نیز دارد.

دکتر تفقدی با اشاره به اینکه  زمانی که بحث خدمات و توریسم سلامت مطرح می شود توجه استاندارد به خصوص در زمینه بالینی  نیز اهمیت ویژه ای پیدا می کند خاطر نشان کرد: بر این اساس، تعاملات متعددی را با معاونت علمی و فناوری و وزارت بهداشت و معاونت غذا و دارو داشته ایم تا بتوانیم زمینه های لازم جهت اخذ GMP را کسب نماییم که این امر ما را در عرصه توریسم سلامت یاری خواهد نمود.

وی تاکید کرد: تبیین سریع استانداردها و GMP فضاهای تولیدی و محصولات  درمانی اهمیت ویژه ای در این خصوص دارد.

دکتر قاسمی دبیر شورای سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه ضمن اشاره به تهیه و تدوین آئین نامه  شورای سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی استان خراسان رضوی اظهار داشت: پس از نخستین نشست این شورا جلسات متعددی با متخصصین، دانشگاهیان و مسئولین مرتبط با حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در سطح استان برگزار گردید که منجر به شکل گیری آیین نامه شورای سلول های بنیادی استان شد که چارت سازمانی آن نیز مشخص گردیده است. 

 وی در ادامه جهت تصویب آیین نامه شورا به ارائه مفصلی از مباحث مطرح شده در آن پرداخت و موارد به شکل جداگانه مورد بحث و بررسی کارشناسی قرار گرفت.

دکتر حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی ریاست جمهوری در سفر به مشهد مقدس از امکانات علمی و تحقیقاتی دانشگاه ها و مراکز علمی بازدید کرد. 

 

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار