ماموریت محوری و هدف گذاری بر اساس نیازهای پژوهشی استان از برنامه های مهم دانشگاه

  • PDF

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ماموریت محوری و هدف گذاری بر اساس نیاز های پژوهشی و دانشگاه را از برنامه های مهم دانشگاه عنوان کرد.

به گزارش وب دا، دکتر محسن تفقدی در مراسم تقدیر از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه بر این اساس در یک سال اخیر اولویت های پژوهشی دانشگاه بر اساس نیاز استان تعیین شده و پژوهشگران نیز از گرندهای پژوهشی برخوردار می شوند اظهار داشت: در سال گذشته 45 طرح و در سال جاری نیز 54 طرح بر اساس اولویت های پژوهشی مورد حمایت قرار گرفته است.

وی با اشاره به جایگاه سوم دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه پژوهش در دو سال اخیر خاطر نشان کرد: برنامه های پژوهشی این دانشگاه تنها برای کسب رتبه های کشوری نیست بلکه هدف گذاری و برنامه ریزی بر اساس نیازهای استان و دانشگاه صورت می گیرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اجرای طرح رجیستری برخی از بیماری ها از سال گذشته در دانشگاه اظهار داشت: این برنامه یکی از اهداف مهم دانشگاه است که به منظور ایجاد زمینه پژوهش برای گروه های بالینی در دستور کار قرار گرفته است و بر اساس رتبه بندی وزارت بهداشت،این دانشگاه رتبه دوم را کسب کرد.

دکتر تفقدی با اشاره به اجرای طرح کوهورت در سال جاری خاطر نشان کرد: بر اساس این طرح 5 هزار نفر از کارکنان دانشگاه به مدت ده سال در زمینه سلامت مورد پایش قرار می گیرند.

وی به ادغام مراکز تحقیقاتی مرتبط با یکدیگر اشاره کرد و گفت: بر اساس این برنامه، مراکز تحقیقاتی که تا کنون موفق به کسب موافقت اصولی از وزارت بهداشت نشده اند با دیگر مراکز ادغام می شوند که در سال جاری 13 مرکز با دیگر مراکز ادغام خواهند شد.

دکتر تفقدی گفت: بر اساس این طرح تعداد مراکز تحقیقاتی از 49  مرکز به 36 مرکز تحقیقاتی کاهش خواهد یافت.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد ایجاد مراکز تحقیقات بالینی در بیمارستان های امام رضا(ع) و قائم(عج) را از دیگر برنامه های اجرا شده در این معاونت برشمرد و گفت: این طرح بر اساس برنامه های کلان دانشگاه و حمایت از تحقیقات در حوزه بالین انجام شده است و اعضای هیات علمی پژوهشی نیز در آن مستقر شده اند.

دکتر تفقدی افزود: راه اندازی کمیته های اخلاق پزشکی در دانشکده های داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی، گسترش روابط با یونسکو و سازمان بهداشت جهانی و برنامه ریزی برای تاسیس مرکز نوع دو یونسکو در مشهد از دیگر فعالیت های مهم این دانشگاه به شمار می رود.

وی در ادامه از افتتاح اتاق تمیز برای تولید محصولات دارویی جامد، نیمه جامد و مایع در فضای بالغ بر 400 متر مربع تا پایان امسال خبر داد و گفت: همچنین اتاق تمیز زیست فناوری نیز به منظور تولید محصولات بیوتکنولوژی به زودی افتتاح خواهد شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد ایجاد ساختمان پژوهشی چند منظوره در فضایی بیش از 13 هزار متر مربع، طراحی اتاق تمیز سلولهای بنیادی و بیوبانک در پژوهشکده بوعلی از جمله برنامه های این معاونت برشمرد که تمامی اقدامات آن انجام شده است اما به دلیل کمبود منابع مالی هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است.

دکتر تفقدی با اشاره به اینکه تحقیق و پژوهش اساس و پایه پیشرفت و توسعه کشور است و باید در این زمینه تفکر راهبردی داشت خاطر نشان کرد: در چشم انداز 1404 سهم پژوهش در کشور باید 4 درصد تولید ناخالص ملی باشد که این رقم هنوز در حد 0.5 درصد است.

وی با تاکید بر اینکه با چشم انداز تعیین شده در حوزه پژوهش هنوز فاصله زیادی داریم اظهار داشت: توسعه کشور تنها با پژوهش و فناوری پیش می رود و اگر به این حوزه توجه نشود به طور حتم نمی توانیم در مجامع بین المللی نیز پیشرفت های چندانی داشته باشیم. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.