معاون تحقیقات و فناوری؛ تکمیل 30 رجیستری و ثبت اطلاعات بیماری ها در کشور

  • PDF

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از تکمیل 30 رجیستری و ثبت اطلاعات بیماری ها در کشور خبر داد و اظهار داشت: به زودی 20 رجیستری دیگر نیز مراحل آماده سازی آن تکمیل خواهد شد.

به گزارش وب دا، دکتر رضا ملک زاده در حاشیه مراسم اختتامیه نخستین کنگـره بین المللـی  ثبت بیماری ها و  پیامد های سلامت که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از 26 الی 28 بهمن در هتل پردیسان برگزار شد؛ با اشاره به اینکه تا پیش از این نظام ثبت اطلاعات و بیماری ها در کشور وجود نداشت اظهار داشت: در سه سال اخیر تلاش های زیادی صورت گرفت تا برای حداقل یکصد بیماری که شایع ترین بیماری های ایران هستند و 80 درصد بیماری ها را تشکیل می دهند نظام ثبت ایجاد شود

وی، بیماری های قلبی و عروقی، سکته های قلبی، ام اس، سوانح و حوادث و تصادفات،ضایعات نخاعی و بیماری  مزمن التهابی روده را از جمله مواردی برشمرد که در حال حاضر کار ثبت آنها در دانشگاه های علوم پزشکی در حال انجام است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به ثبت بیماری سرطان به عنوان یک بیماری شایع در کشور اظهار داشت: یکی از مشکلات کشور در گذشته ثبت سرطان بدون در نظر گرفتن جمعیت هر منطقه بود که در حال حاضر ثبت این بیماری در 10 استان کشور به موازات ثبت 100 بیماری دیگر در حال انجام است و پیش بینی می شود نخستین اطلاعات این برنامه نیمه سال آینده آماده ارائه شود.

دکتر رضا ملک زاده تاکید کرد: به طور کلی نظام ثبت بیماری ها به عنوان یک زیر ساخت مهم در حوزه پژوهش های بالینی،درمان و گسترش خدمات به مردم به شمار می رود و تحقق و اجرای آن به مراقبت بهتر از بیماران و اطلاع رسانی و آموزش بیمارانی که بیماری خاص دارند کمک می کند.

 

گفتنی است: نخستین کنگـره بین المللـی  ثبت بیماری ها و  پیامد های سلامت با حضور بیش از 300 تن از متخصصان و اندیشمندان داخلی و حخارجی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد 26الی 28بهمن در هتل پردیسان مشهد برگزار شد.

 

اصول تاسیس و مدیریت نظام های ثبت، مالکیت داده ها و اصول اخلاقی در برنامه های ثبت بیماری ها، فن آوری اطلاعات و نرم افزار های ثبت بیماری ها، کنترل کیفی در ثبت بیماری ها، نقش سیستم های طبقه بندی و نامگذاری بیماری ها و استانداردهای مربوط به اقلام اطلاعاتی و پیوند بانک های اطلاعاتی و تحلیل داده ها از جمله محورهای کنگره بین المللی ثبت بیماری ها و پیامدهای سلامت بود.

 

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار