دسترسي پژوهشگران و اعضاي هيات علمي به متن کامل جديدترين منابع علمي

  • PDF

رييس اداره منابع علمي و اطلاع رساني معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، از اقدامات مهم و کليدي به منظور دسترسي پژوهشگران و اعضاي هيات علمي دانشگاه به متن کامل جديدترين منابع علمي  خبر داد.

به گزارش وب دا، دکتر رامين صادقي با اشاره به اینکه اداره منابع علمي و اطلاع رساني دانشگاه،نزدیک به يک سال است که فعالیت جدی در خصوص دسترس پذيري آسان تر اعضاي هيات علمي و پژوهشگران دانشگاه به اصل مقالات و منابع علمي پژوهشي معتبر دنيا آغاز نموده است.

وی خاطر نشان کرد: مرکز توسعه اطلاعات و انتشارات علمي وزارت بهداشت  نیز در 5 سال گذشته  تلاش هايي را برای عقد قرارداد با ناشران معتبر بين المللي بمنظور دسترسي به منابع علمی در سطح شبکه دانشگاههاي علوم پزشکي کشور انجام مي دهد اما در بسياري موارد پژوهشگران نياز به مقالاتي دارند که در قراردادهاي آن مرکز نیست و يکي از وظايف اين اداره، برنامه ريزي و مذاکره و جستجوي مستمر و گاه روزانه براي فراهم آوري و تامين متن کامل مقالات مورد نياز پژوهشگران دانشگاه است. 

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: از طريق مذاکره با موسسه اي معتبر،  اين امکان صرفا تحت شبکه دانشگاه در قالب فراهم آوري و تامين متن کامل مقالات مورد نياز براي اعضاي هيات علمي و دانشجويان تحصيلات تکميلي ايجاد شده است.

دکتر صادقی، پيشگيري از بروز بي اخلاقي ها و تقلب علمي در مقالات و تکميل سامانه (علم سنجي) اعضاي هيات علمي را از دیگر اقدامات برشمرد.

رييس اداره منابع علمي و اطلاع رساني معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه علوم پزشکی مشهد  تصریح کرد: با توجه به نیاز روز افزون به بررسی سرقت علمی/ادبی پیش از ارسال مقالات به مجلات علمی و براي پيشگيري از برخي موارد بي اخلاقي ها و تقلب علمي يا پديده plagiarism که يکي از پديده هاي بسيار چالش برانگيز در توليد علم دنياست، واحد مجلات علمي و پژوهشي اين اداره، موفق شد طي بررسي نرم افزارها و برنامه هاي کاربردي متعدد، امکان استفاده از يک نرم افزار معتبر با عنوان ithenticate را در شبکه دانشگاه براي استفاده اعضاي هيات علمي و پژوهشگران دانشگاه فراهم کند. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار