تولید داروی گیاهی از عصاره فلفل در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

پژوهشگران مرکز رشد فناوری فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به طراحی و ساخت داروی گیاهی از عصاره فلفل با خاصیت تقویت کننده دستگاه گوارش شد.

به گزارش وب دا، دکتر فاطمه حسن زاده اول سرپرست این تیم پژوهشی در این خصوص اظهار داشت: با توجه به اینکه 40 درصد افراد جامعه مبتلا به مشکلات گوارشي همچون سوءهاضمه و رفلاکس هستند، تولید فرآورده‌ای جهت درمان ناراحتی­های گوارشی و سوءهاضمه از اهداف این دارو به شمار می رود.

این محقق مرکز رشد فرآورده­ های دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: یکی از راههای درمان و رفع مشکلات گوارشی استفاده از عصاره‌های گیاهی است که بر این اساس مطالعات بالینی نشان داد که ترکیب عصاره گیاهی Piper nigrum، Piper longum و Zingiber officinale سبب تقویت دستگاه گوارش، کمک به هضم و متابولیسم مناسب مواد غذایی، تسکین دردهای گوارشی، درمان سوء­هاضمه، ضد نفخ و پاکسازی طبیعی بدن می­شود.

وی خاطر نشان کرد:کپسول گیاهی پیپرجین به عنوان محصولی دانش بنیان برای نخستین بار توسط شرکت دانش بنیان "کیمیا فرآور بوعلی" مستقر در مرکز رشد فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تولید شد.

این محقق مرکز رشد فرآورده­های دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه ترکیب اصلی موجود در فلفل سیاه و دارفلفل ماده شیمیایی به نام Piperine است اظهار داشت: این ترکیب بر فعالیتهای متابولیکی در بدن تأثیر میگذارد.

دکتر فاطمه حسن زاده اول افزود: مطالعات فارماکولوژیک نشان داده اند که پیپرین مولد حرارت بوده، فراهمی زیستی مواد مغذی و داروهای تجویز شده همراه با آن افزایش یافته و سبب افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش موکوس میشود.

وی تصریح کرد: ,Gingerol و Shogaol، اجزاء اصلی و فعال در زنجبیل، سبب سرکوب انقباضات معده شده، ترشحات معده را کاهش داده و سبب کاهش استفراغ می شود.

 رییس مرکز رشد واحدهای فناوری فراورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: بنابراین ترکیب گیاهی فلفل سیاه، دارفلفل و زنجبیل به هضم غذا در دستگاه گوارش کمک کرده و همچنین سبب پاکسازی طبیعی بدن میگردد.

این کپسول توسط پژوهشگران مرکز رشد فرآورده­ های دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به سرپرستی فاطمه حسن زاده اول، محقق و دکترای گیاهان دارویی طراحی و مطالعات آزمایشگاهی و فرمولاسیون این داروی گیاهی که حاوی مواد مؤثره Piperine،Gingerol  و Shogaol بوده، در پژوهشکده بوعلی انجام شده است.

پروانه ساخت این دارو در بهمن ماه ۱۳۹5 از سوی سازمان غذا و دارو صادر، و در حال حاضر 100 هزار کپسول به عنوان اولین بچ این دارو تولید شده است.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار