افتتاح مرکز کهورت پایش سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، مرکز کهورت پایش سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد افتتاح شد.

به گزارش وب دا، مدیر امور پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حاشیه این مراسم گفت: جهت ساخت و تجهیز مرکز پایش سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد که در بیمارستان امام رضا(ع) ایجاد شده  یک میلیارد تومان هزینه شده است و هزینه پایش سلامت برای هر فرد مراجعه کننده حدود 500 هزار تومان است که برای پرسنل دانشگاه به صورت رایگان خواهد بود.
دکتر سعید اسلامی افزود: در این مرکز ایستگاه هایی وجود دارد که فرد مراجعه کننده مرحله به مرحله به لحاظ سلامتی در بخش های وضعیت تغذیه، قلب و عروق، تن سنجی و بدنی مورد بررسی قرار میگیرد و مجموعه ای از آزمایشات را نیز به صورت متمرکز تحت عنوان آزمایشات خون و ادرار انجام میدهد. البته در تلاش هستیم تا در اینده آزمایشات مربوط به چشم و گوش نیز به این مجموعه افزوده شود.
مجری پروژه پایش سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: در طول سالیان آینده وضعیت سلامت افراد مراجعه کننده پیگیری خواهد شد و افراد دچار شده به چالش و مشکل در قالب این طرح به مراکز درمانی ارجاع داده می شوند.
دکتر اسلامی سلامت جسمی کارکنان دانشگاه را بسیار مهم دانست و گفت: نیروی انسانی سالم در ارائه خدمات به مردم بسیار تاثیرگذار می باشند.
وی تاکید کرد: نیروی انسانی در واقع با ارزش ترین سرمایه یک سازمان هستند و طبیعی است که هر کدام از اجزای این سرمایه اگر از کار افتاده شوند برای دانشگاه و کشور هزینه در بر خواهد داشت و از این جهت هر سازمانی باید تلاش کند نیرویی انسانی خود راحفظ کند.
دکتر اسلامی اضافه کرد: پایش سلامت از طرفی جنبه فردی دارد و مانع از آسیب کارکنان دانشگاه می‌شود و از سویی اطلاعات پژوهشی ارزشمندی را در اختیار ما قرار می‌دهد. 
مدیر امور پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: جهت مراجعه کارکنان به مرکز سیستم نوبت دهی ایجاد و به محض راه اندازی نوبت دهی صورت میگیرد و بروشورهایی نیز در اختیار پرسنل قرار داده میشود که مسیر ورود به مرکز را معرفی می کند و در نهایت دعوت نامه هایی جهت حضور کارکنان با ظرفیت 35 نفر در روز پس از آغاز به کار مجموعه به شکل پایلوت ارائه میشود.
وی از ایجاد پرونده الکترونیکی برای شرکت کنندگان خبر داد و افزود: جهت ساخت و تجهیز این مرکز با حمایت های انجام شده از سوی وزارت بهداشت حدود یک میلیارد تومان هزینه شده است و هر پایش سلامتی که انجام میشود نیز حدود 500 هزار تومان برای هر فرد هزینه در بر دارد که به صورت رایگان برای پرسنل دانشگاه انجام می شود. 
مجری پروژه پایش سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پاسخ به این سوال که سلامت روان در پایش سلامت کارکنان دیده شده است یا خیر؟ بیان داشت: این اتفاق در این مرکز با توجه به اینکه بر بیماری های قلبی عروقی تمرکز زیادی وجود دارد بسیار محدود انجام میشود؛ اما تلاش شده در حوزه سلامت روان نیز بر مواردی چون افسردگی و اضطراب های شغلی توجه شود؛ البته  در شرایط فعلی به دلیل نبود آمادگی پشتیبانی و فنی وارد جزئیات بیشتر در این مقوله نمی شویم.
دکتر اسلامی گفت: در مرحله نخست این مطالعه حدود 10 هزار نفر از پرسنل دانشگاه که در شهر مشهد فعالیت می کنند مورد پوشش قرار می گیرند و در مرحله دوم کلیه پرسنل دانشگاه تحت هر گونه قراردادی با دانشگاه قرار داشته باشند به صورت عادلانه مورد پوشش قرار خواهند گرفت.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار