دکتر دارابی، حوزه سلامت یکی از حوزه های پیشرو کشور در سال های اخیر بوده است

  • PDF

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: حوزه سلامت یکی از حوزه های پیشرو کشور در  سال های اخیر  محسوب می شود و اقداماتی که در این حوزه صورت گرفته از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون کم نظیر بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مراسم دیدار با کارکنان شهرک دانش و سلامت با اشاره به اینکه اقداماتی که در حوزه های درمان، بهداشت، توسعه، غذا و دارو، آموزش و دانشجویی فرهنگی شده بی نظیر بوده است اظهار داشت: در سال های اخیر 320 هزار متر مربع نوسازی و 330 هزار متر مربع بازسازی در واحدهای زیر پوشش دانشگاه به بهره برداری رسید که این اقدام گام موثری در راستای گسترش خدمات به شمار می رود.

دکتر محمد رضا دارابی خاطر نشان کرد: ساخت بیمارستان 610 تختخوابی امام رضا(رع)، دانشکده داروسازی، مجتمع آموزشی پژوهشی رفاهی سپید، ساخت تالار دانشجو، ایجاد دانشکده طب ایرانی و مکمل از جمله پروژه های عمرانی است که در سال های اخیر به ثمر نشسته است.

دکتر دارابی با تاکید بر اینکه در حال حاضر آموزش در تمامی رده های تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد صورت می گیرد تصریح کرد: کسب رتبه دوم در حوزه پژوهش و فناوری، رتبه چهارم در حوزه پژوهش، کسب رتبه اول در حوزه درمان، کسب رتبه نخست در حوزه گردشگری سلامت و روابط بین الملل، کسب رتبه برتر در حوزه بهداشت و ارائه خدمات بهداشتی به مناطق حاشیه شهر مشهد از جمله موفقیت هایی است که در سال های اخیر در بخش های مختلف دانشگاه کسب شده است.

وی با قدردانی از تلاش تمامی اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان در کسب موفقیت های دانشگاه خاطر نشان کرد: توسعه فعالیت های فرهنگی و دانشجویی، تامین خوابگاه برای دانشجویان، افزایش کنترل کیفی مواد غذایی و تلاش برای تامین دارو و جلوگیری از کمبود آن از دیگر اقداماتی است که در راستای افزایش رضایت مندی مردم و گسترش خدمات صورت گرفته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه مقوله سلامت باید به صورت اجتماعی شود و هر سازمان وظیفه خود را در ارتقاء و حفظ سلامت جامعه بداند تصریح کرد: در سال های اخیر با ارتباط موثر با سازمان های مردم نهاد، خیران و دوستداران دانشگاه تلاش شد در مسیر اجتماعی شدن امر سلامت گام برداشته شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با کمبود 60 هزار متر مربع فضای آموزشی روبروست اظهار امیدواری کرد: ساخت دانشکده های پرستاری و مامایی، بهداشت، طب ایرانی و مکمل که قرار است در پردیس دانشگاه اجرایی شود تا دو سال آینده به بهره برداری برسد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: در دولت های یازدهم و دوازدهم به گونه ای در حوزه توسعه فضای فیزیکی در بخش های مختلف تلاش شد تا آیندگان تا سال های آینده در بخش های مختلف درمانی، غذا و دارو،بهداشتی و آموزشی نیازی به توسعه نداشته باشند.

دکتر دارابی ضمن تبریک سال جدید به خانواده بزرگ دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار امیدواری کرد: با همراهی و  همکاری اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان بیش از پیش در مسیر توسعه و پیشرفت دانشگاه گام برداریم.

در پایان این مراسم لوح تقدیر و هدایایی از سوی سه معاونت درمان، غذا و دارو ، توسعه مدیریت و منابع دانشگاه به پاس حمایت های صورت گرفته در یک سال اخیر به رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اهدا شد.

تجلیل از خانواده های مرحوم دکتر نادری، مرحوم عشقی زاده و مرحوم وطن دوست که در سال 96 دیده از جهان فروبستند و به دیار باقی شتافتند از دیگر بخش های این مراسم بود.

پیش از سخنان رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر بحرینی معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن تبریک پیشاپیش سال جدید و یادی از درگذشتگان شهرک دانش وسلامت، از حمایت های رییس دانشگاه در پیشبرد برنامه های این حوزه قدردانی نمود.

تصویب تشکیلات بیمارستانی یکی از افتخارات دانشگاه به شمار می رود

  • PDF

رییس  دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: : تصویب تشکیلات بیمارستانی یکی از افتخارات دانشگاه محسوب می شود که به تعداد پست های بیمارستانی افزوده می شود.

 به گزارش وب دا؛ دکتر محمد رضا دارابی در مراسم افتتاح مرکز یونسکوی نوع دو در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: ایجاد این مرکز به لحاظ نیاز بین المللی شرایط ویژه ای است؛ که به همت تلاش گران در دانشگاه مشهد ایجاد شده است.

 وی ادامه داد: باید با استفاده از توان علمی اعضای هیات علمی، اساتید، کارکنان و دانشجویان خود در دانشگاه علوم پزشکی مشهد این مرکز را تقویت کنیم.

دکتر دارابی به تلاش های دکتر غیور مبرهن به عنوان یکی از اعضای هیات علمی برتر دانشگاه در جهت تشکیل مرکز یونسکو در مشهد اشاره کرد و ابراز داشت: باید این موفقیت؛ که در سایه همکاری حوزه پژوهشی دانشگاه ایجاد شده است با مساعدت نهادهای برون دانشگاهی به قدم های مثبتی در امر آموزش و پژوهش ختم شود.

برگزاری کنگره های بین المللی در مسیر تبادل اندیشه تاثیر گذار است

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در قسمت دوم صحبت های خود به موفقیت های دانشگاه در سال جاری اشاره و بیان داشت:  برگزاری کنگره های بین المللی در سال جاری ( تغذیه، فرآورده های حلال و غیره) با حضور افراد شاخص و برجسته بین المللی در مسیر تبادل اندیشه، افکار، ارتقاء کیفیت و کمیت بسیار تاثیر گذار بوده است.

 وی افزود: تشکیلات بیمارستانی یکی از افتخارات دانشگاه به شمار می رود؛ که طی چند روز اخیر کسب و به تصویب رسیده است. که در سایه این موفقیت با حمایت وزارت بهداشت و تلاش گران در اداره تحول اداری و حوزه توسعه به تعداد پست های بیمارستانی افزوده می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: تشکیلات بانک چشم نیز مستقل از تشکیلات بیمارستانی به ثبت رسیده است که این نیز موفقیت بزرگی در نوع خود می باشد.

وجود شش دانشمند یک درصد برتر در دانشگاه مشهد نشان از توان علمی این دانشگاه دارد

وی کسب رتبه دوم پژوهشی و حضور شش دانشمند یک درصد برتر جهان در دانشگاه مشهد را نیز از موفقیت های این دانشگاه برشمرد و اظهار داشت: کسب رتبه دوم در حوزه پژوهشی در میان دانشگاه های کشور در زمینه فناوری به دست نخبگان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه نیز در سال 96 قابل توجه و نشان از توان علمی دانشگاه دارد.

 دکتر دارابی افزود: کسب سه رتبه برتر در جشنواره رازی در کنار موارد بیان شده حرکت مهم دیگری است که نباید کم رنگ شود تا علاوه بر معرفی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و شناخته شدن آن برای مردم و در سطح بین الملل بتواند برای دیگر اعضای دانشگاه جهت رسیدن به این موفقیت ها ایجاد انگیزه کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: همکاری با دانشگاه مونستر آلمان در زمینه نوروساینس و امکان اعزام دانشجوی PHD نوروساینس به کشور آلمان از دیگر برنامه های موفق دانشگاه در راستای بین المللی سازی و طرح تحول و نوآوری در نظام آموزشی است.

طی چهار سال گذشته جوان سازی در حوزه آموزشی اجرایی شده است

وی از جوان سازی در حوزه آموزشی دانشگاه خبر داد و گفت: بر  این اساس 150 استاد طی چهار سال گذشته بازنشسته و معادل این افراد؛ جوان خوش فکر و توانا جذب دانشگاه شده اند تا از دانش خود در این مسیر استفاده کنند.

دکتر دارابی اذعان داشت: از توان و تجربه اساتید بازنشسته نیز در زمینه های آموزشی و پژوهشی به عنوان اساتید افتخاری استفاده می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: در این راستا بیشترین تعداد اعلام نیاز شده با بیش از 66 نفر در فراخوان اسفندماه جاری بوده است تا از میان اساتید جوان افراد شایسته انتخاب شوند.

وی ساخت دانشکده داروسازی، مجموعه پژوهشی، آموزشی و رفاهی برج سپید و بیمارستان اکبر را از پروژه های شاخص معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه دانست و به کسب رتبه اول در حوزه درمان و نبود مشکل دارو در حوزه غذا و دارو به عنوان موفقیت های برجسته در این حوزه ها اشاره کرد.

دکتر دارابی نکته مهم در حوزه اجتماعی را، اجتماعی کردن سلامت دانست و گفت: باید در این زمینه این حوزه و دانشگاه فعالانه حضور پیدا کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به پوشش بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر جمعیت حاشیه شهر مشهد توسط حوزه بهداشتی دانشگاه اشاره کرد و گفت: در حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد خدمات شایسته ای را به مردم ارئه می دهد که امیدواریم مورد قبول واقع شود.

معاون برنامه ریزی وزارت بهداشت تاتارستان:موفقیت های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بخش های مختلف چشمگیر است

  • PDF

معاون برنامه‌ریزی وزارت بهداشت جمهوری تاتارستان گفت: در بازدیدهای انجام شده از قسمت های مختلف دانشگاه علوم پزشکی مشهد نسبت به موفقیت های این دانشگاه حیرت زده شدم.
دکتر ایدئال آیزتوللوف در گفت‌وگو با وب دا ضمن قدردانی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد و رییس این دانشگاه، اظهار داشت: سازماندهی منظم صورت گرفته در دانشگاه مشهد نیز بسیار مورد توجه بود و این حضور ما را به ایجاد همکاری های مشترک با دانشگاه علوم پزشکی مشهد بسیار ترغیب نمود.
وی توسعه رابطه با دانشگاه مشهد را خواستار شد و گفت: در این راستا تفاهم نامه ای بین شرکت ای هیدوز (شرکت تولید کننده شبیه سازهای پزشکی در جمهوری تاتارستان) با دانشگاه علوم پزشکی مشهد منعقد شد.
دکتر آیزتوللوف افزود:  این تفاهم نامه پیش عملکردی است برای آغاز همکاری مشترک جهت تولید شبیه سازهای آموزش پزشکی که به تولید مشترک ایران و روسیه (استان خراسان رضوی و جمهوری تاتارستان) برسد. 
وی اضافه کرد: از مزایای این تولید مشترک و تجهیز کردن دانشگاه علوم پزشکی مشهد با دستگاه های آموزش پزشکی این است که با این همکاری، نه تنها ایران و مناطق مختلف از این خدمات بهره مند می شوند بلکه کشورهای افغانستان، ترکمنستان و همسایه های ایران نیز از این مرکز که نمونه ای برای کل خاورمیانه خواهد بود استفاده می کنند. 
دکتر آیزتوللوف از رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد جهت حضور در جمهوری تاتارستان دعوت به عمل آورد و گفت: از دکتر دارابی به همراه همکارانشان دعوت می کنیم سفری به جمهوری تاتارستان داشته باشند تا همان گونه که امروز زیبایی ها و جدیت را در ایران دیدیم بتوانیم ما هم بخشی از کلینیک ها و متخصصان پیشرو خودمان را  معرفی کنیم و حوزه های همکاری دو جانبه پزشکی خود را بیشتر بررسی کنیم.
وی اظهار امیدواری کرد:  این اتفاق هر چه سریعتر رخ دهد و هر چه زودتر شاید در همین تابستان میزبان دانشگاه مشهد باشیم زمانی که تیم ملی ایران در روسیه خواهد بود و ما در کنار هم این تیم را تشویق کنیم.

 

 

 

تاکید رییس دانشگاه، پرستاران باید در بخش درمان بکارگیری شوند

  • PDF

دعوت رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای شرکت در راهپیمایی 22 بهمن رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت:به کارگیری فردی که آموزش پرستاری دیده و دارای تبحر در این راستا می باشد در امور اجرایی، ظلم به درمان است.

دکتر محمد رضا دارابی در گفت و گو با وب دا؛ در خصوص اهمیت کادر پرستاری در درمان بیماران، گفت: پرستاری خط اول درمان در مراقبت از بیماران در ابتدای بستری شدن است و این پرستاران هستند؛ که بعد از جراحی، درمان و در هنگام مرخص شدن بر بالین بیمار حضور پیدا می کنند.

 وی با تاکید بر اجتناب از به کارگیری نیروی پرستاری در امور دیگر متذکر شد: مدیران پرستاری به هیچ عنوان این اجازه را ندهند؛ که فردی که آموزش پرستاری دیده و تبحری در این راستا پیدا کرده است کار اجرایی  گرفته و به عنوان مثال منشی شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد پرستاری را اصل درمان دانست و بیان داشت: پرستاران عمده کار و بیشترین ممارست با بیمار را انجام می دهند و بیشترین زمان عمر خود را در بخش های بیمارستانی با بیماران همراه با صبر و تحمل زیادی می گذرانند.

دکتر دارابی تاکید کرد: مدیران پرستاری نیروها را به گونه ای مدیریت کنند که ضمن جا به جایی در تمام بخش ها؛ خللی در امور درمانی واحد ایجاد نشود. با این کار در بازه زمانی دو سال بیمارستان های مورد نظر، پرستاران حرفه ای خواهند داشت.

وی ماندن پرستار در یک بخش را موجب عدم جابه جایی پرستاران در هنگام بحران دانست و تصریح کرد:  با روش عنوان شده هر زمان کمبودی در این خصوص داشته باشیم به این دلیل که کادر پرستاری در عرض دو سال آموزش کافی را در بخش های مختلف دیده اند به راحتی می توانیم پرستاران را جا به جا کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: پرستاری خط اول درمان در مراقبت از بیماران در ابتدای بستری شدن است و بعد از جراحی و درمان و در هنگام مرخص شدن این پرستاران هستند که بر بالین بیمار حضور پیدا می کنند.

وی نقش پرستاری در درمان، پیشگیری و پیگیری را نقش بی بدیلی دانست و اضافه کرد: مسئولان باید شرایط  کار را برای پرستار در محیط پرستاری به نحوی فراهم کنند که پرستاران بتوانند با خیال راحت از بیمار خود پرستاری کنند.

دکتر دارابی سال جاری را سال بسیار خوب برای دانشگاه در زمینه های مختلف دانست و ضمن تاکید بر کسب موفقیت در سال 1397، گفت: ما اعتقاد داریم عالم محضر خدا است و بر اعمال و کارهای ما نظارت می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: مردم به اجبار به ما مراجعه می کنند و پس از درمان امیدوار  هستند دیگر به این مکان باز نگردند. از این جهت باید تلاش کنیم  تا از فرصت خدمتی که در اختیار ما قرار دارد به نحو احسن استفاده کنیم.

آخرین اخبار