رئیس دانشگاه ؛از پیشنهاد های عملیاتی در خصوص راهبردهای مدیریت هزینه استقبال می شود

  • PDF

نشست طرح تحول نظام سلامت قطب 9 کشوری با حضور دکتر گلمکانی نماینده مقام عالی وزارت و روسای دانشگاه های کلان منطقه 9 در سالن ریاست قرشی برگزار شد.

به گزارش وب دا، رییس دانشگاه علوم پزشکی در خصوص مدیریت هزینه اظهار داشت:  روسای دانشگاه های کلان منطقه 9 موظف شدند نسبت به ارسال پیشنهاد های عملیاتی خود در خصوص راهبردهای مدیریت هزینه اقدام نمایند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد:  با توجه به گستردگی خدمات بهداشتی ارائه شده در کشور و با لحاظ نمودن اهمیت نظارت بر فرآیندهای توزیع کالاهای سرمایه ای و معرفی در واحدها ی تابعه دانشگاه ها، پیشنهاد گردید مأموریت ویژه ای جهت نظارت بر وضعیت فعلی انبارهای معاونت بهداشتی دانشگاه ها تعریف شود.

دکتر دارابی در ادامه از اصلاح فرآیندهای خدمات در بیمارستانها و ارائه کیفیت خدمات با کمترین هزینه خبر داد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ با اشاره به اهمیت نظارت بر گاید لاین ها خاطر نشان کرد ،نمایندگان بیمه ها می توانند به سازمانهای بیمه گر پیشنهاد نمایند که با معرفی نمایندگان خود به عنوان ناظر بر خدمات درمانی ارائه شده نسبت به اجرایی شدن راهنماهای بالینی و ارتقاء کیفیت ،ارائه خدمات راپایش نمایند.

وی همچنین افزود بایستی فرایند های ارائه خدمات درمانی در مراجعه کنندگان سرپایی و بستری با توجه به راهنماهای بالینی مصوب کشوری (گایدلاین ها) اصلاح گردد.

رییس دانشگاه؛ یکی از راهکارهای مهم در اقتصاد مقاومتی ، تشویق به صرفه جویی است

  • PDF

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از راهکارهای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی را تشویق و ترویج فرهنگ صرفه جویی عنوان کرد.

به گزارش وب دا، دکتر محمد رضا دارابی خاطر نشان کرد: دانشگاه به عنوان الگویی در حوزه سلامت باید در مسیر اقتصاد مقاومتی حرکت کند اظهار داشت: کاهش ماموریت های غیر ضروری، شرکت در کنگره های داخلی به میزان 50 درصد و کنگره های خارجی به میزان 25 درصد و همچنین حذف مراکز تحقیقاتی غیر فعال از جمله راهکارها برای تحقق این هدف به شمار می رود.

وی خاطر نشان کرد: درحوزه درمان مدیریت ماندگاری بیماران در بیمارستانها ،کنترل انبارها ازنظر تجهیزات پزشکی غیر ضروری و انتقال آنها به مراکزموثرتر، وخرید تجهیزات پزشکی  پس از تایید و تصویب در کمیته  مربوطه از موارد راهبردی به شمار می رود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه با تاکید بر اجرایی شدن نظام ارجاع الکترونیک اظهار داشت: یکی از مهم ترین راهکارهای صرفه جویی،این برنامه است که با  نهادینه شدن این مهم مانع ازاتلاف وقت وهزینه های درمان  بیماران میشود.

وی از دیگر راهکارهای این مهم را برون سپاری ،اجرای گاید لاینهای بالینی، ایجاد واحد فارماکولوژی بالینی ، ایجاد HIS متمرکز  وکنترل کسورات بیمه ای برشمرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی  از تشویق افرادی که به نوعی در کاهش هزینه نقش دارند خبرداد و گفت: اختصاص اضافه کار بر اساس تایمکس، جلوگیری  از اسراف و صرفه جویی حامل های انرژی، کنترل نسخ ‍‍‍‍‍‍‍‍‍پزشکان و  حرکت به سمت نسخ الکترونیکی را در جهت تسهیل خدمت به مردم از راهبرد های دیگر به شمار می رود.

در ادامه دکتر بحرینی معاون توسعه و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ از همکاری واحدها در جهت تحویل اقلام بلا استفاده انبارها به مراکزی که نیاز دارند خبر داد.

دکتر اعتضاد رضوی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهارداشت: تهیه و ترسیم پروتکل روتین بیمارستانها  از نظر خرید دارو ، خرید تجهیزات ،حضور اساتید ،تایمکس و فرآیند بستری شدن بیماران در بیمارستانها و.. از ارکان ضروری در کاهش هزینه ها است.

آغاز به کار کنگره روماتولوژی کودکان ایران در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

مشهد میزبان دومین همایش کشوری روماتولوژی کودکان ایرانکنگره کشوری روماتولوژی کودکان ایران با حضور بیش از 200 نفر از متخصصان و صاحبنظران این حوزه، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز به کار کرد.  

به گزارش وب دا، این همایش در محورهای آرتریت در کودکان واسکولیت در کودکان ،تب های دوره ای  و اختلالات متابولیت استخوان (بزرگداشت استاد دکتر عقیقی) در سالن همایش های بیمارستان فوق تخصصی کودکان اکبر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار طی روزهای 14 و 15 تیر ماه در حال برگزاری است.

دبیر علمی دومین همایش کشوری روماتولوژی کودکان ایران در حاشیه این کنگره  اظهار داشت: قرار است در  مدت زمان برگزاری این همایش 32 مقاله در قالب پوستر و 50 مقاله در قالب سخنرانی ارائه شود.

دکتر عبدالرضا ملک اظهار داشت: گروه های هدف پزشکان عمومی و خانواده، متخصصین کودکان و تمامی فوق تخصص های وابسته، فوق تخصص روماتولوژی کودکان و روماتولوژی بزرگسالان و متخصصین داخلی هستند که در مدت برگزاری این کنگره با جدیدترین راهکارهای تشخیصی و درمانی روماتولوژی کودکان آشنا می شوند.

دبیر علمی دومین همایش کشوری روماتولوژی کودکان ایران با بیان اینکه بیماری های روماتولوژی از زمان تولد تا پایان عمر می تواند فرد را مبتلا نماید و عوامل محیطی و ژنتیک در ابتلای فرد به این بیماری نقش دارند، اظهار داشت: تشخیص و درمان به موقع بیماری های روماتیسمی می تواند جلوی عوارض خطرناک بیماری را گرفته و از معلولیت کودکان در آینده جلوگیری نماید.

دکتر ملک با اشاره به اینکه تشخیص و درمان به موقع بیماری های روماتیسمی می تواند از عوارض خطرناک بیماری و معلولیت کودکان در آینده جلوگیری نمایدتصریح کرد : بیماری های روماتیسمی در کودکان دسته جداگانه از اختلالات در بافت نرم و استخوان ها است که می توانند سایر ارگان های بدن را نیز درگیر نمایند. 

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزود: بیماری های روماتیسمی کودکان ( روماتولوژی) معمولا کودکان را با تظاهرات بالینی مانند تب های نامشخص، دردهای اسکلتی، تورم مفاصل، نسج همبند و ضایعات پوستی به صور مختلف متاثر می کند.

دکتر ملک با اشاره به شایع ترین بیماری های روماتولوژی کودکان تصریح کرد: آرتریت های حاد و مزمن بخصوص تب حاد روماتیسمی، بیماری های کلاژن واسکولار بخصوص لوپوس و درماتومیوزیت و پلی میوزیت واسکلودرمی، واسکولیت ها خصوصا بیماری کاواساکی و واسکولیت و تب های دوره ای خصوصا تب مدیترانه ای فامیلی برخی از شایع ترین این بیماری می باشد.

فوق تخصص بیماری روماتولوژی کودکان در ادامه بیان کرد: همچنین مشکلات متابولیکی استخوان و اختلالات ساختاری استخوان خصوصا نرمی استخوان، پوکی استخوان و استئودیسپلازی های استخوان، دردهای اسکلتی تشدید یافته خصوصا درد رشد و پرتحرکی مفاصل از دیگر موارد شایع این بیماری می باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  اذعان کرد: مشکلات مفصلی، حرکتی، چشمی، قلبی، عصبی، گوارشی، کلیوی و ... از عوارض عمده این بیماری می باشد و درمان این بیماری با توجه به نوع بیماری و نظر پزشک به صورت دارو درمانی یا اعمال جراحی انجام می شود.

 

رییس دانشگاه در دیدار با مسئولان روزنامه خراسان، ریشه تمام تحولات جامعه آگاهی است

  • PDF

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به نقش موثر رسانه های گروهی در گسترش آگاهی جامعه اظهار داشت: ریشه تمامی تحولات در جامعه آگاهی مردم است.

به گزارش وب دا، دکتر محمد رضا دارابی در نشست با مسئولان روزنامه خراسان با بیان اینکه رشد آگاهی مردم موجب تحول در جامعه می شود و پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) نمود عینی این موضوع است اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به گسترش و رشد فناوری های اطلاعاتی و توسعه فضای مجازی و در پی آن امکان افزایش اخبار و اطلاعات کذب و نادرست، نقش رسانه های گروهی در اطلاع رسانی صحیح و به موقع بسیار مهم و تاثیر گذار است.

وی با بیان اینکه رسانه های گروهی باید در راستای منافع مردم حرکت کنند خاطر نشان کرد: روزنامه خراسان یکی از رسانه های مکتوب در کشور است که در تمامی برهه های زمانی در ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اطلاع رسانی در مسیر و برای مردم حرکت نموده است و استقبال مردم از این روزنامه در سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی نشان دهنده موفقیت این روزنامه است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اطلاع رسانی منطقی و منصفانه را از مهمترین عناصری برشمرد که باید رسانه های گروهی نسبت به آن دقت نظر داشته باشند.

دکتر محمد رضا دارابی با بیان اینکه رسانه های گروهی به ویژه در حوزه اجتماعی شدن سلامت می توانند بسیار موثر و تاثیر گذار باشند تصریح کرد: سلامت تنها یک مسئله درون سازمانی نیست و تمامی سازمان ها و ارگان های موثر در سلامت باید در این حوزه وارد شوند تا بتوانیم سلامت جامعه را ارتقاء دهیم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه های علوم پزشکی می توانند در حوزه پیشگیری، درمان و آموزش وارد شوند اما در بعد سلامت اجتماعی باید دیگر سازمان ها نیز وارد شوند خاطر نشان کرد: در حال حاضر استرس، افسردگی، آلودگی های زیست محیطی و ترافیک از مولفه های تاثیر گذار در سلامت است که برای بهبود و کنترل آن باید تمامی سازمان ها مشارکت داشته باشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: رسانه های گروهی در برخی از مواقع با انتشار اخبار پراسترس موجب انتقال تنش و نگرانی در میان مردم می شوند که این امر می تواند به سلامت مردم آسیب وارد کند.

دکتر دارابی با بیان اینکه در حال حاضر برخی از مداخله گران با عناوینی همچون طب اسلام، طب تزکیه، طب الرضا و ... در حوزه سلامت وارد شده اند که این امر موجب شده است که به سلامت جامعه آسیب وارد کند تصریح کرد: بر اساس اعلام برخی از علما  از جمله آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد و آیت الله مکارم، بر اساس مستندات چیزی به عنوان طب اسلامی وجود ندارد و تنها توصیه هایی در این مسئله شده است که نمی توان تنها به آن استناد کرد و در حوزه سلامت مردم وارد شد.

وی تصریح کرد:  در حال حاضر موضوع طب اسلامی به صورت یک موج در جامعه ایجاد شده است که سلامت مردم را تهدید می کند و رسانه های گروهی باید در این حوزه وارد شوند و نسبت به فرهنگ سازی و مراجعه مردم به مراکز مجاز و تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی اقدام کنند.  

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به فعالیت دانشکده طب ایرانی و مکمل در مشهد و در حال آموزش بودن 57 دانشجوی دوره تخصصی خاطر نشان کرد: در حال حاضر سلامت کده ها و کلینیک های ویژه زیر نظر اساتید این دانشکده در مشهد راه اندازی شده است و مردم می توانند از خدمات این مراکز استفاده کنند.

014

016

017

012

آخرین اخبار