سمینار تازه های تشخیص و درمان تومورهای استرومال دستگاه گوارش در مشهد برگزار شد

  • PDF

سمینار تازه های تشخیص و درمان تومورهای استرومال دستگاه گوارش با حضور حدود 100 نفر از متخصصان رادیوتراپی، انکولوژی، جراحی، آسیب شناسی و پزشکی هسته ای به همت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.

به گزارش وب دا، دبیر علمی سمینارتازه های تشخیص و درمان تومورهای استرومال دستگاه گوارش در این خصوص گفت: تومورهای استرومال (سلولهای میان بافتی) دستگاه گوارش بین پنج تا 10 درصد از سرطان های دستگاه گوارش را شامل می شوند.

دکتر علی تقی زاده هدف از برگزاری سمینار مزبور را ارائه پیشرفت های حاصله در زمینه تشخیص و درمان تومورهای استرومال دستگاه گوارش عنوان کرد و گفت: با تشخیص و درمان به موقع اینگونه سرطان ها طول عمر بیماران مبتلا،افزایش چشمگیر می یابد.

وی ازبرپایی کارگاه آموزشی ملاحظات پرستاری و شیمی درمانی همزمان با سمینار مزبور با حضور افزون بر 30نفر از پرستاران شرکت کننده در این سمینار خبر داد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه گفت: سرطان های دستگاه گوارش تحتانی مانند سرطان های روده بزرگ و پانکراس به علت تغییر سبک زندگی در جامعه رو به افزایش است.   

دکتر تقی زاده افزود: رژیم های غذایی پرکالری، مصرف بی رویه فست فودها، چاقی، کم تحرکی، نداشتن فعالیت لازم فیزیکی و افزایش استرس، شیوع سرطان های دستگاه گوارش را افزایش داده است.

وی شایع ترین سرطان های دستگاه گوارش را سرطان های معده، مری، کلورکتال، روده بزرگ و پانکراس دانست.

وی اظهار کرد: در سالهای گذشته شیوع سرطان های دستگاه گوارش فوقانی مانند مری و معده تغییر چندانی نداشته است، اما سرطان های تحتانی دستگاه گوارش مانند روده بزرگ و پانکراس به علت تغییر در سبک زندگی در حال افزایش است.

وی بیان کرد: دردهای شکمی، خونریزی دستگاه گوارش، بی اشتهایی و کاهش وزن از شایع ترین نشانه های سرطان های دستگاه گوارش به شمار می روند که افراد در صورت داشتن این علائم باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنند. 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار