برپایی همایش چاقی در کودکان با رویکرد بیماریها به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد(فیلم)

  • PDF

همایش چاقی در کودکان با رویکرد بیماریها با حضور 200 نفر از متخصصان مرتبط نظیر متخصصان کودکان، جراحی عمومی، متخصصان داخلی،طب اورژانس و پزشکان عمومی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بیست و هفتم مهرماه در بیمارستان قائم (عج) مشهد  برگزار می شود.

به گزارش وب دا،  دبیر اجرایی همایش چاقی در کودکان با رویکرد بیماریها با بیان مطلب فوق گفت: پروفسور "منوچهر کارجو" از کشور آمریکا و پروفسور "والویو توبیلی" از کشور ایتالیا، میهمانان خارجی و ویژه همایش مزبور هستند.

دکتر محمد علی کیانی تاکید کرد: در این همایش تازه ترین اطلاعات پیرامون درمان و عوارض چاقی و اضافه وزن در کودکان ارائه شده و مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

عضو هیات علمی گروه گوارش کودکان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه  گفت: شیوع چاقی در بین کودکان ایرانی در سالهای اخیر به میزان دو برابر رشد داشته است.   

وی افزود: در حال حاضر 30 درصد کودکان ایرانی دچار چاقی و اضافه وزن هستند که عادات تغذیه ای نادرست، مصرف فست فودها، کاهش تحرک و فعالیت فیزیکی از جمله علل افزایش چاقی در بین کودکان می باشد.

وی با اشاره به روند رو به رشد چاقی در بین کودکان و بزرگسالان تاکید کرد: چاقی می تواند منشاء بروز بیماری های مختلفی مانند دردهای اسکلتی، فشارخون، دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و اختلالات غدد شود.

استاد دانشگاه آپ استیت آمریکا نیز طی سخنانی گفت: ترکیب مواد غذایی مورد مصرف در بدن شامل 30 درصد چربی ها، 30 درصد پروتئین ها و 40 درصد کربوهیدرات ها است .

پروفسور منوچهر کارجو افزود: اگر مصرف مواد قندی و چربی افزایش یابد، میزان تعادل مواد غذایی در بدن دچار اختلال شده و باعث چاقی و اضافه وزن در کودکان و بزرگسالان می شود.

وی بیان کرد: بر طبق رژیم های صحیح مقابله با چاقی بایستی مصرف مواد قندی و چربی در بدن 20 درصد کاهش یافته و در عوض مصرف پروتئین ها در بدن افزایش یابد.

به گفته وی، غذاهای پرنمک نیز به دلیل جذب آب بیشتر، سریع غذا خوردن، نجویدن غذا، همراه با استرس غذا خوردن و خواب کمتر همه و همه باعث چاقی در فرد می شوند.

کارجو خاطر نشان کرد: افزایش مصرف مواد قندی و چربی همیشه با چاقی ارتباط ندارد و مسائل مختلفی مانند عوامل ژنتیکی و فامیلی در این زمینه دخیل است و اگر مادری دچار چاقی باشد و باردار شود، امکان ابتلا فرزند او به چاقی تا 50 درصد موارد بیشتر رخ خواهد داد.

به گفته وی، اگر پدر و مادری با هم دچار اضافه وزن و چاقی باشند، شانس ابتلا به چاقی در فرزندشان تا 80 درصد موارد افزایش خواهد یافت. 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار