ایران در زمینه علوم شناختی پیشرفت های خوبی کرده است

  • PDF

همایش علوم و فناوری های شناختی با رویکرد معرفی فعالیت ها و توانمندی های دانشگاه های خراسان رضوی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مرکز تحقیقات روان پزشکی و علوم رفتاری و دانشگاه فردوسی در بیمارستان روانپزشکی ابن سینا برگزار شد.  

به گزارش وب دا، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری گفت: ایران در زمینه علوم و فناوری های شناختی به پیشرفت های خوبی دست یافته است.

دکتر کمال خرازی در همایش علوم و فناوری های شناختی و رفتاری در مشهد افزود: علوم و فناوری های شناختی به عنوان یکی از دانش های نوین، حوزه ای است میان رشته ای که سعی بر کشف اسرار مغز و ذهن و کارکردهای شناختی انسان دارد.

وی اظهار کرد: علوم شناختی در تعامل رشته های علوم اعصاب، روانشناسی، مردم شناسی، علوم تربیتی، هوش مصنوعی و فلسفه ذهن، پدید آمده است.

وی گفت: ظهور فناوری های جدید، ثبت علائم مغزی و تصویر برداری پویا از کارکردهای مغز به توسعه این دانش کمک شایان توجهی نموده است.

خرازی با بیان اینکه علوم شناختی از فناوری های انقلاب هزاره جدید است افزود: این علوم کاربردهای مختلف در عرصه های گوناگون از قبیل حوزه دفاعی، نظامی، آموزش و پرورش، اجتماعی و پزشکی دارد به طوریکه وزارت دفاع آمریکا برای تحقیق در زمینه هوش شناختی تاکنون هزینه بسیار نموده است.

وی اظهار کرد: در کشورهای پیشرفته نیز پروژه های بزرگ در زمینه فناوری های شناختی در حال اجراست که بزرگترین آن پروژه Brain و پروژه Human brain در اروپاست که ترسیم مدارهای مغز انسان و شبیه سازی مغز را انجام می دهد.

وی با اشاره به بهره برداری از آزمایشگاه نقشه برداری مغز در ایران گفت: فناوری نقشه برداری مغز به دنبال آن است که با ترسیم نقشه مدارهای مغزی انسان در قالب یک شبکه عظیم، پردازش شناختی را در سطح شبکه های مغزی جستجو کند که این امر تحول عظیم در درمان بیماری های روانی و شناختی به دنبال حواهد داشت.

خرازی افزود: پژوهشگران مرتبط با علوم شناختی در کشور می توانند با تصویر برداری از مغز و انجام مطالعات مربوطه در این مرکز گام های موثری در حوزه های بین رشته ای بردارند. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار