نسبت پرستار به تخت فعال در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پایین تر از استاندارد کشوری است

  • PDF

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به فعالیت شش هزار و 400 پرستار در مراکز دانشگاهی و غیر دانشگاهی زیر پوشش اظهار داشت: در حال حاضر نسبت پرستار به تخت فعال در مناطق زیر پوشش 0.9 است که این میزان بسیار پایین تر از میانگین کشوری است.

به گزارش وب دا، حسن عزتی در مراسم گرامیداشت روز پرستار که در تالار ابن سینا برگزار شد با اشاره به اینکه در حال حاضر میانگین تعداد پرستار به تخت فعال در کشور 1.8است اظهار داشت: با احتساب این میانگین باید برای دستیابی به استانداردهای کشور حدود شش هزار پرستار در مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه جذب شوند.

وی به کارگیری دانشجویان پرستاری سال آخر، تمدید پرسنل طرحی نیروی انسانی و اضافه کار پرسنل را از جمله اقدامات انجام شده در راستای رفع کمبود نیروهای پرستاری عنوان کرد و افزود: در سال جاری 450 نیروی شرکتی و همچنین نیروهای پرستاری پیمانی جذب دانشگاه علوم پزشکی مشهد شدند.

حسن عزتی با اشاره به برنامه وزارت بهداشت برای جذب 10 هزار کمک پرستار در کشور اظهار داشت: در حال حاضر مراحل نهایی آموزش 300 کمک پرستار در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال انجام است و در صورت اعطای مجوز مراحل جذب این افراد نیز صورت می گیرد.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران در برنامه ششم توسعه اظهار داشت: این طرح در راستای بین المللی شدن پرستاری صورت می گیرد و بر این اساس تمامی پرستاران علاوه بر دارا بودن مدرک تحصیلی مرتبط در زمینه های آموزشی، جسمانی و حرفه ای مورد بررسی قرار می گیرند.

حسن عزتی خاطر نشان کرد: بر اساس برنامه ریزی تا پایان امسال برای تمامی سرپرستاران و سوپروایزرهای فعال در مراکز زیر پوشش دانشگاه  گواهی نامه صلاحیت حرفه ای صادر خواهد شد.

وی با اشاره به راه اندازی مراکز مشاوره و خدمات پرستاری در منزل در مناطق زیر پوشش دانشگاه تصریح کرد: بر اساس این برنامه به ازای هر 50 هزار نفر یک مرکز مشاوره و خدمات پرستاری راه اندازی می شود که این امر نقش موثری در کاهش مدت زمان بستری بیماران در بیمارستان ها خواهد داشت.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: تا کنون مجوز 60 مرکز مشاوره و خدمات پرستاری در مناطق زیر پوشش اعطا شده است که از این تعداد 22 مرکز فعال شده و18 مرکز آن در شهر مشهد فعال است.

عزتی  ازراه اندازی کلینیک های آموزش به بیمار با همکاری دانشکده پرستاری و مامایی در مراکز درمانی زیر پوشش خبر داد و اظهار داشت: تا کنون 13 کلینیک در بیمارستان های زیر پوشش راه اندازی شده است که نقش موثری در ارتقاء توانمندی بیماران در خود مراقبتی دارد.

گفتنی است: مراسم گرامیداشت روز پرستار با حضور محمد میرزابیگی معاون پرستاری وزارت بهداشت ، دکتر مهرابی بهار رییس دانشگاه و دکتر بدیعی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تالار ابن سینا  برگزار شد.

در این مراسم از 200 نفر از نیروهای کادر پرستاری شامل پرستاران، کارشناسان اتاق عمل، هوشبری، بهیار و فوریت های پزشکی در مراکز درمانی دانشگاهی و غیر دانشگاهی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد قدردانی شد.  

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.