معاون پرستاری وزارت بهداشت؛اجرای طرح سطح بندی مراقبت های پرستاری

  • PDF

معاون پرستاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از اجرای طرح سطح بندی مراقبت های پرستاری در سطوح حرفه ای و غیر حرفه ای خبر داد.

به گزارش وب دا، محمد میرزا بیگی در مراسم گرامیداشت روز پرستار در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: این طرح پس از نظرخواهی از تمامی مجامع پرستاری و ساماندهی تربیت نیروهای مرتبط متناسب با سطح بندی در قالب حرفه ای شامل مراقبت های عمومی، مراقبت های تخصصی و غیر حرفه ای شامل مراقبت های اولیه، بالینی ( کمک پرستاری/ بهیار یکساله با مهارتهای مشخص) در سطح کشور اجرا شده است.

وی خاطر نشان کرد: به طور میانگین  در سطوح مراقبت های پرستاری60 درصدحرفه ای(عمومی و تخصصی) و 40 درصد اولیه و غیر حرفه ای هستند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر نقش بی بدیل پرستاران  در پرستاری و مراقبت  در بین گروه های سنی مختلف ‌و در طیف سلامتی تا بیماری در تمام سطوح و لایه های نظام سلامت، افزود: در حال حاضر پرستاران پا به پای علوم انسانی و تجربی در مرز دانش حرکت می کنند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اجرای طرح صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران بر اساس برنامه ششم توسعه افزود: با ابلاغ و اجرای روند اعطای پروانه صلاحیت حرفه ای به پرستاران تعداد ۱۰ هزار نفر پرستار، در سراسر کشور، پروانه صلاحیت حرفه ای دریافت می کنند.

میرزابیگی تاکید کرد: پرستاری ایران با این اقدام گام بلندی به سمت بین المللی شدن بر می دارد و یکی از شاخص های مهم ارزیابی های بین المللی را کسب می کند.

وی ضمن اشاره به بازنگری و به روز رسانی شرح وظایف پرستاری با عنایت به پیشرفت دانش و تخصص های پزشکی با پیشرفت تکنولوژی و تامین نیازهای واقعی مردم در بالین و در سطح جامعه، گفت: ساماندهی پرستاری جامعه نگر علاوه بر پرستاری بالینی با هدف فعال کردن دفاتر پرستاری در سطح جامعه ، تعریف دوره های مهارتی با هدف تربیت پرستاران برای بهره وری بیشتر در بالین و در سطح جامعه از اقدامات حوزه پرستاری است.

 میرزا بیگی با اشاره به وجود بیش از 181  دانشکده پرستاری، افزود: در حال حاضر ۶۰ هزار دانشجوی پرستاری در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، رسالت حرکت در مرز دانش را انجام می دهند.

وی با اشاره به فعالیت بیش از ۱۴ هزار مدیر پرستاری در لایه های مختلف مدیریتی تا سطح سر پرستاری ، گفت: این افراد، حدود ۱۵۰ هزار پرستار را در بخشهای دولتی و غیر دولتی مدیریت می کنند و از این طریق در کنار سایر اعضای تیم سلامت به ارائه خدمات شبانه روزی مشغولند .

معاون پرستاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به بکارگیری ۳۵ هزار نیروی پرستار با روشهای غیر دولتی ، گفت: ۱۶ هزار نیروی پرستار در قالب طرح تحول سلامت، ۵ هزار برای جایگزینی مرخصی زایمان و ۴ هزار دانشجوی سال اخر با آیین نامه مخصوص خود به کار گرفته شده اند.

گفتنی است: مراسم گرامیداشت روز پرستار با حضور محمد میرزابیگی معاون پرستاری وزارت بهداشت ، دکتر مهرابی بهار رییس دانشگاه و دکتر بدیعی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تالار ابن سینا برگزار شد.

در این مراسم از 200 نفر از نیروهای کادر پرستاری شامل پرستاران، کارشناسان اتاق عمل، هوشبری، بهیار و فوریت های پزشکی در مراکز درمانی دانشگاهی و غیر دانشگاهی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد قدردانی شد.  

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار