نظام ثبت اطلاعات بیماری ها،زیرساخت پژوهشی در تصمیم سازی و ارائه خدمات است

  • PDF

دبیرعلمی کنگره نخستین کنگره بین المللی ثبت بیماریها و پیامدهای سلامت اظهار داشت: نظام ثبت اطلاعات بیماری ها یک زیرساخت پژوهشی در تصمیم سازی، بهبود کیفیت مراقبت های سلامت و بهبود فرایند تصمیم گیری و مدیریتی در وزارت بهداشت به شمار می رود.

به گزارش وب دا؛ دکتر سعید اسلامی در حاشیه این رویداد علمی خاطر نشان کرد: نظام ثبت یک پروژه زیر ساختی است که در طرح های کاربردی و تحقیقاتی و در فرآیند درمان بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.

وی بیان کرد: در این کنگره هفت نفر از کارشناسان و متخصصان رجیستری یا ثبت یبماری ها از کشورهای سوئد و اتریش برای انتقال تجریبات و ارائه تازه ترین یافته های علمی به کارشناسان کشورمان حضور دارند.

به گفته وی، کشور سوئد به عنوان بهشت رجستریها یا ثبت بیماریها در دنیا معروف است.

دکتر اسلامی تعداد مقالات رسیده به کنگره بین المللی ثبت بیماریها و پیامدهای سلامت را بیش از 160 مورد عنوان و اظهار کرد: 115 مورد از این مقالات پذیرش شده اند که 90 مورد به صورت پوستر و بقیه در قالب سخنرانی در سه روز برگزاری گنگره ارائه می شوند.

وی با بیان اینکه نظام ثبت بیماریها در ایران نوپا است، گفت: نهادینه سازی این نظام یکی از برنامه های مهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درسالهای اخیر به شمار می رود.

گفتنی است: نخستین کنگره بین المللی ثبت بیماریها و پیامدهای سلامت روز سه شنبه با حضور متخصصان این رشته از کشورهای سوئد و اتریش ، نمایندگان دانشگاههای علوم پزشکی کشوردر ثبت بیماریها و دانشجویان و پژوهشگران این رشته در مشهد در حال برگزاری است.

اصول تاسیس و مدیریت نظام های ثبت، مالکیت داده ها و اصول اخلاقی در برنامه های ثبت بیماری ها، فن آوری اطلاعات و نرم افزار های ثبت بیماری ها، کنترل کیفی در ثبت بیماری ها، نقش سیستم های طبقه بندی و نامگذاری بیماری ها و استانداردهای مربوط به اقلام اطلاعاتی و پیوند بانک های اطلاعاتی و تحلیل داده ها از جمله محورهای کنگره بین المللی ثبت بیماری ها و پیامدهای سلامت است.

مخاطبان برای دریافت تصاویر این همایش می توانند به اینجا مراجعه کنند. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.