دانشگاه علوم پزشکی مشهد، میزبان ششمین کنگره کشوری سوختگی

  • PDF

ششمین کنگره کشوری سوختگی با حضور بیش از 500 نفز از پزشکان، اعضای هیات علمی و اندیشمندان از سراسر کشور چهارم و پنجم اسفند ماه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود.

به گزارش وب دا، دبیر اجرایی ششمین کنگره ملی سوختگی اظهار داشت: از مجموع 164 مقاله دریافتی در ششمین کنگره کشوری سوختگی؛ 91 مقاله در مرحله نهایی پذیرفته شده است؛ که از این تعداد 41 مقاله به صورت سخنرانی و 50 مقاله به شکل پوستر ارائه می شود.

دکتر سید حسن طاووسی خاطر نشان کرد: این کنگره با همکاری مرکز تحقیقاتی سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران و انجمن حمایت از بیماران سوخته برگزار می شود، و  مدت پنج سال است که به میزبانی مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه ایران برگزار می شود.

وی دلیل برگزاری ششمین دوره این کنگره در مشهد را حضور پررنگ دانشگاه  علوم پزشکی این شهر در رتبه های برتر مقالات در سال های گذشته دانست و تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشخصا بخش سوختگی بیمارستان امام رضا(ع) توانسته است در سال های اخیر رشد خوبی در زمینه درمان بیماران سوختگی داشته باشد.

دبیر اجرایی ششمین کنگره کشوری سوختگی، ابراز داشت: در این کنگره مهم که از تاریخ چهارم اسفند ماه سال جاری به مدت دو روز در مشهد برگزار خواهد شد؛ 500 میهمان در رشته های جراحی پلاستیک، جراحی سوختگی، طب اورژانس، داخلی، اطفال، مراقبت های ویژه، فیزیوتراپی، و به خصوص پرستاری حضور خواهند داشت.

دکتر طاووسی از برگزاری 20 ساعت آموزشی در ششمین کنگره کشوری سوختگی در مشهد خبر داد و افزود: در این ساعات آموزشی که به شکل کارگاهی برگزار می شود؛ به مسائل مورد توجه در پیشگیری و درمان انواع سوختگی ها خواهیم پرداخت که شامل فیزیوتراپی، تغذیه، مراقبت های ویژه و غیره است.

وی تنوع موضوعات در مقالات ارسالی را بسیار بالا دانست و تصریح کرد: نکته قابل توجه دریافت مقاله از شهرهایی مانند تبریز و مشکین شهر و غیره  است؛ که با وجود نداشتن مرکز سوختگی منسجم؛ اما مطالب بسیار خوبی را برای گفتن ارائه داده اند.

عضو هیآت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد پررنگ تر شدن بخش مراقبت های ویژه در درمان سوختگی در کنگره ششم را مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: با توجه به بالا بودن هزینه های درمان (دومیلیون تومان در برابر هر درصد سوختگی) در ایران بر آن شدیم مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان، به دنبال پیشگیری از سوختگی باشیم.

دبیر اجرایی ششمین کنگره کشوری سوختگی، بیان داشت: در این کنگره بر دو موضوع بسیار مهم در درمان بیماری های مزمن سوختگی و جراحی پلاستیک تاکیدخواهیم کرد.

وی به شعار مطرح شده در این کنگره اشاره کرد و افزود: چند ماه قبل به همت وزیر بهداشت کارگروه کشوری سوختگی با تاکید بر درمان و پیشگیری از سوختگی در وزارتخانه راه اندازی شد؛ که از مشهد نیز دو عضو هیأت علمی در این کارگروه فعال هستند.

دکتر طاووسی بیان داشت: شعار درج شده بر روی پوسترهای تبلیغاتی این کنگره با نام «یک کشور یک درمان سوختگی استاندارد» بر مبنای نگاه این کارگروه است؛ که تلاش دارد تا به یک رویکرد مشابه و تعریف یک پروتکل جهت استاندارد سازی، پیشگیری و درمان سوختگی برسد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: استاندارد سازی بر اساس شواهد علمی و بومی در این کنگره دنبال می شود تا بتوان در زمینه پیشگیری از سوختگی نیز موفق تر عمل کنیم.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار