راه اندازی دومین بانک پوست کشور در مشهد

  • PDF

رئیس بانک پوست دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اکنون چهار هزار سانتیمتر پوست از بیماران مرگ مغزی، در بانک پوست مشهد، به عنوان دومین بانک پوست کشور پس از بانک دانشگاه تهران و نخستین در شمال شرق کشور نگهداری می شود.

به گزارش وب دا، دکتر محمد وجدانی، در حاشیه ششمین کنگره کشوری سوختگی افزود: بانک پوست مشهد در فضایی به مساحت 60 متر مربع در بیمارستان امام رضا (ع) ایجاد شده و از چهار ماه گذشته فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی بانک پوست را از ملزومات بخش سوختگی، برای بیماران با سوختگی بالا و نیازمند پیوند پوست عنوان کرد و گفت: هزینه ایجاد بانک پوست دانشگاه علوم پزشکی مشهد را، که فرایند راه اندازی آن از سال 1386با کمک خیران و حمایت رئیس این دانشگاه آغاز شد، بیش از پنج میلیارد ریال عنوان کرد.

این پزشک فوق تخصص جراحی عمومی خاطرنشان کرد: در بانک پوست، گرافتهای پوستی از بیماران دچار مرگ مغزی برای درمان مبتلایان به سوختگی نیازمند پیوند در مدت کوتاه و ظرف مدت 48 ساعت و هم چنین در زمان های طولانی مدت آماده و نگهداری می شود.

به گفته وی، گرافت های پوستی، قابلیت آنرا دارند که تا پنج سال در بانک پوست نگهداری شوند.

دکتر وجدانی نگهداری گرافت های پوستی را در ابعاد و اندازه های مختلف بسته به تجویز پزشک مربوط دانست و گفت: ضخامت پوست برداشته شده از بیمار مرگ مغزی حدود 14 دهم میلی متر است.

وی از گسترش بانک پوست مشهد به بانک اعضای مختلف بدن مانند غضروف استخوان در آینده خبر داد.

ششمین کنگره کشوری سوختگی با حضور 500 نفر از پزشکان و متخصصان این رشته از سراسر کشور روز چهارشنبه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز شد و  امروز به کار خود پایان می دهد.

مخاطبان برای دریافت تصاویر این همایش می توانند به اینجا مراجعه کنند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار