دانشگاه علوم پزشکی مشهد میزبان همایش نظام سلامت در اسلام

  • PDF

همایش نظام سلامت در اسلام با تاکید بر آموزه های رضوی فروردین سال آینده به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود.

به گزارش وب دا، دبیر علمی همایش نظام سلامت در اسلام در نشست خبری اظهار داشت: این همایش به منظور بهره مندی بیشتر از معارف و آموزه های طبی و سلامت بخش اسلام و با هدف تبیین روش شناسی، بررسی و نقد آثار مکتوب و دیدگاههای موجود، همچنین آسیب شناسی و نگاه نقادانه به برداشتهای مطرح در آموزه های طبی اسلام در مشهد برگزار می شود.
حجت الاسلام دکتر ابراهیمی خاطر نشان کرد: گزاره های دینی و گستره نظام سلامت، روش شناسی گزاره های طبی در اسلام، آسیب شناسی روشی و محتوایی مطالعات طب و دین، از جمله محورهای این همایش است.

وی فعالیت بسیاری از افراد مدعی طب اسلامی را فاقد مبنای علمی ذکر و بیان کرد: به صرف وجود یک روایت نمی توان استناد کرد که گیاهی خاص برای درمان یک بیماری مفید باشد زیرا بسیاری از روایات با توجه به شرایط و مقتضیات و امکانات همان زمان بوده است.

مداخلات افراد غیرمتخصص در طب سنتی زیاد است

معاون توسعه سلامت دفتر طب سنتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: مداخلات افراد غیرمتخصص در طب سنتی زیاد می باشد اما مهم این است که مردم هر چه را در رسانه ها پیرامون طب سنتی منتشر شد باور نکنند.

دکتر مهدی یوسفی افزود: آموزه های دینی در موضوع سلامت هم فرصت هستند و هم تهدید. مطالبی در آموزه های دینی وجود دارد که خلاء آن در تمام مکاتب طبی احساس می شود.

معاون توسعه سلامت دفتر طب سنتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر از این آموزه ها به درستی استفاده شود در احیاء متافیزیک و توجه به معنویت ارزشمند می شود و اگر ورود به این موضوع به درستی انجام نشود راه را برای سوء استفاده از آیات و روایات فراهم می کند که هرکس با هر سطح از معلومات در امر سلامت دخالت می کند.

وی افزود: جوهر کلام همایش نظام سلامت در اسلام دانشهای تجربی نیست بلکه علوم دینی می باشد و در مجموع 84 مقاله با محورهای همایش به دبیرخانه آن ارائه شده است.

همایش نظام سلامت در اسلام 30 و 31 فروردین برگزار می شود

مسئول اجرایی همایش نظام سلامت در اسلام نیز گفت: برخی افراد با نام اسلام وارد موضوع مهم سلامت و درمان می شوند که پشتوانه توصیه های آنها مبنای علمی و قانونی ندارد.

دکتر جلیل توکلی افشاری افزود: همایش نظام سلامت با نگاه آموزه های دین نسبت به این موضوع برگزار می شود و دانشکده طب سنتی و مکمل مشهد، دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی، دانشکده طب سنتی و مکمل، دانشگاه امام صادق(ع)، جامعة المصطفی العالمیة، بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) با این همایش همکاری می کنند.

همایش نظام سلامت در اسلام با تاکید بر آموزه های دینی روزهای 30 و 31 فروردین ماه آتی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار