استاندار خراسان رضوی از بیمارستان فوق تخصص اکبر بازدید کرد

  • PDF

همزمان با هفته سلامت: 25 تن مواد غذایی غیر قابل مصرف در کاشمر معدوم شد

  • PDF

رییس مرکز بهداشت شهرستان کاشمر از معدوم سازی 25 تن مواد غذایی فاسد و غیر قابل مصرف در شهرستان کاشمر خبر داد.
 به گزارش وب دا، دکتر قائمی گفت:این میزان مواد غذایی غیرقابل مصرف در مدت یکسال فعالیت واحد بازرسی بهداشت محیط از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی در سطح شهرستان کشف شده است.
وی با بیان اینکه در نظارت بر عرضه مواد غذایی در اماکن تهیه، توزیع و عرضه در سطح شهرستان بازرسان واحد بهداشت محیط شهرستان به طور مستمر از این واحدها بازدید به عمل می‌آورند، خاطرنشان کرد: کارشناسان بهداشت محیط کاشمر از اردیبهشت سال 95 تا اردیبهشت سال جاری موفق به جمع‌آوری 25 تن انواع مواد غذایی غیربهداشتی و غیرقابل مصرف از واحدهای تولیدکننده و توزیع‌کننده مواد غذایی شدند.
رییس مرکز بهداشت کاشمر با تأکید بر اینکه این مواد جمع‌آوری شده از سطح بازار انواع کیک، کلوچه، بیسکوئیت، سس، دلستر، نوشابه، دوغ، خیارشور، شکلات، پفک، چیپس، آب‌میوه و فرآورده‌های گوشتی بوده است، تصریح کرد: نداشتن تاریخ مصرف، فساد ظاهری و نداشتن مجوزهای بهداشتی که همگی از عوامل فاقد صلاحیت مصرف انسانی بوده از جمله موارد جمع‌آوری این اقلام بوده است.
دکترقائمی با بیان اینکه این میزان مواد غیرقابل مصرف بر اساس قانون و با حضور نماینده دادستانی در محل زباله‌گاه شهرداری کاشمر معدوم شد؛ از شهروندان خواست در زمان خرید محصولات غذایی ضمن توجه به تاریخ مصرف و شناسه بهداشتی آن، در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی مراتب را از طریق تلفن 190 گزارش دهند.

 

اجرای طرح ستاره شدن مدارس مروج سلامت در کاشمر

  • PDF

نشست شورای سلامت و امنیت غذایی کاشمر که با حضور اعضای این شورا در محل سالن اجتماعات فرمانداری کاشمر برگزار گردید

به گزارش وب دا، دکتر مجتبی قائمی معاون امور بهداشتی در این جلسه به برنامه های اجرایی در حوزه بهداشت مدارس شهرستان توسط حوزه معاونت بهداشتی شهرستان کاشمر اشاره نمود و گفت: برنامه مدارس مروج سلامت  از سال 90 و به‌منظور بررسی سطح بهداشت، ایمنی و آموزش مدارس آغازشده است.

 وی با بیان این‌که بر اساس این برنامه، مدارس بر اساس فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند از صفرتا 5 ستاره درجه دریافت می‌کنند، افزود: هم‌اکنون از بین مدارس مروج سلامت در کاشمر، 5 مدرسه دارای رتبه 5 ستاره هستند.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان کاشمر با اشاره به اجرای معاینات پزشکی در سه مقطع تحصیلی یادآور شد: در سال جاری 12 هزار دانش‌آموز در بدو ورود به دبستان، پایه اول متوسطه اول و پایه اول متوسطه دوم تحت معاینات پزشکی و ارزیابی قرار گرفتند.

وی با بیان این‌که برنامه‌های متعدد مشترکی با همکاری آموزش‌وپرورش در طول سال تحصیلی انجام می‌شود ابراز داشت:  با توجه به کمبود آهن و کم‌خونی در دانش‌آموزان دختر متوسطه اول و دوم 16 هفته قرص آهن و به‌منظور جلوگیری از پوکی استخوان 9 ماه قرص مکمل ویتامین D3  درمجموع بین 5 هزار و 470 دانش‌آموز توزیع می‌شود.

قائمی با اشاره به وجود 99 مدرسه در مناطق روستایی و 108 مدرسه شهرستان با جمعیت 28 هزار و 937 نفر دانش‌آموز دختر و پسر خاطرنشان کرد: 96 درصد مدارس شهرستان به لحاظ وضعیت آبخوری، دستشویی و توالت دارای شرایط بهداشتی هستند.

رئیس مرکز بهداشت کاشمر وضعیت 91 درصد کلاس‌های مدارس را به لحاظ بهسازی بهداشتی و روشنایی مناسب دانست و تأکید کرد: 94 درصد مدارس به لحاظ حفاظ و ایمنی، 98 درصد به لحاظ وضعیت دفع فاضلاب بهداشتی و 99 درصد به جهت دفع پسماندها و زباله‌ها از وضعیت مطلوب و مناسبی برخوردار هستند.

وی با اشاره به شیوع شپش در برخی مدارس گفت: در این راستا علاوه بر این‌که برای تمامی مدیران و متصدیان آرایشگاه‌های زنانه کلاس‌های آموزشی برگزار شد، کارشناسان مرکز بهداشت نیز آمادگی حضور در مدارس را برای ارائه توضیحات بهداشتی در این زمینه‌دارند.
قائمی با بیان این‌که اگر یک دانش‌آموز مبتلا به شپش شود تمامی دانش‌آموزان، اولیاء و خانواده آن‌ها باید موردبررسی قرار گیرند تصریح کرد: اگر در مدرسه‌ای تعداد مبتلایان به شپش به سه نفر  در کلاس برسد تمامی اولیا، دانش‌آموزان و اعضای خانواده آن‌ها باید موردبررسی قرار گیرند.