اجرای 30 پروژه عمرانی در مناطق زیر پوشش مرکز بهداشت شماره یک مشهد

  • PDF

رئیس مرکز بهداشت شماره یک مشهد از اجرای 30 پروژه عمرانی در قالب مراکز جامع خدمات سلامت و پایگاه های بهداشتی درمانی در مناطق زیر پوشش این مرکز خبر داد.

به گزارش وب دا؛ دکتر ناصر امینی گفت: این مرکز جمعیت حدود یک میلیون و 200 هزار نفر را تحت پوشش قرار داده و خدمات مناسبی را به مردم ارائه می دهد.

وی ادامه داد: این مرکز خدمات درمانی، مراقبتی و کنترلی بسیار خوبی را به تک تک اعضای خانوار قبل از تولد تا تمام طول عمر آنان ارائه خواهد داد.

رئیس مرکز بهداشت شماره یک مشهد ابراز داشت: مرکز بهداشت شماره یک خدمات خود را در مجموعه هایی به نام مراکز جامع خدمات سلامت شهری و روستایی و واحدهای تابعه به نام پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت ارائه می دهد.

دکتر امینی اظهار داشت: 21 مرکز جامع سلامت شهری، هفت مرکز خدمات جامع سلامت روستایی و چهار مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی زیر پوشش این مرکز به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم مشغول هستند.

وی به فعالیت 52 خانه بهداشت و 27 پایگاه سلامت زیر پوشش مرکز بهداشت شماره یک مشهد اشاره کرد و افزود: مراقبت های مادر و کودک، واکسیناسیون، مراقبت های سنی درمان بیماران، غربالگری بیماری های واگیر و غیر واگیر همچون دیابت و فشار خون، نظارت بر اماکن تولید و عرضه و فروش مواد غذایی در این مرکز انجام می شود.

رئیس مرکز بهداشت شماره یک مشهد، بیان داشت: نظارت بر اماکن عمومی در قالب خدمات بهداشت محیط حرفه ای، خدمات سلامت دهان و دندان بر اساس گروه های سنی و انتقال اطلاعات آموزشی و بهداشتی به مردم منطقه نیز در این مرکز صورت می گیرد.

دکتر امینی ابراز داشت: پس از اجرای برنامه تحول نظام سلامت، پرسنل مرکز به دو برابر افزایش پیدا کرده و از 500 نفر به هزار نفر ارتقاء یافته است.

وی به اهمیت فعال سازی مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های غیر فعال اشاره کرد و گفت: مشکل اساسی ما در مرکز تا قبل از اجرای برنامه تحول نظام سلامت عدم فعال بودن مراکز و پایگاه ها به دلیل کمبود اعتبارات، نیروی انسانی و فضای فیزیکی بود که این مشکل در برنامه تحول نظام سلامت بر طرف شد.

رئیس مرکز بهداشت شماره یک مشهد افزود: در برنامه تحول نظام سلامت پرونده الکترونیک سلامت ایجاد و به موجب آن اطلاعات سلامتی و بهداشتی تمام افراد تحت پوشش در سرورهای خاص نگهداری و در زمان مناسب سوابق پزشکی افراد را در اختیار قرار می دهد.

دکتر امینی از اجرای 30 پروژه عمرانی خبر داد و یادآور شد: به دلیل بالا بودن قیمت زمین با وجود اعتبارات داخلی دانشگاه و همراهی خیرین، خرید زمین در منطقه شهری امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: بر این اساس مرکز بهداشت شماره یک با اداره راه و شهر سازی مشهد به رایزنی و بر اساس طرح «هادی» شهر مشهد؛ که  قطعاتی زمین در نقاط مشخص شده شهر مشهد را به عنوان زمین های کاربری بهداشتی و درمانی در اختیار قرار می داد، موفق به خرید 17 قطعه زمین با متراژ هر قطعه هزار مترمربع شده ایم.

رئیس مرکز بهداشت شماره یک مشهد بیان داشت: بر این اساس در مجموع 30 پروژه عمرانی از این دست مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت که در حال حاضر درصد پیشرفت فیزیکی مناسبی دارند.

دکتر امینی افزود: هر ساله از ابتدای اسفندماه سال جاری لغایت 15 فروردین ماه سال بعد طرح بسیج سلامت نوروزی در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور آغاز می شود.

وی تاکید کرد: در مجموعه مرکز بهداشت شماره یک روزانه 13 تیم در حال نظارت بر مراکز توزیع مواد غذایی، سامانه های آب رسانی و اماکن عمومی در منطقه مانند مجموعه های آبی، پارک ها، تفریح گاه ها و هتل ها دارد.

رئیس مرکز بهداشت شماره یک مشهد خاطر نشان کرد: شش هزار و 200 مرکز عرضه و فروش مواد غذایی تحت پوشش مرکز به فعالیت مشغول هستند؛ که تا تاریخ دهم فروردین ماه 96 هفت هزار و 500 بازدید از این اماکن انجام؛ که به شکل میانگین از هر مرکز بین یک تا یک و نیم بازدید را شامل می شود.

دکتر امینی افزود: دو هزار و 600 امکنه نیز تحت پوشش مرکز به فعالیت مشغول هستند؛ که تمامی این اماکن از نظر نداشتن نواقص بحرانی مورد بازدید قرار گرفته اند و در صورت مشاهده این نواقص اقدام به تعطیلی مرکز گرفته شده است.

وی تصریح کرد: در مورد آب آشامیدنی نیز به دو صورت کلر سنجی و نمونه گیری میکروبی نمونه برداری ها صورت می گیرد؛ که حدود دو هزار نمونه آب به شکل کلر سنجی گرفته شده؛ که عمده نمونه ها سالم بوده است.

رئیس مرکز بهداشت شماره یک مشهد، افزود: نمونه کم کاری مادرزادی تیروئید نیز از کف پای نوزادان تازه متولد شده سه تا پنج روزه در مرکز گرفته می شود؛ که بر این اساس روزانه 15 هزار نمونه به اداره آزمایشگاه مرکز بهداشت شماره یک مشهد از سراسر استان خراسان رضوی ارسال می شود.

دکتر امینی ابراز داشت: در خصوص مادران بارداری که امکان وضع حملشان در تعطیلات نوروزی وجود دارد نیز مراقبت ها و دستورت لازم به مادران انجام شده است و از آن ها خواسته ایم تا در نزدیک ترین مکان به بیمارستان در این مدت سکونت داشته باشند.

وی ادامه داد: مراکز بهداشت کنترل موارد حیوان گزیدگی را بر نیز عهده دارد و از کلیه همشهریانی که در معرض خطر گزش و یا خراش از سوی سگ و گربه قرار می گیرند درخواست می شود تا در صورت بروز این مشکل به واحد هاری مرکز که به صورت شبانه روزی فعال است مراجعه و واکسن، سرم و خدمات شستشوی و ضدعفونی محل زخم را دریافت کنند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار