کمک318 میلیون ریالی خیرین به شبکه بهداشت و درمان شهرستان فریمان

  • PDF

مدیر شبکه بهداشت و درمان فریمان از جذب کمک های خیرین به مبلغ 318 میلیون ریال در سه ماهه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش وب دا، دکتر پاینده اظهار داشت: از این مقدار مبلغ 220 میلیون ریال توسط خیّر  سلامت یحیی درخشش بابت خرید یک دستگاه همودیالیز فرزینیوس s کلاسیک اهداء شده است که این دستگاه نصب و راه اندازی شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان خاطر نشان کرد هزینه این دستگاه حدود 1 میلیارد ریال می باشد که مابقی این مبلغ از محل منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد و با مساعدت معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه تامین شد.

دکتر پاینده تصریح کرد: مبلغ 98 میلیون ریال دیگر توسط علی اصغرابراهیمی خیر سلامت جهت تهیه و ساخت تابلو اورژانس بیمارستان حضرت زهرا(س) فریمان اهداء گردید.

مدیر شبکه بهداشت و درمان با بیان این مطلب که اقدام خیر خواهانه و خداپسندانه این عزیزان قابل تقدیر است ابراز امیدواری کرد با توجه بیشتر خیّرین و مردم شاهد تحول در حوزه سلامت و درمان شهرستان فریمان باشیم.

اجتماعی شدن موضوع سلامت از مهمترین اهداف امسال است

  • PDF

معاون وزیر بهداشت؛اجتماعی شدن سلامت یک ضرورت استمعاون اجتماعی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: اجتماعی شدن موضوع سلامت از مهمترین موضوعاتی است که به صورت جدی در سال 97 با تکیه بر چهار مولفه مشارکت مردم، مشارکت بین بخشی، عدالت در سلامت و ارتقای سواد سلامت دنبال می شود.

دکتر ایازی در گفت‌وگو با وب دا؛ در حاشیه نشست معاونین اجتماعی کلان منطقه 9 آمایشی در مجتمع آموزشی، پژوهشی و فرهنگی سپید گفت: یکی از موضوعاتی که در سال 1397 به صورت جدی در حال دنبال کردن آن هستیم مسئله اجتماعی شدن نظام سلامت است.

 وی با بیان این که در این مسئله چهار موضوع مورد اهتمام جدی قرار دارد، ادامه داد: اولین مسئله مشارکت مردم( فرد، اعضای خانواده، در سطح محلات و...) در امر سلامت و نکته دوم مشارکت های بین بخشی به مفهوم استفاده از مشارکت سازمان ها و دیگر نهادها است.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، ابراز داشت: مسئله سوم عدالت در سلامت است؛ که با توجه به مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی این مسئله مورد اهتمام بوده؛ تا بتوانیم دسترسی را برای تمامی مردم ایجاد کنیم.

دکتر ایازی افزود: مسئله چهارم ارتقای سواد سلامت مردم با استفاده از ظرفیت های فرهنگی و هنری و بهره گیری از ظرفیت دیگر دستگاه ها است که به عنوان چهار محور اصلی در سال 1397 دنبال می شود.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی خاطر نشان کرد: تعامل مستحکم بین دستگاه ها و مدیران حوزه نظام سلامت در قطب نهم کمک می کند؛ که مسائل را به صورت جدی تر در قطب دنبال کنیم و این جای خوشحالی دارد.

دکتر ایازی به موفقیت های دانشگاه مشهد در عرصه اجتماعی اشاره کرد و گفت : مجمع سلامت استان با کیفیت بسیار خوب برگزار شد و این در حالی است که مجمع سلامت شهرستان های استان در تمام شهرستان ها نیز برگزار شده است.

وی ادامه داد: کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان جزء کارگروه های فعال در سطح کشور است و شهردار مشهد اعلام کرده است آمادگی دارد کانون های سلامت در سطح محلات را راه اندازی کند و تا کنون 20 پایگاه در نقاط  مختلف راه اندازی شده است؛ که تمامی این موارد نشان از توفیقات همکاران من در این سطح است.

وی ابراز داشت: در نخستین جلسه قطب ها در حوزه اجتماعی شدن سلامت کار را با قطب 9 کشوری آغاز و از حضور اعضای دانشکده ها، دانشگاه ها، معاونین اجتماعی، روسای شبکه های بهداشت، همکاران وزارتی، معاون استانداری خراسان رضوی، فرماندار مشهد، شهردار مشهد و ... بهره جستیم.

 

وزیر بهداشت؛اجتماعی شدن سلامت یکی از اصلی ترین حلقه های تامین سلامت جامعه است

  • PDF

همایش آموزشی، توجیهی معاونت اجتماعی وزارت بهداشت با قرائت پیام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توسط رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد. 

به گزارش وب دا، دکتر هاشمی در این پیام، با بیان اینکه اجتماعی شدن سلامت یکی از اصلی ترین حلقه های تامین سلامت جامعه می باشد، تاکید کرد: تحقق این امر، بدون مشارکت فراگیر مردم در قالب کانون های محله محور( CBO )، در تعامل با سمن ها، خیریه ها، سازمان ها و دستگاه ها از طریق مجمع سلامت در سطوح محله تا استان و ملی محقق نخواهد شد. 
وزیر بهداشت در ادامه این پیام تصریح کرد: توسعه زیر ساختارهای مشارکتی و مردمی فرصتی برای رصد مداوم آسیب های اجتماعی حوزه سلامت و تلاش در کاهش آن ها به مدد مددکاران و همچنین بهره برداری تمام ارکان وزارت بهداشت در راستای خدمات رسانی شایسته تر به مردم است. 
متن پیام وزیر بهداشت، بدین شرح است:
روسا و همکاران محترم دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی قطب خراسان رضوی/ شمالی/ جنوبی
در تعریف سازمان جهانی بهداشت آنگاه که از عوامل اجتماعی موثر بر سلامت سخن به میان می آید؛ نه تنها آن را به عنوان یکی از چهار رکن سلامت معرفی می کنند، بلکه سهمی بیش از هفتاد درصد را به امر اجتماعی در حوزه سلامت اختصاص می دهد.
جامعه دانشگاهی ما که با ایفای نقش محوری در آموزش، مطالعه و تبیین راهکارهای اصولی برای تامین سلامت آحاد جامعه تلاش و مجاهدت می کنند، حتما به این مهم که سهمی بیش از نصف را به خود اختصاص داده است بپردازند.
بدون شک، اجتماعی شدن سلامت یکی از اصلی ترین حلقه های تامین سلامت جامعه می باشد و این امر محقق نخواهد شد مگر با مشارکت فراگیر مردم در قالب کانون های محله محور( CBO )، در تعامل با سمن ها، خیریه ها، سازمان ها و دستگاه ها از طریق مجمع سلامت در سطوح محله تا استان و ملی.  
یقین دارم مشارکت هدفمند و مسئولانه این سه رکن به هم پیوسته و موثر می تواند سهم تعیین کننده ای در تقویت و پایداری طرح تحول نظام سلامت ایفا نماید که بدون همکاری مدبرانه و مسئولانه روسای محترم دانشگاه ها و همه همکاران خدوم و متعهد مسیر شکوفایی خود را به درستی طی نخواهد کرد. 
حال که به مدد و همت همکاران پرتلاشم، معاونت اجتماعی به جایگاه شایسته ای در وزارت بهداشت دست یافته است، انتظار دارم این حرکت توسعه مدار با حمایت و مداومت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی در پرداختن به امر اجتماعی شدن سلامت با استفاده از تمام ظرفیت های نوین آموزشی و زبان هنر به بالندگی خود دست یابد.
توسعه زیر ساختارهای مشارکتی و مردمی فرصتی است برای رصد مداوم آسیب های اجتماعی حوزه سلامت و تلاش در کاهش آن ها به مدد مددکاران و همچنین بهره برداری تمام ارکان وزارت بهداشت در راستای خدمات رسانی شایسته تر به مردم، به ویژه انتظار دارم این جریان از بیشترین حمایت و استقبال توسط همکارانم در شبکه بهداشت بهره مند گردد و همدلانه زمینه هم افزایی در ارتقای سلامت را فراهم نمایند.
مطمئن هستم استمرار این جریان در مشهد مقدس فصلی تازه را تجربه خواهد کرد، از ساحت قدسی امام هشتم(ع) توفیق در انجام خدمت برای همه شما عزیزان خواستارم.
گفتنی است، همایش آموزشی، توجیهی معاونت اجتماعی وزارت بهداشت در قطب 9 دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مشهد با حضور روسا و معاونین اجتماعی دانشگاه‌ ها و دانشکده‌ های علوم پزشکی و مدیران شبکه های بهداشت و درمان کلان منطقه ۹کشور، در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال برگزاری است.

شوراهای سلامت محلات ایجاد می شود

  • PDF

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، گفت: نقش فعالان حوزه سلامت از مجامع سلامت با تشکیل شوراهای سلامت محلات یک گام  جلوتر خواهد رفت.

دکتر حسینی در گفت‌وگو با وب دا؛ گفت: یکی از هفت راهبردی که استاندار برای کل استان در سال 1397 ترسیم کرده است توسعه همه جانبه و ارتقای سلامت است.

وی تاکید کرد: مجامع سلامت به سازمان دهی نقش دولت، بخش غیر دولتی، تشکل های غیر دولتی، بخش خصوصی و خیرین سلامت در حوزه سلامت می پردازد و بنا داریم با تشکیل شوراهای سلامت محلات یک گام در این راستا جلوتر رویم.

دکتر حسینی تاکید کرد: در سطح استان سه سند بالادستی جامع سلامت استان، جامع بیماری های غیر واگیر و جامع امنیت غذایی جهت توسعه سلامت تنظیم و به تصویب رسید.

وی متذکر شد: در این اسناد نقش تمامی دستگاه ها در ارتقا و سلامت را مشخص و بنا شد در هر جلسه کارگروه یکی از این دستگاه ها بر اساس ماموریت هایی که در این اسناد برای آن ها مشخص شده است گزارش کار بدهند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، بیان داشت: در این جلسه  بحث امنیت غذایی کشتارگاه ها، مواد غذایی و بیماری بین دام و انسان مطرح شد؛ که از سازمان دامپزشکی خواسته شد زمین های کشتارگاه های سبزوار، تربت حیدریه، رشتخوار و تربت جام را آماده، اعتبارات لازم تخصیص پیدا کند و سم پاشی در مواردی که برای امر سلامت ضروری است اتفاق بیفتد.

دکتر حسینی  به انتقال اطلاعات کافی در خصوص بیماری وبا با توجه به نزدیکی فصل گرما اشاره کرد و بیان داشت: در خصوص ماده 48 که به ممنوعیت تبلیغات مواد آسیب رسان به امر سلامت در حوزه های مواد، کالا و غذا می پردازد؛ بنا شد این اقلام به دستگاه ها ابلاغ و برای این تبلیغات کارگروه تصمیم گیری کند.

وی به 64 شاخص عدالت اجتماعی اشاره کرد و ادامه داد: بر این اساس بنا شد؛ تا وضعیت دستگاه ها روشن شود، در جهت ارتقای عدالت اجتماعی در امر سلامت اقدام گردد و در نهایت کارگروه های سلامت و امنیت غذایی در سطح استان ارزیابی شوند.

معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، گفت: با توجه به سیاست های 14 گانه مقام معظم رهبری در خصوص جمعیت کمی و کیفی، شاخص تجدید حیات جمعیت 2.1 در باروری کل است؛ که بنا شد این رقم را به 2.5 شاخص ارتقا دهیم.

وی در پایان متذکر شد: بر این اساس بنا شد کلیه شهرستان هایی که باروری کل آن ها از این رقم پایین تر است از طریق شورای راهبردی جمعیت با سیاست های تشویقی رقم باروری خود را به این حد برسانند.

آخرین اخبار