تاکید رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر لزوم اجتماعی شدن امر سلامت

  • PDF

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر  اجتماعی شدن امر سلامت اظهار داشت: تا زمانی که امر سلامت به موضوع اجتماعی تبدیل نشده است نمی توانیم ادعا داشته باشیم که در ارتقاء سلامت جامعه موفق عمل کرده ایم.

دکتر محمد رضا دارابی در نشست مجمع سلامت شهرستان قوچان، ارائه خدمات سلامت، پیشگیری و آموزشی را از وظایف درون سازمانی دانشگاه های علوم پزشکی برشمرد و اظهار داشت: برای دستیابی به تمامی ابعاد سلامتی لازم است که دیگر سازمان ها و ارگان های عمومی و دولتی نیز مشارکت جدی داشته باشند.

دکتر محمد رضا دارابی تصریح کرد:  کاهش بیماری، کاهش تخت های بیمارستانی، کاهش مراجعه مردم به کلینیک ها و مراکز درمانی از دستاوردهای اجتماعی شدن موضوع سلامت به شمار می رود و تا زمانی که به مراکز درمانی و تخت های بیمارستانی بیشتری نیاز داشته باشیم این بدان معناست که نتوانسته ایم در حوزه اجتماعی شدن سلامت موفق عمل کنیم.

وی با اشاره به اینکه شکر، نمک و روغن بیش از میزان استاندارد در کشور مورد استفاده قرار می گیرد که این امر زمینه ساز بسیاری از بیماری های غیر واگیر از جمله فشار خون، دیابت، سکته های قلبی و مغزی و سرطان ها می شود تصریح کرد: وظیفه داریم که بستر جامعه را برای ارتقاء فرهنگ سلامت اماده نماییم و این امر با مشارکت تمامی مردم محقق خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ با اشاره به وجهه اجتماعی روحانیون در میان مردم اظهار داشت: روحانیون و طلاب نه تنها در حوزه سلامت معنوی، بلکه در ارتقاء سلامت جسمانی نیز نقش موثری دارند.

دکتر محمد رضا دارابی خاطر نشان کرد: اگر روحانیون  در ترویج فرهنگ سلامت فعالیت داشته باشند به طور حتم مردم نیز آن را می پذیرند و همین امر موجب افزایش سطح سلامت جامعه خواهد شد.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: برای تحقق موضوع اجتماعی شدن سلامت جامعه، مجمع شهرستانی سلامت و در کنار آن مجمع استانی و ملی سلامت تشکیل شده است تا تمامی مردم به ویژه خیران در امر سلامت مشارکت داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه خیران سلامت یک حرکت خودجوش هستند که باید هدایت شوند تا سرمایه گذاری خیران در بخش های مورد نیاز اختصاص یابد افزود: ثروتی که در این حوزه صرف شود به طور حتم موجب رشد و ارتقاء جامعه می شود.

دکتر خدایی قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در امور مشارکتهای مردمی  سه عامل مهم مرگ ومیر ایرانیان را تصادفات ،قلبی وعروقی وبیماریهای بهداشت روان دانست  ومهمترین عامل پیشگیری از بیماریها را خود مردم دانست ومشارکت مردم را در وضعیت بهبود سلامت جامعه ضروری عنوان کرد.

گفتنی است نخستین مجمع سلامت شهرستان قوچان  با حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، فرماندار، امام جمعه، مدیر شبکه بهداشت و درمان قوچان و قائم مقام رییس دانشگاه در امور مشارکت های مردمی در سالن همایش های فرمانداری قوچان برگزار شد.

دکتر کارآمد  مدیر شبکه بهداشت ،درمان ودبیر اولین  مجمع سلامت شهرستان قوچان نیز در این نشست گزارش کاملی از وضعیت شبکه بهداشت ودرمان قوچان ارائه داد.

مجامع سلامت فرصتی برای عمومی کردن گفتمان سلامت

  • PDF

قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در امور مشارکت های اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و خیریه های حوزه سلامت گفت: با هدف ایجاد گفتمان همگانی در زمینه سلامت و تبیین آن برای مردم، سازمان های مردم نهاد و خیرین؛ مجامع سلامت در استان و شهرستان های خراسان رضوی برگزار می شود.

دکتر غلامحسن خدایی در گفت و گو با وب دا؛ در خصوص برگزاری مجمع های شهرستانی و استانی سلامت گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور و ابلاغ آن به دانشگاه ها، در تمامی شبکه های بهداشت و درمان؛ مجامع شهرستانی سلامت به ریاست فرماندار و مجمع استانی سلامت به ریاست استاندار باید برگزار شود.

 وی ادامه داد: هدف از برگزاری این مجامع، ایجاد گفتمان همگانی در زمینه سلامت و تبیین آن برای سازمان های توسعه، مردم، سازمان های مردم نهاد و خیرین به منظور ایجاد این باور است؛ که سلامت یک مسئولیت همگانی است.

قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در امور مشارکت های اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و خیریه های حوزه سلامت ، بیان داشت: سهم وزارت بهداشت در حفظ و ارتقای سلامت حداکثر 25 درصد و مسئولیت مردم در این خصوص 75 درصد می باشد؛ که باید از طریق ترویج فرهنگ خود مراقبتی، اصلاح شیوه زندگی و توجه سازمان ها و ارگان ها به کاهش تهدید کننده ها، به این هدف نائل آمد.

دکتر خدایی بیان داشت: در  تمامی مجامع شهرستانی معاون استاندار، رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، فرماندار، نماینده و امام جمعه شهرستان سخنرانان اصلی در بحث مسئولیت همگانی مردم در حفظ سلامت خواهند بود.

وی از برگزاری این مجامع در 14 شهرستان استان خبر داد و افزود: اولین مجمع شهرستانی سلامت دو هفته گذشته در شهرستان کاشمر برگزار شد و در چهار شنبه و  پنج شنبه هفته جاری به ترتیب در شهرستان های کلات و قوچان و دوشنبه هفته آینده (دوم بهمن ماه)در شهرستان چناران برگزار می شود.

 قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در امور مشارکت های اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و خیریه های حوزه سلامت تصریح کرد: مجمع استانی نیز با ابلاغ وزیر کشور و وزیر بهداشت به استانداران کشور برگزار که این مراسم در مشهد در تاریخ پانزدهم الی بیستم اسفند ماه جاری برگزار می شود.

دکتر خدایی؛ رئیس دبیر خانه دائمی مجمع استانی سلامت را دکتر قلیان معرفی و بیان داشت: کمیته های اجرایی این مجمع شامل کمیته سنجش و ارزیابی، کمیته پشتیبانی و کمیته اطلاع رسانی و مراسم، تشکیل شده و برنامه های خود را در این راستا در دست اقدام دارند.

وی افزود: در این مراسم یک هزار نفر از مردم، خیرین، سازمان های مردم نهاد، اساتید، مدیران، فرمانداران و... حضور خواهند داشت و وزیر بهداشت، یکی از معاونین رئیس جمهور، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، رئیس مجمع نمایندگان خراسان و استاندار خراسان رضوی از سخنرانان اصلی این مراسم خواهند بود.

قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در امور مشارکت های اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و خیریه های حوزه سلامت بیان داشت: در مجامع استانی و شهرستانی  به 30 نفر از سازمان ها، افراد و شخصیت های حوزه سلامت که در طول سال 1396 در این خصوص تاثیر گذاری لازم را داشته اند لوح تقدیر تقدیم خواهد شد.

دکتر خدایی از برگزاری تمامی مجامع شهرستانی تا انتهای بهمن ماه جاری خبر داد و یادآور شد: رئیس مجمع استانی سلامت، استاندار خراسان رضوی و دبیر مجمع استانی سلامت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد.

23 تخت دیالیز به ارزش یک میلیارد و پانصدمیلیون ریال به بخش دیالیز کاشمر اهدا شد

  • PDF

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان کاشمر از اهدای 23 تخت برقی تمام اتوماتیک به بخش دیالیز بیمارستان شهید مدرس (ره) شهرستان کاشمر خبر داد.

به گزارش وب دا، دکتر یزدانی با اعلام این خبر گفت: انجمن حمایت از بیماران کلیوی شهرستان کاشمر به منظور رفاه حال بیماران دیالیزی، تعداد بیست و سه دستگاه تخت تمام اتوماتیک برقی به بخش دیالیز بیمارستان شهید مدرس(ره) شهرستان کاشمر اهدا نمود.
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان کاشمر افزود: با پیگیری انجمن حمایت از بیماران کلیوی شهرستان کاشمر این تخت های برقی تمام اتوماتیک، سه شکن ویژه دیالیز به ارزش یک میلیارد و پانصد میلیون ریال برای بخش دیالیز شهید مدرس (ره) کاشمر خریداری و اهداء شد.
وی از اقدام خداپسندانه آقایان مهدی شکراللهی و دکتر امید رضا میرجردوی مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی که مسبب این کار خیر بوده اند و همچنین مردم خیراندیشی که همیشه حامی این انجمن و مجمع خیرین سلامت شهرستان کاشمر می باشند، تقدیر و تشکر نمود.

 

 

مشارکت خیران در ساخت 11 درصد تخت های بیمارستانی استان

  • PDF

استاندار خراسان رضوی گفت: 11 درصد از کل تخت های بیمارستانی فعال در این استان توسط خیران احداث شده است.
به گزارش وب دا، علیرضا رشیدیان در مراسم بهره برداری از بخش جراحی قلب باز بیمارستان امام زمان (عج) مشهد افزود: در مشهد مقدس و استان خراسان رضوی که منتسب به امام هشتم (ع) است، شاهد همکاری خوبی بین بخش دولتی و خیران در حوزه سلامت هستیم و تاکنون خیران در حوزه بهداشت و درمان خدمات ارزنده ای ایفا کرده اند.
وی بیان کرد: به طور یقین توسعه حوزه سلامت بدون همیاری خیران و بخش خصوصی امکان پذیر نیست و خوشبختانه خیران در حوزه سلامت بیشتر از سایر حوزه ها تلاش کرده و هزینه می کنند.
وی از حوزه سلامت به عنوان محوری ترین دغدغه دولت تدبیر و امید یاد کرد و افزود: دولت یازدهم با اجرای طرح تحول نظام سلامت و بسته های خدمتی تاکنون تلاش های بسیار و گام های بزرگی را در ارتقای سلامت مردم برداشته است.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به موفقیت اجرای طرح تحول نظام سلامت در این استان، اظهار کرد: با اقدامات انجام شده در چهار سال گذشته 30 درصد به شمار تخت های بیمارستانی استان خراسان رضوی افزوده شده است .
رشیدیان در بخشی از سخنانش با تقدیر از خیران در ساخت بخش جراحی قلب بیمارستان امام زمان (ع) افزود: افرادی که در حوزه سلامت تلاش می کنند نزد خداوند از جایگاه ویژه ای برخوردارند و کار شما عزیزان که در مناطق محروم این خدمات را ایفا می کنید از اهمیت و ارزش مضاعف برخوردار است و بدانید که این خیر برای همیشه ماندگار است.
وی برجسته سازی برخی ضعف های حوزه سلامت از سوی رسانه ها را غیرواقع بینانه خواند و اظهار کرد: اگرچه مشکلات و کمبودها باید انعکاس داده شود اما خدمات و تلاش های پزشکان، پرستاران و کادر درمانی شایسته تقدیر و قدردانی است.
بخش جراحی قلب بیمارستان امام زمان (عج) مشهد در فضایی به مساحت 800 متر مربع و با 15 تخت به بهره برداری رسید. این بیمارستان با 190 تخت بیمارستانی توسط خیران در یکی از مناطق محروم مشهد ساخته شده و اداره می شود.