انجمن خیران رسانه به عنوان سازمان مردم نهاد در امور خیر ایجاد می شود

  • PDF

قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه مشارکت های اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و خیران سلامت گفت: تلاش داریم تا با برگزاری نشست های تخصصی با نیک اندیشان رسانه؛ انجمن خیران رسانه را به عنوان یک سازمان مردم نهاد جهت جلب مشارکت های مردم در امور اجتماعی ایجاد کنیم.

دکتر خدایی در گفت و گو با وب دا؛ در خصوص برگزاری اولین نشست تخصصی خیران رسانه به میزبانی معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: اعتماد مردم، خیرین، کارکنان و سایر بخش ها به عنوان سرمایه اجتماعی برای دانشگاه به شمار می رود.

 وی ادامه داد: یکی از راه های به دست آوردن این سرمایه اطلاع رسانی، افزایش سواد سلامتی و ارائه عملکرد برنامه های سلامت و نتایج آن می باشد.

قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه مشارکت های اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و خیران سلامت ، رسانه ها را بهترین افراد در انتقال موفقیت های حوزه خیرین و جلب مشارکت های مردمی دانست و تاکید کرد: پول، ابزار و ساختمان تنها حوزه های امور خیر در زندگی به شمار نمی آیند در حالی که بیشتر تاکید ما بر امور خیر در این حوزه ها صورت می گیرد.

دکتر خدایی بیان داشت: خداوند در قرآن کریم می فرمایند: «از آن چه که می شود انفاق کنید» به این معنا که حتما نباید انسان از مال خود انفاق کند؛ بلکه می تواند از آن چه که در اختیار اوست انفاق نماید و این داشته الزاما مادی نیست.

وی خاطر نشان کرد: خدمت کنندگان در حوزه رسانه سرمایه های گران سنگی هستند که می توانند به عنوان خیر به حوزه سلامت ورود پیدا کرده و سرمایه فکری، مغزی و خلاقیت خود را در اختیار مردم قرار دهند.

قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه مشارکت های اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و خیران سلامت، تصریح کرد: سابق بر این رسانه ها تنها به شکل مکتوب اقدام به فعالیت می کردند و تنها در این شکل شناخته شده بودند در حالی که امروزه رسانه ها به شکل سمعی و بصری در حال ارائه خدمات نیک اندیشان خود می باشند.

دکتر خدایی افزود: بر این اساس تلاش داریم تا این تفکر خیرانه را علاوه بر حوزه های مادی در حوزه های اندیشه ایجاد کرده و کاری کنیم تا خیرین حوزه های مادی و فکری مکمل یکدیگر باشند.

وی ابراز داشت: خیرین رسانه با ترویج تفکر انفاق؛ مقدمات جذب خیرین دارای بضاعت مالی مناسب را فراهم می کنند و از دیگر سو خیرین کمک کننده در حوزه های مادی موجبات جذب خیرین رسانه را ایجاد خواهند کرد و این دو همچون بال هایی در مسیر کار خیر در حوزه سلامت گام بر می دارند.

قائم مقام رئیس دانشگاه در حوزه مشارکت های اجتماعی بیان داشت: بر این اساس بر آن شده ایم تا در اولین جلسه هم اندیشی تعدادی از اصحاب رسانه مشهد را که توفیق آشنایی با آن ها را داشته ایم جهت برگزاری یک نشست تخصصی گرد هم جمع کرده و امید داریم نتیجه این نشست به گسترش خیرین رسانه منجر شود.

دکتر خدایی افزود: هدف از برگزاری این نشست ایجاد انجمن خیران رسانه به عنوان یک سازمان مردم نهاد است تا در کنار دیگر سازمان های مردم نهاد بر رشد امور خیر در استان تاثیر گذار باشد.

کمک 200 میلیون ریال بانوی خیر کاشمری به حوزه سلامت

  • PDF

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان کاشمر از کمک 200میلیون ریالی بانوی خیر کاشمری به حوزه سلامت این شهرستان خبر داد.

به گزارش وب دا، دکتر محمدجواد یزدانی گفت: این بانوی خیر کاشمری که خواسته است نام وی فاش نگردد، دویست میلیون ریال به حساب مجمع خیرین سلامت شهرستان واریز نمود.

دکتر یزدانی افزود: بنا به درخواست این بانوی فداکار، این مبلغ صرف خرید تجهیزات اتاق عمل بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) شهرستان کاشمر خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: در حوزه سلامت شهرستان کاشمر شاهد حضور بانوان خیراندیش زیادی می باشیم که می توان به بانو عصمت السلطنه  قدیمی ترین بانوی خیر حوزه سلامت کاشمر اشاره نمودکه در سال 1306 هجری شمسی، بنا و مستغلات درمانگاه عصمتیه را در بهترین منطقه شهرکاشمر، به انضمام زمینهای کشاورزی را وقف حوزه سلامت نموده است.

 

دانشگاه علوم پزشکی مشهد از دانشگاههای برتر در امور خیرین

  • PDF

مدیر کل دفتر خیرین و موسسات خیریه سلامت وزارت بهداشت، گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در طول بیش از یک سالی که از ایجاد معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت می گذرد بهترین دانشگاه از نظر جریان سازی در کار خیر، ایجاد تشکل های خیرین، رفع و رجوع مشکلات در این حوزه و پاسخگو بودن به خیرین بوده است.

محمد نصیری در گفت‌وگو با وب دا؛ گفت: اساس بند 10 قانون تشکیل وزارت بهداشت که موظف بود مجموعه و ساختاری در خود جهت رفع امور حوزه خیریه ایجاد کند،معاونت اجتماعی امور خیرین در وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی تشکیل شد.

 وی ادامه داد: با این که این کار با غفلتی 30 ساله روبه رو بود؛ اما با سیاست های وزیر بهداشت و همکاری بسیار خوب صاحبنظران،معاونت اجتماعی ایجاد و مجموعه این معاونت و اداره کل خیرین پی گیری وظایف خود را دنبال کردند.

 مدیر کل دفتر خیرین و موسسات خیریه سلامت وزارت بهداشت ابراز داشت: برنامه عملیاتی این کار در اختیار کارشناسان، قائم مقام ها و معاونین اجتماعی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار و ضرورت دارد؛ فردی که خودش مطالبه گر، جستجو کننده و پیگیر امور خیر است عالم به این کار باشد.

دکتر نصیری شناخت و پاسخ به مشکلات و دانستن فرآیند رسیدن به راه حل در حوزه فعالیت های خیرانه را مهم ارزیابی و ضمن اشاره به موانع در حوزه امور خیر، گفت: تمامی موسسات خیریه در موضوع ثبت، به کار گیری نیروی انسانی، حوزه بیمه ای، توسعه مالیاتی، ساختار سازی و... دچار مشکل هستند.

وی اظهار داشت: در حقیقت علاوه بر این که علم به قانون در این خصوص وجود ندارد برخوردهای سلیقه ای نیز دیده می شود که باید نه تنها علم این امور را بیاموزیم بلکه مشکل بیمه ای، مالیاتی و ساختاری خیرین مراجعه کننده را بتوانیم حل کنیم.

مدیر کل دفتر خیرین و موسسات خیریه سلامت وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر آئین نامه و دستورالعمل ها در دست اقدام است و پس 16 سال بازنگری در اعطای مجوز مراکز خیریه درمانی و ابلاغ مجدد آن انجام و مسئولیت مورد نظر بر عهده دوستان قرار داده شد.

دکتر نصیری بیان داشت: فرآیندها و هماهنگی های لازم مربوط به حوزه کلینیک ها و یونیت های دندانپزشکی سیال نیز که آخرین افتتاح دولت قبل بود نیز در حال انجام است.

مدیر کل دفتر خیرین و موسسات خیریه سلامت وزارت بهداشت پرداختن به سه اصل آموزشی، هماهنگی و توسعه ای در حوزه امور خیر را از محورهای برگزاری دومین نشست کارشناسان حوزه خیرین سلامت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور دانست.

دکتر نصیری تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد و خراسان رضوی در موضوع کار خیر از منظر روحیه ای، افرادی که در استان حضور دارند، تمکن مالی و ساختاری این شهر، تعداد خیریه ها، موسسات، تشکل ها، درمانگاه ها و بیمارستان های خیریه و... تراز بالایی در کشور دارد.

وی اضافه کرد: به اعتقاد بنده دانشگاه علوم پزشکی مشهد بهترین دانشگاه در کشور طی یک سال و چند ماه پس از ایجاد معاونت اجتماعی در موضوع جریان سازی در کار خیر، ایجاد تشکل ها، رفع و رجوع مشکلات و پاسخگو بودن به خیرین می باشد.

 

معاون اجتماعی وزارت بهداشت؛ باید مشارکت بین بخشی به یک باور تبدیل شود

  • PDF

کمک یک هزار و 500 میلیارد ریالی خیران به حوزه سلامت کشورمعاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: سلامت امری است که باید تمامی سازمان ها در ایجاد و رشد آن در جامعه همکاری داشته باشند و در این راستا میان معاونت اجتماعی وزارت بهداشت و بسیاری از سازمان ها و نهادها تفاهم نامه هایی بسته شده است.

دکتر سید محمد ایازی در گفتگو با وب دا ادامه داد: انعقاد تفاهم نامه با وزارت امور خارجه با 20 مسئولیت که وزارت بهداشت در حوزه سلامت با آن روبه رو است و اقدامات بسیار موثری که می توان با جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی و دیگر دستگاه ها داشت نشان می دهد سلامت امری مختص به یک نهاد و سازمان نیست و تمامی مردم و ارگان ها دراین راستا باید وارد عمل شوند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: این باور که 75 درصد تلاش ها در حوزه سلامت خارج از وزارت بهداشت و با همراهی مردم تامین می شود نشان می دهد باید مشارکت بین بخشی را باور و در دستور کار خود قرار دهیم.

 دکتر ایازی به فرهنگ سازی و اهمیت آن در حوزه سلامت اشاره کرد و بیان داشت: در راستای فرهنگ سازی در سال گذشته جشنواره فیلم سلامت برگزار و 553 فیلم به دبیر خانه جشنواره ارسال شد که از این تعداد 63 فیلم سینمایی و 95 برنامه تلویزیونی در حوزه سلامت به دست ما رسید.

وی خاطر نشان کرد: در جشنواره شعری که در تاریخ 26 شهریویر ماه جاری برگزار می شود بیش از هزار و 400 شعر در حوزه سلامت به دست ما رسیده است؛ که شاعران این اشعار پزشکان و فعالان عرصه سلامت در کشور هستند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: ما نیازمند  اتاق فکری هستیم که در آن صاحبان فکر و ایده اقدام به ایده پردازی و ما در اجرای این ایده ها موفق عمل کنیم.

دکتر ایازی ابراز داشت: دیجیتالی و اجتماعی کردن حوزه سلامت امور مهمی هستند که باید بر اساس تاکید وزیر بهداشت در میان فعالان حوزه خیریه نیز مورد توجه قرار گیرد.

وی تعداد خیرین سلامت در کشور را 80 میلیون ایرانی دانست و ابراز داشت: مردم ما با فرهنگ خیر رشد کرده اند و تنها انتظار خیر بودن در پرداخت مالی نیست؛ بلکه به عقیده من 80 میلیون خیر در کشور وجود دارند که هر کدام به گونه ای در امر سلامت دخیل هستند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان داشت: فردی که مراقب سلامت خود است در حقیقت خیری است که بار درمان را به جامعه منتقل نمی کند و این خود امری خیرانه محسوب می شود.

دکتر ایازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد را در امور خیر پیشگام دانست و گفت: در چهار سال دوم یکی از اولویت ها رویکرد سلامت؛ جامعه محور و اجتماعی کردن نظام سلامت است که اولین مسئله در این راستا مشارکت مردمی می باشد.

وی اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور دکتر مهرابی بهار و دکتر خدایی تجربه بسیار خوبی در حوزه خیرین داشته اند؛ که امیدواریم از این تجربیات دیگر دانشگاه ها استفاده کنند.