داوطلبان سلامت مهمترین رویکرد جذب مشارکت های مردمی در تحقق اهداف سلامت

  • PDF

مسئول مشارکت های مردمی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت ضمن اشاره به حضور 200 هزار داوطلب سلامت در سطح کشور، گفت: هر داوطلب سلامت 40 خانوار را تحت پوشش آموزش های خود دارد؛ که بر این اساس 20 میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می شود.

به گزارش وب دا؛ توحیدی در حاشیه کارگاه توانمند سازی داوطلبان سلامت بر اساس مدل فرانظری، گفت: برنامه داوطلبان سلامت 24 سال است؛ که به عنوان یکی از رویکردهای جلب مشارکت مردمی در وزارت بهداشت اجرا شده و در حقیقت به عنوان اولین رویکرد جذب مشارکت های مردم در تحقق اهداف سلامت، شناخته می شود.

مسئول مشارکت های مردمی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت به معرفی داوطلبان سلامت پرداخت و تصریح کرد: داوطلب سلامت فردی است که از میان خانوارها دعوت به همکاری شده و با دیدن آموزش های لازم به صورت هفتگی  در مراکز بهداشتی و درمانی؛ اقدام به انتقال این مفاهیم به خانوارهای تحت پوشش خود می کند.

توحیدی خاطر نشان کرد: جهت آموزش دادن این افراد باید از یک مدل آموزشی همراه با یک برنامه ریزی آموزشی استفاده کنیم و کسانی می توانند در این راستا وارد عمل شوند؛ که مهارت لازم را داشته باشند.

وی بیان داشت: توانمند سازی داوطلبان سلامت به عنوان نمایندگان مردم؛ باید بر اساس مجموعه و منابع آموزشی الگو محور ایجاد شود و بر این اساس به تدوین کتاب اقدام کرد.

مسئول مشارکت های مردمی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت به برنامه تحول نظام سلامت اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف برنامه نظام تحول سلامت ارائه خدمات به صورت فعال است؛ که برای رسیدن به این مهم باید مردم مشارکت خود را افزایش و نسبت به این موضوع فرهنگ سازی لازم در جامعه صورت گیرد.

توحیدی متذکر شد: با تغییر هرم جمعیتی و بار بیماری های در سطح کشور، لازم است الگو، مواد آموزشی و محورهای توانمند سازی مردم تغییر پیدا کند.

وی اضافه کرد: در این کارگاه تلاش داریم با استفاده از تجریبات دانشگاه ها و مسئولین به تغییرمحتوا و الگوهای آموزشی دست پیدا کنیم و به جایی برسیم که مردم به عنوان تصمیم گیران؛ در برنامه ریزی و اجرای برنامه های طرح تحول نظام سلامت مشارکت کنند.

مسئول مشارکت های مردمی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت  به تعداد داوطلبین سلامت در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر بالغ بر 200 هزارداوطلب سلامت در کشور فعال می باشند؛ که جمعیتی 20 میلیونی را تحت پوشش خود قرار داده اند.

توحیدی تصریح کرد: دانشگاه علوم  پزشکی مشهد نیز دارای 13 هزار و 400 داوطلب سلامت است؛ که هر داوطلب سلامت 40 خانوار را تحت پوشش خود قرار می دهد.

وی به جایگاه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بحث مشارکت های مردمی اشاره کرد و ابراز داشت: این دانشگاه به عنوان یک مرکز علمی مادر، مانند دیگر برنامه های خود در این جایگاه نیز پیشرو و داوطلبین سلامت فعال و خیرین بسیار خوبی در دانشگاه مشهد حضور دارند.

مسئول مشارکت های مردمی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت ادامه داد: در بسیاری از الگوهای مدل «مداخلاتی جامعه محور» دانشگاه علوم پزشکی مشهد نوآوری و برنامه های بسیار زیادی را با این نوع الگو برگزار کرده است.

توحیدی به ایجاد معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت اشاره کرد و اظهار داشت: در این خصوص نیز که با تقویت رویکرد مشارکت جامعه در برنامه تحول نظام سلامت ایجاد شده؛ دانشگاه مشهد موفق ظاهر گردیده است.

وی در پایان در پاسخ به این سؤال که علاقمندان در سطح کشور چگونه می توانند داوطلب سلامت شوند گفت: مراکز و پایگاه های ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در تمام مناطق شهری و روستایی فعال می باشند؛ که علاقمندان می توانند به این مراکز مراجعه و خود را به مراقب سلامت معرفی کنند.

گفتنی است: کارگاه توانمند سازی داوطلبان سلامت بر اساس مدل فرانظری با حضور مسئولین مشارکت های مردمی سراسر کشور  به منظور آموزش و تربیت مربی داوطلب سلامت با استفاده از مدل های آموزشی فرانظری ؛ به میزبانی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در هتل هما برگزار شد.

مخاطبان برای دریافت تصاویر این همایش می توانند به اینجا مراجعه کنند.  

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار