نخستین خانه سلامت شرق کشور در گلمکان بهره برداری شد

  • PDF

نخستین خانه سلامت شرق کشور با کمک خیران نیک اندیش گلمکان در این شهر  طی مراسمی بهره برداری شد.

به گزارش وب دا، قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی مشهد در امور خیرین سلامت در این مراسم گفت: خانه سلامت گلمکان دومین خانه سلامت کشور پس از تهران و نخستین خانه سلامت درشمال شرق کشور است.
دکتر غلامحسین خدایی افزود: اقدام مردم خیر و نیک‌اندیش شهر گلمکان در راه‌اندازی خانه سلامت، گامی بسیار ارزشمند در امر سلامت مردم منطقه به شمار می رود.
وی با بیان اینکه وظیفه خانه سلامت ارتقای میزان سواد سلامت مردم است، افزود: فعالیت خانه های سلامت جدا از مراکز بهداشتی و درمانی هستند و نقش درمانی و آموزشی دارند.
به گفته وی،اقدام مردم گلمکان در راه‌اندازی خانه سلامت در این شهر کاملاً خودجوش و مردمی بوده است و امیدواریم بدین طریق نهایت استفاده را در امر سلامت مردم داشته باشیم.
وی تاکید کرد: بر اساس آخرین آمارها میزان سواد نوشتاری در ایران ۹۵ درصد و میزان سواد سلامت در کشور تنها 35  درصد است که باید ارتقا یابد.
وی خاطر نشان کرد: در شهر گلمکان با جمعیت پنج هزار نفر، حداقل ۲۰۰ بیمار دیابتی و ۵۰۰ بیمار با فشار خون بالا وجود دارد، این در حالی است که نیمی از آنها از  بیماری خود بی‌خبرند.
دکتر خدایی با بیان اینکه عدم‌ اطلاع از مباحث‌ سلامت هزینه‌های زیادی دارد، گفت: یکی از اقدامات مهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بحث مشارکت مردم در حوزه سلامت است.
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی مشهد در امور خیرین سلامت افزود: در حوزه تحت پوشش این دانشگاه ۵۰ سازمان مردم‌نهاد، ۱۰ شورای مشارکت‌های مردمی، ۳۴ درمانگاه و بیمارستان خیریه و 13هزار داوطلب سلامت فعال هستند.
به گفته وی،  مردم خیر و نیک‌اندیش استان خراسان رضوی سالانه 800میلیارد ریال  در حوزه سلامت ‌هزینه می‌کنند و این استان به لحاظ تعداد سازمان مردم نهاد پس از تهران در رتبه دوم و به لحاظ کمک‌های مردمی پس از تهران و فارس در رتبه سوم کشور قرار دارد.

مدیرعامل دفتر کانون هم‌اندیشان گلمکان نیز گفت: خانه سلامت گلمکان با مشارکت خیران نیک‌اندیش گلمکان و اعضای دفتر کانون هم‌اندیشان گلمکان با هزینه 200 میلیون ریال دایر شده است.
مرتضی گلمکانی افزود: این خانه سلامت در فضایی به مساحت 134 متر مربع  در دو طبقه و طی مدت سه سال احداث شده است.
وی بیان کرد:  در خانه سلامت گلمکان 3۰ نیروی اداری، درمانی و آموزشی در امر خدمت‌رسانی به مردم فعال هستند.
وی تاکید کرد: خانه سلامت گلمکان در دو بخش آموزشی و درمانی فعالیت داشته و متشکل از چند کارگروه در حوزه‌های فشار خون، دیابت، بانوان، کارآفرینی، مادر و کودک، سالمندان و غیره می باشد.
  امام جمعه گلمکان هم در سخنانی اظهار داشت: بحث سلامت محوری بسیار مهم است که اکنون شاهد ضعف هایی در امر آموزش در حوزه سلامت هستیم .
حجت الاسلام احمد طیبی افزود: در بحث فعالیت مطلوب‌تر نظام سلامت نیازمند همکاری و همراهی تمامی مجموعه‌های مردم نهاد و سمن‌ها هستیم.
وی خاطرنشان کرد: یکی از مجموعه‌هایی که در امر سلامت مردم گام‌های موثری برداشته کانون هم‌اندیشان گلمکان بوده که اقدام به راه‌اندازی خانه سلامت گلمکان کرده است.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار