137.jpg - 5.98 kBاز بهمن ماه سال 98 و با انتشار بیماری کووید 19 در سطح کشور و بین کشورهای مختلف به دلیل نا آشنا بودن این بیماری، سیل عظیمی از بیماران به مراکز درمانی مراجعه می کردند که کادر درمان تمام تلاش خود را برای حفظ جان مردم انجام داده و در این بین تعدادی از همرزمان خود را از دست داده و یا بارها مبتلا به این بیماری شدند اما از رسالت خود دست نکشیده و به یاری مردم شتافتند.

به گزارش وب دا ، همزمان با هفته سلامت و به منظور پاسداشت مدافعان سلامت که صبورانه در این مسیر ایثار کردند و با تمام سختی ها میدان را خالی نگذاشتند ، گفتگویی با دکتر علیرضا صداقت، رئیس بخش آی سی یو پشتیبان بیمارستان امام رضا(ع) داشتیم تا از شرایطی که سپری شد برایمان بگویند.

دکتر علیرضا صداقت با اشاره به اینکه ای سی یو پشتیبان، اولین مرکز درمان بیماران مبتلا به کرونا بود که نیاز به مراقبت ویژه داشتند، گفت: بهمن ماه سال 98 که شیوع بیماری کرونا به سراسر کشور رسید، بیمارستانهای امام رضا(ع) و شریعتی بار بیماران را پذیرفت.

وی ادامه داد: بیمارستان شریعتی بیماران معمولی تر و بیمارستان امام رضا(ع) بیماران بد حال در روزهای اولیه را پذیرش می کرد؛ روزهای اول بسیار سخت بود چون ما با بیمارانی روبرو بودیم که هیچ شناختی از بیماری نداشتیم و از هر روش درمانی که به نظر می آمد می تواند جان بیماران را نجات دهد استفاده می کردیم.

رئیس بخش آی سی یو پشتیبان بیمارستان امام رضا(ع) گفت: ای سی یو پشتیبان با ظرفیت حدود 27 تخت فعال و دو تخت دیالیز زیر  بار کرونا رفت و آن رشادت و دلاوری هایی که در رسانه ها منعکس شده ، فقط به  گوشه ای از حماسه ها پرداخته است و هیچ دوربین و گزارشی نمی تواند لحظه هایی که همکارانم مجاهدانه برای نجات جان بیماران تلاش می کنند را به تصویر بکشد.  

وی ادامه داد: پزشکان، پرستاران ، کمک پرستاران  و خدمه همیاری کردند تا بتوانیم به بیماران خدمت رسانی کنیم و خدا به آنها توان داد که بتوانند کار را انجام دهند .

پیک اول کرونا ، با از دست دادن تعدادی از همرزمان سپری شد

دکتر صداقت با اشاره به اینکه با مدیریت دانشگاه پیک اول را به سختی و به قیمت از دست دادن جمعی از همکاران و دوستانمان سپری کردیم ، عنوان کرد: در نوروز سال 99 با رعایت نکات بهداشتی و همکاری موثر مردم به ویژه در روز سیزدهم فروردین، توانستیم از این پیک عبور کنیم .

وی ادامه داد: بعد از پیک اول به دلیل مشکلات معیشتی که برای برخی از مردم ایجاد شده بود در سطح جامعه شاهد بازگشایی مجدد اصناف و رعایت کمرنگ تر مردم در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی بودیم که منجر به این  شد که ما گرفتار پیک دوم شدیم در حالی که هیچ جای دنیا از این موضوع رنج نبرد.

دکتر صداقت ابراز کرد: در چنین شرایطی نیز باز هم بیمارستان امام رضا(ع)،  اورژانس ، تخت های بیمارستانی، ای سی یو جنرال، ای سی یو پشتیبان و حتی در بیمارستان 610 تمام بخش ها زیر بار کرونا رفت؛ در این پیک، تقریبا داده های علمی در خصوص این بیماری آماده شده بود و پیک دوم را به سختی و با اعتماد به نفس بهتری  پشت سر گذاشتیم .

پیک سوم اکثر بیمارستانهای دولتی و خصوصی زیر بار کرونا رفتند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در پیک سوم هم همین روال بود و همکاران بیمارستان امام رضا(ع) در هر سه پیک خدمت رسانی می کردند ، گفت: در پیک سوم اکثر بیمارستانها موظف شدند بیماران کرونایی را پذیرش کنند همین باعث شد که پیک سوم را با درصد فوتی کمتری پشت سر بگذاریم .

وی  با اشاره به اینکه به همین خاطر، ای سی یو پشتیبان بیمارستان امام رضا(ع) چند وقتی است که بیمار کرونایی پذیرش نمی کند؛ گفت: اما در حال حاضر کشورهای امریکای لاتین و بزریل بالاتر از 4 یا 5 هزار نقر متوفی در روز دارند بنابراین باید مراقب شیوع نوع جهش یافته این بیماری در کشور باشیم.

کرونا ویروس جهش یافته و انتشار آن در کشور ما خطرناک است

دکتر صداقت با بیان اینکه یکی از سلاح های کرونا جهش ویروس است، وقتی ویروس ها رو به تضعیف می روند، جهش پیدا می کنند، گفت:  بعد از جهش ویروس ، بیماری به حالت مختلف تغییر می کند که در برخی موارد با میزان سرایت بالاتر و در برخی از موارد با کشندگی بالاتر خود را نشان می دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: پیک های متعدد عود بیماری کرونا لحظات سختی را برای مردم رقم زده است از همین رو تنها راه برای مقابله با این بیماری اتخاذ تصمیم های درست در حوزه مدیریت و کادردرمان و مراقبت مردم در اجرای پروتکل های بهداشتی است.

وی ادامه داد: متاسفانه مردم در سال جدید، نسبت به سال گذشته  دید و بازدیدهای خود را افزایش دادند و آمار مسافرت ها نیز افزایش یافت از همین رو خیز چهارم کرونا قطعی است؛ همیشه پیک های بیماریهای واگیر دار به دلیل ماهیت ویروس و فاکتورهای اجتماعی خطرناک است زیرا خستگی تیم درمان و افزایش امار بیماران، احتمال افزایش میزان مرگ ومیر را منجر به می شود.

همکاران ما در یک سال اخیر یک دل سیر پدر و مادر خود را ندیدند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه متاسفانه با بررسی های صورت گرفته مشخص شده که تظاهرات بیماری برگشته و بیماران با علایم ریوی سخت تری بستری می شوند، گفت: مردم یکسال روش زندگی خود را تغییر دادند، خیلی از دوستان ما در یک سال اخیر یک دل سیر پدر و مادر خود را ندیدند بنابراین تنها راه برای اینکه گرفتار فاجعه ای مانند کشورهای امریکای لاتین نشویم همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی است و یکی از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر نیز ارشاد مردم در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی است.

 وی تاکید کرد: امکانات درمانی بیمارستانها در حد معینی است بنابراین مردم باید مراقبت کنند زیرا خدمات درمانی و مراقبتی در شرایطی که فضا برای 27 بیمار است نمی توان به تعداد بیشتری خدمات ارایه کرد و به این شکل احتمال افزایش مرگ و میر بین بیماران افزایش می یابد.

شاهد لحظات سختی در پیک های مختلف کرونا بودیم

دکتر صداقت با اشاره به اینکه در پیک های مختلف کرونا من و همکارانم شاهد لحظات سختی بودیم که هیچ وقت از حافظه ما پاک نمی شود، گفت: در این دوران لحظات سختی پیش چشمان ما رقم خوردکه از آن جمله می توان به فروپاشی یک خانواده به دلیل از دست رفتن سرپرست خانواده اشاره کرد یا دختر جوانی که به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داد.

دوستانم را احیا کرده و برای آنها گواهی فوت نوشتم / لحظات سختی که هیچ گاه حتی در تصورم نبود

وی بیان کرد: خود من تعدادی از دوستان را احیا کردم و برای آنها گواهی فوت صادر کردم، لحظات سختی برای من و همکارانم رقم خورد که حتی در تصورم هم نبود؛ امیدوارم با رعایت دستور العمل های بهداشتی دیگر شاهد از دست رفتن عزیزانمان نباشیم.

نتوانستم از همسر بیمارم مراقبت کنم

وی گفت: همسرم نیز جزو کادر درمان درگیر با کرونا است و در مسیر خدمت رسانی به بیماران دچار بیماری کرونا شد و این شرایط زمانی بود که من شیفت دوازده ساعت داشتم و همسرم در منزل قرنطینه بود و نتوانستم کاری انجام دهم و دختر یازده ساله من از مادرش پرستاری می کرد و عملا من نمی توانستم کاری برای همسرم انجام دهم.

 دکتر صداقت و امثال این بزرگواران لحظه هایی را برای نجات جان بیماران رقم زدند که در قالب امور مادی نمی گنجد اما شرایط سخت کرونا با همه دردسرهایی که داشت، نشان داد ملت ایران در شرایط سخت یکدیگر را تنها نمی گذارند، تا خانواده کمتری غم از دست دادن عزیزش را تجربه کند.

 

اطلاعات تماس سامانه خبری وبدا

Image
آدرس: مشهد، خیابان دانشگاه، ساختمان قرشی
کد پستی :۹۱۷۷۸۹۹۱۹۱
نمابر: ۳۸۴۳۶۸۲۷ ۰۵۱
رایانامه :webda@mums.ac.ir
سامانه پیام کوتاه: ۳۰۰۰۲۱۹۱
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image