اهدای عضو به چهار بیمار زندگی دوباره بخشیدمسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از ابتدای امسال تاکنون اعضای 3 بیمار مرگ مغزی شامل قلب، کبد، کلیه، قرنیه و پوست به 13 بیمار نیازمند به این اعضا پیوند شده است.

دکتر ابراهیم خالقی در گفت‌وگو با خبرنگار وب دا، با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل وضعیت بحرانی کرونایی به نسبت سال قبل از آن، آمار پیوند اعضا از اهدا کنندگان مرگ مغزی کاهش قابل توجهی داشت خاطر نشان کرد: در سال 1398 بیشترین آمار اهدای عضو مرگ مغزی را داشتیم که 125 مورد بود که میزان در سال گذشته  به 53 مورد رسید ، از این تعداد 11 مورد در 6 ماهه اول و 42 مورد در 6 ماهه دوم بود، اعضای اهداشده شامل قلب، کبد، کلیه، قرنیه و پوست بوده و اعضای اهداکنندگان به 330 نفر پیوند شده است.

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: در سال جاری که متأسفانه با موج چهارم مواجه بودیم کاهش آمارهای اهدای عضو را داریم، اما تا این لحظه 3 مورد اهدا داشته‌ایم و این اعضا که شامل قلب، کبد، کلیه، قرنیه و پوست به 13 نفر پیوند شده است.

دکتر خالقی تصریح کرد: افراد مرگ مغزی  که به کرونا نیز مبتلا هستند شامل اهدای عضو نمی‌شوند، زیرا اعضای بدنشان مناسب فرد نیازمند به عضو نیست ، در میان فوتی‌های کرونایی موارد زیادی بود که خانوادها‌یشان رضایت به اهدای عضو داده بودند، اما به‌جهت غیرقابل استفاده بودن این کار انجام نشد.

دکتر خالقی گفت: در بیمارستان منتصریه به جز عمل‌های پیوند و خدمات جانبی بیماران پیوندی، واکسیناسیون بیماران پیوندی و دیالیزی و پرسنل بیمارستان‌های خصوصی هم انجام می‌شود.

اطلاعات تماس سامانه خبری وبدا

Image
آدرس: مشهد، خیابان دانشگاه، ساختمان قرشی
کد پستی :۹۱۷۷۸۹۹۱۹۱
نمابر: ۳۸۴۳۶۸۲۷ ۰۵۱
رایانامه :webda@mums.ac.ir
سامانه پیام کوتاه: ۳۰۰۰۲۱۹۱
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image