وزیر بهداشت؛مشهد نیازمند هشت هزار تخت تا 10 سال آینده است

  • PDF

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حاشیه افتتاح بیمارستان اکبر و بانک چشم گفت: تا 10 سال آینده ما باید به ازای هر یک هزار نفر 2/02 تخت داشته باشیم که این تعداد تخت برای جمعیت مشهد حدود هشت هزار تخت درمانی است.بنابراین ما اکنون 50 درصد دیگر تخت نیاز داریم.

دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی در حاشیه افتتاح بانک چشم این دانشگاه، در گفت و گوی اختصاصی با وب دا؛ گفت: تعداد بانک چشم در کشور محدود است و بانک چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد پس از دو بانک چشم در تهران و یک بانک در اصفهان؛ چهارمین بانک از این دست می باشد.

وی ادامه داد: تعداد بانک چشم ما تقریبا اکنون در کشور کافی است و باید جهت فراهم آوری بافت هایی که پیوند می شوند کار ارتقا پیدا کند و در این میان باید تلاش کرد؛ تا ارتباطات بین المللی خود را در این راستا افزایش دهیم.

وزیر بهداشت به رشد پژوهشی در حوزه چشم اشاره و خاطر نشان کرد: خوشبختانه مجموعه ای که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این راستا حضور دارند؛ تمام این پیش بینی ها را انجام داده و از این جهت از دیگر بانک چشم های کشور چند قدم جلوتر قرار دارند که در گردشگری سلامت نیز این مهم بسیار تاثیر گذار و جای تبریک و تشکر دارد.

دکتر هاشمی تصریح کرد: در کنار این مجموعه؛ مجموعه ای عظیم تر و ارزشمند تری تحت عنوان گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اساتید برجسته و امکانات بسیار پیشرفته و در عین حال بیمارستان بسیار خوبی وجود دارد؛ که مجموع این توانایی ها با هم می توانند به عنوان قطب خدمات چشم پزشکی در کشورهای اسلامی و کشورهای غیر اسلامی منطقه، علاقمندان زیادی را پاسخ گو باشد.

وی ابراز داشت: نگرانی ما در خصوص تعداد تخت های شهر مشهد همچنان وجود دارد و امید داریم بتوانیم تعداد تخت هایی که از گذشته در بیمارستان قائم(عج) و امام رضا(ع) وجود دارد؛ علی رغم تمامی زحماتی که کشیده شده است برای این بیمارستان ها خصوصا در بخش هتلینگ؛ جایگزین شوند.

دکتر هاشمی تاکید کرد: تا 10 سال آینده به ازای هر هزار نفر باید 2/02 تخت در کشور وجود داشته باشد که این تعداد تخت برای جمعیت مشهد حدود هشت هزار تخت درمانی را در بر می گیرد.

وی ادامه داد: بنابراین اکنون 50 درصد کمبود تخت در مشهد وجود دارد؛ ضمن این که از همین تعداد تخت درمانی نیز 50 درصد بالای 50 سال قدمت دارد و باید جایگزین شود. امید داریم شرکای ما در حوزه اجتماعی در این خصوص بهتر از گذشته ایفای نقش کنند.

وزیر بهداشت افزود: در این مدت استاندار خراسان رضوی از ما بسیار حمایت کردند و از این بابت ممنونیم و این امید را داریم که بتوانیم در آینده حداقل در چهار گوشه شهر  مشهد به ویژه در جنوب شهر؛ منطقه سیدی و جاده سرخس، چهار بیمارستان جدید مجهز و مدرن داشته باشیم.

 دکتر هاشمی گفت: این که مردم از طرق برای درمان بیماری خود مجبور باشند به فلکه احمد آباد جهت درمان در دو بیمارستان امام رضا(ع) و قائم(عج) بروند بسیار اشتباه و درست نیست.

وی به پرداختن وزارت بهداشت به اقتصاد مقاومتی اشاره و تاکید کرد: در برنامه تحول نظام سلامت دو هزار و 500 میلیارد تومان تنها تجهیزات داخلی از شرکت های دانش بنیان کشور خریداری شده است و این یعنی ایجاد اشتغال و افزایش کیفیت تولیدات شرکت های دانش بنیان و راه یابی این شرکت ها به بازارهای بین المللی.

وزیر بهداشت اضافه کرد:  در خدمات کلیدی نیز شرکت هایی ایجاد شده است که ظرف 10 سال آینده واردات را در این حوزه از میان می برد؛ البته برخی تولید و برخی وارد می شوند؛ اما باید مراقب باشیم در محصولات استراتژیک محتاج دیگران نبوده و این اتفاق اکنون در حوزه دارو رخ داده است و در حوزه تجهیزات نیز تا 40 درصد به تدریج پیش خواهیم رفت.

دکتر هاشمی تصریح کرد: بیش از دو دهه است؛ که کسی به دلیل بیماری چشم به خارج از کشور اعزام نمی شود و یکی از این پایگاه ها که ایران را می تواند رشد دهد مشهد است.

در پایان دکتر بحرینی معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص اشتباه یکی از رسانه ها در بیان همکاری دانشگاه فردوسی مشهد و صنعتی شریف تهران در توسعه بانک چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: یکی از روزنامه ها در این خصوص اشتباه برداشت داشته است و ما اکنون اعلام می کنیم در ساخت پروژه های دانشگاه علوم پزشکی مشهد هیچ گونه مشارکتی از سوی دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه صنعتی شریف صورت نگرفته و این کار دانشگاه با همکاری بخش خصوصی صورت گرفته است.


 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار