اجرای طرح ستاره شدن مدارس مروج سلامت در کاشمر

  • PDF

نشست شورای سلامت و امنیت غذایی کاشمر که با حضور اعضای این شورا در محل سالن اجتماعات فرمانداری کاشمر برگزار گردید

به گزارش وب دا، دکتر مجتبی قائمی معاون امور بهداشتی در این جلسه به برنامه های اجرایی در حوزه بهداشت مدارس شهرستان توسط حوزه معاونت بهداشتی شهرستان کاشمر اشاره نمود و گفت: برنامه مدارس مروج سلامت  از سال 90 و به‌منظور بررسی سطح بهداشت، ایمنی و آموزش مدارس آغازشده است.

 وی با بیان این‌که بر اساس این برنامه، مدارس بر اساس فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند از صفرتا 5 ستاره درجه دریافت می‌کنند، افزود: هم‌اکنون از بین مدارس مروج سلامت در کاشمر، 5 مدرسه دارای رتبه 5 ستاره هستند.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان کاشمر با اشاره به اجرای معاینات پزشکی در سه مقطع تحصیلی یادآور شد: در سال جاری 12 هزار دانش‌آموز در بدو ورود به دبستان، پایه اول متوسطه اول و پایه اول متوسطه دوم تحت معاینات پزشکی و ارزیابی قرار گرفتند.

وی با بیان این‌که برنامه‌های متعدد مشترکی با همکاری آموزش‌وپرورش در طول سال تحصیلی انجام می‌شود ابراز داشت:  با توجه به کمبود آهن و کم‌خونی در دانش‌آموزان دختر متوسطه اول و دوم 16 هفته قرص آهن و به‌منظور جلوگیری از پوکی استخوان 9 ماه قرص مکمل ویتامین D3  درمجموع بین 5 هزار و 470 دانش‌آموز توزیع می‌شود.

قائمی با اشاره به وجود 99 مدرسه در مناطق روستایی و 108 مدرسه شهرستان با جمعیت 28 هزار و 937 نفر دانش‌آموز دختر و پسر خاطرنشان کرد: 96 درصد مدارس شهرستان به لحاظ وضعیت آبخوری، دستشویی و توالت دارای شرایط بهداشتی هستند.

رئیس مرکز بهداشت کاشمر وضعیت 91 درصد کلاس‌های مدارس را به لحاظ بهسازی بهداشتی و روشنایی مناسب دانست و تأکید کرد: 94 درصد مدارس به لحاظ حفاظ و ایمنی، 98 درصد به لحاظ وضعیت دفع فاضلاب بهداشتی و 99 درصد به جهت دفع پسماندها و زباله‌ها از وضعیت مطلوب و مناسبی برخوردار هستند.

وی با اشاره به شیوع شپش در برخی مدارس گفت: در این راستا علاوه بر این‌که برای تمامی مدیران و متصدیان آرایشگاه‌های زنانه کلاس‌های آموزشی برگزار شد، کارشناسان مرکز بهداشت نیز آمادگی حضور در مدارس را برای ارائه توضیحات بهداشتی در این زمینه‌دارند.
قائمی با بیان این‌که اگر یک دانش‌آموز مبتلا به شپش شود تمامی دانش‌آموزان، اولیاء و خانواده آن‌ها باید موردبررسی قرار گیرند تصریح کرد: اگر در مدرسه‌ای تعداد مبتلایان به شپش به سه نفر  در کلاس برسد تمامی اولیا، دانش‌آموزان و اعضای خانواده آن‌ها باید موردبررسی قرار گیرند.

آخرین اخبار