50 درصد از بیماران از پرفشاری خون خود مطلع نیستند

  • PDF

17 می مصادف با 27 اردیبهشت ماه روز جهانی فشار خون بالا نامگذاری شده است.

به گزارش وب دا، پیام امسال این روز «از میزان فشار خون مطلع شوید، از هر 10 نفر بزرگسال 3 نفر فشار خون بالا دارند که اغلب از بیماری خود مطلع نیستند» تعیین شده است.

به گزارش وب دا، قائم مقام  معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اتحادیه جهانی فشار خون بالا از سال 2005 میلادی، روز 17 ماه می را روز جهانی فشار خون با هدف افزایش آگاهی جهانیان در خصوص فشار خون بالا تعیین کرده است.

دکتر سيد کاظم فرهمند با تاکيد بر اينکه فشار خون بالا شایع ترین بیماری قلبی و عامل خطر مهم مرگ و ناتوانی در دنیا است و سبب عوارض زیادی در بدن می شود، سکته های قلبی و مغزی، نارسایی کلیه، اختلالات بینایی، کما و حتی مرگ را از عوارض شایع و خطرناک فشار خون بالا برشمرد.

دکتر فرهمند بی اطلاعی مردم از بالا بودن میزان فشار خون را از مهمترین موانع کنترل فشار خون بالا ذکر کرد و گفت : طبق آمار جهانی از هر 10 نفر بزرگسال حدود 3 نفر در سراسر دنیا از فشار خون بالا رنج می برند و تقريبا يک ميليارد و 800 ميليون نفر در دنيا فشار خون بالا دارند که 50 درصد آنها کاملاً از وضعیت خود بی اطلاع هستند و این در حالی است که تعدادی از افرادی نیز که از بیماری خود اطلاع دارند هیچ اقدام درمانی انجام نمی دهند.

قائم مقام  معاون بهداشت معاون بهداشت دانشگاه در همین راستا از شهروندان خواست به منظور مطلع شدن از وضعیت فشار خون خود ضمن مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت نسبت به کنترل وضعیت سلامتی خود اقدام نمایند.

گفتنی است  اطلاع رسانی فشار خون بالا از سال 2014 به مدت 5 سال با موضوع یکسان «از میزان فشار خون خود مطلع شوید» به صورت بسيج هاي اطلاع رساني و براي توسعه برنامه هايي براي غربالگري فشار خون و شناسايي بيماران مبتلا به فشار خون بالا، تکرار می شود. 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.