ضرورت تعامل بین حوزه بهداشت و درمان در مهار طغیان ها

  • PDF

وجود چند بیمارستان بزرگ و  مرجع در مشهد و حجم بالای بیماران مراجعه کننده به این بیمارستان ها  اهمیت و ضرورت مدیریت و تعامل بین دو حوزه بهداشت و درمان را در مهار طغیان های احتمالی ناشی از بیماری های منتقله از آب و غذا دوچندان می کند.

به گزارش وب دا، قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد که در کارگاه منطقه ای مراقبت بیماری های منتقله از آب و  غذا سخن می گفت،  ضمن تاکید بر همکاری های بین بخشی به عنوان یکی از 4 اصل مهم مراقبت های اولیه بهداشتی، خواستار ارتباط مستمر بخش بهداشت شهرستان های تحت پوشش با بیمارستان ها شد.

دکتر سید کاظم فرهمند بیماری های منتقله از آب و غذا را از لحاظ تبعاتی که به دنبال خواهد داشت حائز اهمیت خواند و گفت : این دسته از بیماری ها در مناطق تجمع افراد مانند پادگان ها، مجالس، مراسمات مذهبی، مدارس و در فصل گرما و سفر، ایجاد بحران کرده و امنیت و سلامت مردم را به خطر می اندازد.

وی افزود: بیماری های منتقله از آب و غذا حتی اگر منجر به مرگ و میر در جامعه نباشد امنیت مردم را خدشه دار کرده و سلامت روان جامعه را بر هم می زند.

دکتر فرهمند رصد مستمر منطقه توسط نیروهای محیطی را در خصوص شناسایی طغیان ها خواستار شد و تاکید کرد: یکی از مراحل موفقیت مهار طغیان های بوجود آمده شناسایی زود هنگام و حساسیت و توجه به علائم سندرمیک مانند اسهال، استفراغ و مشکلات تنفسی می باشد.

اقدامات بهداشت محیط در بیماری های منتقله از آب و غذا، ارزیابی خطر در بیماری های واگیر، مراقبت بیماریهای وبا، فاسیولیازیس و تب های راجعه، وضعیت و مراقبت از بیماریهای گال، پدیکلوزیس و بوتولیسم از مباحثی بود که در این کارگاه به آن پرداخته شد.

گفتنی است کارگاه منطقه ای مراقبت بیماری های منتقله از آب و غذا و پدیکلوزیس جهت کارشناسان مبارزه با بیماری ها و بهداشت محیط شهرستان های تابعه دانشگاه و با حضور کارشناسان وزارت در محل معاونت بهداشت دانشگاه برگزار شد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار