مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر گفت:

باید به نحو معقول و معتدل به سمت افزایش جمعیت حرکت کرد

  • PDF

 مدیر شبکه بهداشت و درمان در  همایش جمعیت و خانواده سالم که در کاشمر به همت بسیج جامعه پزشکی و مرکز بهداشت کاشمر برگزار گردید، با بیان اینکه موضوع جمعیت امروزه به‌عنوان یک اولویت در کشور مطرح است، گفت:  از سال 91 که رهبر معظم انقلاب در خصوص سبک زندگی اسلامی سخنانی مطرح کردند این مسئله مورد توجه همه نخبگان، کارشناسان و متصدیان قرار گرفت.

به گزارش وب دا: مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با اعلام اینکه در سال 65 که جمعیت کشور رو به افزایش بود سیاست تنظیم خانواده مطرح گردید و چون در این خصوص بیش از حد فعالیت شد، مقام معظم رهبری فرمودند: خطایی در این خصوص شکل گرفته است، بیان کرد: تحولات جمعیتی همه جوانب زندگی و دنیای پیرامون ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و اثرات بسیاری بر نظام‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و محیطی بر جای می‌گذارد.

وی با بیان اینکه باید به نحو معقول و معتدل به سمت افزایش جمعیت حرکت کرد، عنوان کرد: بدون شک اگر در این خصوص افراط و تفریط شود خطراتی را برای جامعه ایجاد خواهد کرد.

دکتریزدانی یکی از مهم‌ترین موجودی‌های با ارزش  را نسل جوان تحصیل‌کرده دانست و بیان کرد: بدون شک این نسل امید، سواد، نشاط و تحرک دارد.

رئیس مجتمع آموزش عالی سلامت کاشمر با بیان اینکه در سال های45 و 55 جمعیت ایران 26 و 33 میلیون نفر بوده است، گفت: با توجه به اینکه جمعیت ایران در سال 65 به 50 میلیون نفر و در سال 75 به 67 میلیون نفر رسیده بود پیش‌بینی می‌شد که اگر همان روند رشد ادامه پیدا می‌کرد امروزه 100 میلیون نفر جمعیت می‌داشتیم اما براساس سرشماری جمعیت سال 90 که سیاست‌های جمعیتی مطرح شد جمعیت ایران 75 میلیون نفر بیشتر نبود.

وی ادامه داد: براساس اظهار نظر کارشناسان جمعیت‌شناسی اگر نرخ باروری کلی 2.1 درصد باشد جمعیت جایگزین تشکیل می‌شود ولی هر اندازه زیر این میزان باشد جمعیت جایگزین تشکیل نخواهد شد و جمعیت به سمت پیری و کاهش جوانی خواهد رفت به طوریکه در سالهای 90 نرخ باروری کلی تا 1.5 و 1.6 نیز در نقاط مختلف کشور رسیده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر عدم رشد و توسعه اقتصادی، بی‌نشاطی، پیری، بروز آسیب‌های تربیتی و اخلاقی و... را از جمله اثرات کاهش جمعیت دانست و گفت: جامعه‌ای که نسل کمی داشته باشد پیری و بی‌نشاطی در آن زیاد خواهد شد و رشد در این جامعه رکود پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه خانواده‌هایی که دارای یک فرزند هستند بچه‌های آن‌ها از نظر رشد فکری و عقلی و ارتباط اجتماعی ارتباطات ضعیفی دارند، از افزایش سن ازدواج در سال‌های اخیر خبر داد و افزود: در سال‌های اخیر روند ازدواج بسیار کاهش داشته است.

رئیس مجتمع آموزش عالی سلامت کاشمر با بیان اینکه روند ثبت ازدواج در کشور بین سال 85 تا 94 یک دوره رشد داشته است، گفت: این دوره رشد به خاطر افرادی بوده که در سال 65 متولد شده‌اند و در این سال‌ها به سن ازدواج رسیده‌اند.

دکتر یزدانی با اعلام اینکه اکنون گروه‌هایی به سن ازدواج رسیده‌اند که در دوره تنظیم خانواده بوده‌اند، اظهار کرد: میانگین سن ازدواج در میان شهرهای زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه میانگین ازدواج در این شهرها از 26.9 دهم به 27.8 دهم رسیده است، بیان کرد: طی 5 سال گذشته 1.5 سال افزایش سن ازدواج داشته‌ایم.

رئیس شبکه بهداشت و درمان کاشمر با اشاره به اینکه میانگین بین تولد فرزندان زنان ایرانی در سال 88 فاصله‌ها بسیار طولانی بوده است، ناباروی را مانعی برای رشد جمعیت دانست و افزود: زوج‌های نابارور به‌رغم اقداماتی که داشته‌اند اما کمتر به نتیجه رسیده‌اند.

دکتریزدانی ناباروری را یکی از مشکلات جدی مردم دانست و بیان کرد: ضروری است که سن ازدواج در کشور کمتر شده و پس از ازدواج خانواده‌ها هر چه زودتر دارای فرزند شوند.

وی ازدواج، طلاق، زوج‌های نابارور، سوانح و حوادث و فرهنگ سازی را از جمله موانع رشد جمعیت در ایران دانست و گفت: باید رشد جمعیت را به سمت تحصیل کردگان، نخبگان و کسانی که دیر باور می‌کنند برد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با بیان اینکه به‌رغم همه مشکلات اقتصادی اما موضوع ازدواج در کشور باید تبیین شود، بیان کرد: برخی  مشکل اقتصادی ندارند اما به دلیل ضعف باورهای دینی اقدام به ازدواج نمی‌کنند.

رئیس مجتمع آموزش عالی سلامت کاشمر با بیان اینکه با تلاش‌های انجام شده در کاشمر نرخ باروری کلی از 1.8 دهم  در قبل از سال 91 اکنون به 2.9 دهم رسیده است، بیان کرد: هر چند کارهای خوبی انجام شده اما باید تلاش بیشتری کرد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر همچنین از راه‌اندازی یک بلوک زایمانی با دو هزار مترمربع در کاشمر خبر داد و گفت: به‌زودی فضای مطلوبی برای زایمان بانوان راه‌اندازی می‌شود.